Повертають здоров'я та вроду пораненим: як працює місія "Face the Future Ukraine" [ Редагувати ]
Міжнародна місія "Face the Future Ukraine" знову в Україні. Пластичні хірурги зі США та Канади разом з прикарпатськими лікарями цими днями оперують військовослужбовців і цивільних з важкими травмами голови, обличчя та шиї. Лікарі допомагають українцям відновити здоров'я та вроду. Як тривають такі операції? Та в чому їхня унікальність - розкажуть мої колеги.
Чи не проти, якщо я гляну на ваш ніс?
В Івано-Франківській обласній лікарні працює команда іноземних хірургів-реконструктологів. Перед операціями обстежують військовиків і цивільних, чиї обличчя скалічила війна.
Щоби виправити дефект вашого носа - потрібно три шари тканини: та, що вистилає із середини, тоді хрящ, і шкіра, яка зверху це вкриватиме. І всі три ми вам встановимо. Хрящ візьмемо із задньої поверхні вуха.
Серед пацієнтів - і колишній боєць 71-ї першої окремої єгерської бригади - буковинець Олексій. Торік у вересні під час штурму позицій росіян на Запорізькому напрямку потрапив під мінометний обстріл. Осколки снарядів влучили в голову і понівечили обличчя. Навесні іноземні хірурги вже провели йому операцію з відновлення носа.
Олексій, пацієнт:
Мені із чола брали, натягували на ніс шкіру - клапоть. І зараз вже мені будуть хрящ із ребра брати, вставляти в ніс, і це все будуть відрубувати й формувати ніс як був раніше.
Участь в міжнародній місії вже вдруге бере і Сергій з Одещини. Бійця поранило на Херсонщині під час танкового обстрілу. Осколок від снаряда влетів у ніс, пробив піднебіння і вирвав верхню щелепу.
Сергій, пацієнт:
Коли я себе побачив перший раз, мені не хотілося нічого абсолютно. Я завжди переживав за зовнішність. Я примудрявся навіть на "нулю" чистити зуби, а тут в мене піврота зубів висипалося в один момент.
Пів року тому американські та канадські хірурги вже зробили бійцю першу операцію - закрили дірку в піднебінні, встановили зубний протез. Для повної реконструкції потрібно ще дві.
Сергій, пацієнт:
Естетично я вже трішки більш комфортно себе почав почувати на людях. І вже менше соромлюсь.
Донеччанка Неля кілька тижнів проплакала, коли дізналася, що її теж відібрали на місію. Ще у 2014-му вона забирала дітей із садка, коли налетіла ворожа авіація. У результаті вісімнадцять осколкових поранень. Одне наскрізне в голову, через нього втратила ліве око.
Неля, пацієнтка:
Я накрила собою двох дітей. Пробило ребра, легені, нема куска спини. І ось вхід, а ось вихід, я чубчиком закриваю, бо знаєте, люди не всі добрі.
Уже десять років жінка намагається зайвий раз не виходити з дому. Зверталася до медиків, але ніхто не хотів братися за її лікування.
Неля, пацієнтка:
Тебе не беруть на роботу, бо в тебе таке обличчя. Діти просять, аби я не ходила до школи, бо з них знущаються.
Повернути красу й звичне життя людям із понівеченими обличчями - це головне завдання. Кажуть американські й канадські хірурги, вони в Україні вже вчетверте. Під час попередніх місій прооперували понад сотню українських захисників.
Джонатан Трайдс, хірург з Канади:
Допомогти пацієнтам, поділитися знаннями, які ми маємо, з українськими лікарями. І, звісно, самим набути нових навичок від колег і пацієнтів, адже в Канаді ми не стикаємося із такими травмами.
Тері Тейлор, щелепно-лицьовий хірург із США:
Усі випадки - надскладні. Зокрема й через те, що травми у пацієнтів зазвичай комплексні, наприклад, втрата носа, ока і розтрощена щелепа. І їх не можна усунути однією операцією. Всі пацієнти дуже сильні, сильні саме емоційно.
За чотири дні іноземні та українські лікарі провели тридцять три комплексних операції.
Наталія Комашко, лікар-отоларинголог Івано-Франківської обласної клінічної лікарні, організаторка місії "Face the Future Ukraine" в Івано-Франківську:
У нас всі місії унікальні тим, що це операції, які раніше ніколи не робилися в Україні. Це операції із використанням специфічних імплантів, тобто якщо у людини не має частини кістки, то виготовляють із титана ту частину, яка власне цій людині необхідна.
Олександр Тітов, лікар-отоларинголог:
Важливо, що ці пацієнти потребують комплексного підходу. І працює команда околопластів, лорів, пластичних реконструктологів, щелепно-лицьових хірургів. Коли доступні 5 спеціалістів в одній операційній, тоді результат хороший.
Набряки після операції ще не зійшли, але Неля вже радіє своєму вигляду. Каже: хірурги їй повернули надію на повноцінне життя.
Подивіться на мене, в мене вже є хоч якесь обличчя, його не було взагалі. На душі тепло, бо в мене є другий шанс на життя.
На Нелю і більшість пацієнтів попереду чекає ще кілька етапів операцій. Тим часом уже приймають заявки на наступну п'яту місію "Face the Future". Вона відбудеться в Івано-Франківську, у квітні наступного року.