Добудова атомних блоків на ХАЕС: чи реальний цей проєкт [ Редагувати ]
Лише два відсотки українців планують цьогоріч виїхати за кордон на період холодів. Це результати опитування соціологічної групи "Рейтинг" щодо оцінки енергетичного комплексу України. Переважна ж більшість лишається вдома і сподівається на професійність наших енергетиків. А ще на розвиток атомної енергетики. Майже 80% опитаних підтримують добудову атомних блоків на Хмельницькій АЕС. Здебільшого це позиція молоді та жителів східних областей. Що дасть вітчизняній енергосистемі добудова двох енергоблоків та наскільки цей проєкт реальний? Мої колеги дізналися.
росія не відмовляється від тактики енергетичного терору України.
Холод і темряву ворог намагається перетворити на елемент тиску на українців і весь цивілізований світ.
Володимир Зеленський, Президент України:
Особливо актуальне зараз питання перед зимою - енергетика, захист та відновлення об'єктів нашої інфраструктури. Росія жодного дня не припиняє терористичні удари по наших електростанціях, по іншій нашій критичній та соціальній інфраструктурах.
Унаслідок російських обстрілів енергосистема України втратила близько половини генерувальних потужностей, йдеться у звіті Міжнародного валютного фонду.
Кілька теплових і гідроелектростанцій у Київській, Харківській та Запорізькій областях повністю зруйновані. Інші ТЕС і ГЕС також зазнали різних пошкоджень. Загалом кількість зруйнованих потужностей оцінено у понад 80% для ТЕС і понад 40% для ГЕС.
Та занурити Україну в пітьму росії не вдається. Зокрема, й завдяки тому, що близько половини кіловат-годин, потрібних для побутових споживачів та промислових підприємств, генерують вітчизняні атомні електростанції.
Іван Григорук, віцепрезидент Energy Club:
Якщо ми не будемо розвивати атомну енергетику, ми будемо неконкурентноспроможними просто у світі на світових ринках.
Анатолій Костюх, Голова підкомітету з питань ядерної енергетики та ядерної безпеки Комітету з питань енергетики ВРУ:
Коли влітку була досить така критична ситуація, знов обстріли досить потужні, ушкоджена інфраструктура, то як тільки вийшла атомка з ремонту, так ми відразу отримали менше відключень, в деяких регіонах і взагалі відключень як таких уже не було.
Саме на розвиток атомної енергетики пропонують нині робити ставку в уряді. У профільному комітеті Верховної Ради схвалили законопроєкт про завершення будівництва 3-го і 4-го енергоблоків Хмельницької АЕС.
Анатолій Костюх, Голова підкомітету з питань ядерної енергетики та ядерної безпеки Комітету з питань енергетики ВРУ:
Атомні енергоблоки - це якраз ті енергоблоки, та генерація, яка може забезпечити українців плюс-мінус дешевою електроенергією в майбутньому. Тобто, коли ми говоримо про інвестиції в українську економіку, то нам варто розуміти, що будь-який інвестор, чи він західний, чи він з цивілізованого світу, чи він з України внутрішній, він буде дивитися на наявність людського ресурсу, наукового потенціалу і доступу до ресурсів таких як електроенергія. Тому я вважаю, що зараз необхідно розглядати цілком серйозно цей законопроєкт, потрібно його ухвалювати та давати старт цим роботам.
Основу для спорудження 3-го і 4-го енергоблоків на Хмельницькій АЕС уже закладено.
Іван Григорук, віцепрезидент Energy Club:
Третій на 70% побудований, а четвертий на 35% побудований, враховуючи те, що ці процеси дуже складні, особливо в будівництві та експлуатації атомних блоків.
Експерти прогнозують: обидва блоки відповідатимуть сучасним стандартам. Вони дадуть у мережу додаткові 2 Гігавати потужності й допоможуть запобігти дефіциту електроенергії в майбутньому.
Іван Григорук, віцепрезидент Energy Club:
У нас парк атомних блоків, скажемо так, уже старий, і у 27 році закінчується проєктний строк експлуатації одного із блоків, казати не буду, просто у 27 році, який - не буду казати. І потрібно або продовжувати терміни експлуатації, або переходити в консервацію цього атомного блоку. Якщо ми не почнемо замінювати, нічого не будемо робити, то в нас все менше і менше буде атомної генерації, почне рости вартість електричної енергії, будуть відчуватися значні дефіцити електричної енергії.
Дозведення енергоблоків ХАЕС - найкраще розв'язання проблеми дефіциту електроенергії в Україні. У цьому переконані наші стратегічні партнери зі США. Свою підтримку будівництва на Хмельницькій АЕС висловили й в МАГАТЕ.