Борги за комуналку: хто може не платити й навіть отримати субсидію [ Редагувати ]
Колосальні борги за газ, світло та воду: українці завинили десятки мільярдів гривень за комірне. Депутати ініціюють все нові методи боротьби з недобросовісними споживачами, а борги тільки збільшуються.
Що загрожує тим, хто втрапив у боргову яму? Та як з неї вибратись? А хто взагалі може не сплачувати за послуги? Розкажуть мої колеги.
Борг у понад 200 мільярдів гривень.
Чверть мільйона гривень заборгувала одна адреса.
Українці масово не сплачують за комірне.
За опалення минулого року наш будинок заборгував 337 тисяч.
Кому борги можуть списати, а хто може не платити взагалі?
Можна писати про те, що ви переїхали.
Та як вибратися із боргової ями?
Дніпропетровщина - лідер за кількістю боржників за житлово-комунальні послуги. За спожите тепло лише жителі обласного центру заборгували захмарну суму - мільярд триста тисяч гривень.
У комунальному підприємстві кажуть: "профілактичну" роботу з неплатниками проводять, реструктуризацію пропонують. Уже передано до суду 277 заяв на стягнення заборгованості. А це понад 9 мільйонів гривень. Та однаково третина населення не поспішає сплачувати за тепло. Загальний борг щороку зростає. І рахунок "Теплоенерго" перед газовиками теж.
Андрій Клименко, директор КП "Теплоенерго" Дніпровської міськради:
Ми майже на 100 відсотків готові до опалювального сезону, але ми ще повинні розрахуватися за газ, і ми не зайдемо на платформу по закупці газу, щоб був нормальний тариф для населення ми повинні проплати зробити, всі реструктуризації, всі витрати за підтримки міста.
Без дотацій з міського бюджету скрутно було б і водоканалу.
Юрій Гамазинський - директор КП "Дніпроводоканал" Дніпровської міськради:
Уявіть собі, мільярд гривень не отримало підприємство, ми б не могли ні розраховуватися з працівниками по зп, ні з постачальниками електроенергії, реагентів і покупної води. З березня по вересень місяць було відключення 366 адрес на загальну суму понад 6,5 мільйонів гривень.
Критична ситуація з боргами не утворилася раптово - розповідають постачальники послуг. Такі шалені суми накопичувалися десятиліттями. Несплат побільшало від початку ковіду. Та попри все є і відповідальні споживачі. Бо навіть у скрутні часи за комунальні послуги платять….
Надія - жителька Дніпра:
Я сплачую і в будинку, де мешкаю, і на дачі сплачую. Поки що без боргів.
Марина - жителька Дніпра:
Зимою-то десь, напевно, 40 відсотків буде виходити на сплату комунальних послуг..
Тетяна - переселенка з Покровська:
Ми з Покровська, винаймаємо. - І скільки? - Однокімнатна, 6 тисяч платимо плюс комуналка. - Сплачуєте? - А що ж робити.
Понад 200 мільярдів гривень заборгованість за комірне на середину цього року. Такі дані Спілки споживачів комунальних послуг. І ці суми постійно зростають. За даними OpenDataBot, у Єдиному реєстрі боржників понад 700 тисяч осіб. Лідирують Дніпропетровська та Харківська області. А найбільше несплат за опалення (40%), далі за воду (18,6%), і замикають трійку борги за світло (9,7%).
Кристина Ненно, експертка з ЖКГ:
Чому зростає заборгованість? Тому що ці послуги не можете від'єднати, а отже, можна за них і не платити.
На початку року Кабмін скасував мораторій на відключення світла та нарахування пені за заборгованість. За винятком зони бойових дій. У Верховній Раді пропонували нові методи боротьби із затятими неплатниками - депутати ініціювали законопроєкти щодо обмеження в реєстрації авто та неможливості продати помешкання з боргами чи передати його в спадок. То чим наразі українцям загрожує несплата за комірне?
Дмитро Зал, юрист:
Найгірше - це арешт і конфіскація надалі рухомого, нерухомого майна. Слід звернути увагу, що це винятковий засіб стягнення. Квартиру забрати можуть в разі, якщо сума стягнення перевищує 20 мінімальних заробітних плат, станом на сьогодні це близько 160 000 гривень.
Нерідко такі провадження розглядають за прискореною процедурою й ухвалюють рішення про стягнення навіть без присутності боржника. Арешт можуть накласти навіть на пенсійні виплати. А що робити внутрішньо переміщеним особам, чиє житло на тимчасово окупованій території або українцям, які виїхали за кордон?
Кристина Ненно, експертка з ЖКГ:
Вони мають взяти з місця реєстрації як внутрішньо переміщені особи довідку про те, що вони на даний період часу проживають в такій-то громаді. Або з міграційної служби чи консульської служби, якщо вони виїхали за кордон. І надати цю довідку надавачу комунальних послуг. Тоді відповідно до чинного законодавства України сплата за спожиті комунальні послуги нараховуватися не буде.
Що стосується всіх інших споживачів, то найперше, що допоможе вибратися з боргової ями - це реструктуризувати борг, тобто домовитися з постачальником про відтермінування виплат. У судовому чи досудовому порядку. Це гарантоване право кожного громадянина.
Дмитро Зал, юрист:
Ви можете аргументувати свою заяву складними життєвими обставинами, умовами, ситуацією в країні або майновим станом.
Кристина Ненно, експертка з ЖКГ:
Якщо у вас буде договір реструктуризації, ви, до прикладу, щомісячно будете сплачувати по 100₴, по 500₴, по 1000₴ свого боргу надавачу комунальної послуги, він не буде звертатися до суду.
Поетапне погашення боргу може допомогти повернути субсидію тим, хто її втратив через несплату. Для цього потрібно долучити копію договору про реструктуризацію з надавачем послуги - повідомляють у Мінсоцполітики. А закрити виплати допоможе державна програма "Національний кешбек", яка офіційно діє в Україні з 11 жовтня. Купуючи товари вітчизняних виробників, ви отримуєте 10% від їхньої вартості кешбеком, які можна витратити на оплату послуг ЖКГ.
Надія Бігун, заступниця міністра економіки:
Понад 70 відсотків респондентів відповіли, що вони будуть оплачувати комунальні послуги. Особливо ці верстви населення, які мають обмежений ресурс для того, щоб розрахуватися за комунальні послуги, для них це можливість мати додатковий ресурс, шляхом якого можна заплатити за виконані послуги.
У держбюджеті на цей рік на програму "Національний кешбек" закладено три мільярди гривень. Гроші, повернуті державою кешбеком на вашу картку, за придбання харчів чи інших товарів, можуть стати посильною допомогою кожному українцеві в оплаті базових потреб.