Скандал у МСЕК: викрито нову корупційну схему [ Редагувати ]
Ліга мільйонерів. 18 із 25 голів обласних МСЕК - офіційні мільйонери. По це свідчить дослідження статків очільників обласних центрів медико-соціальної експертизи. Нагадаю, декларації чиновників у публічному доступі. За даними видання "Главком", серед найзаможніших - керівниця Хмельницького обласного центру медико-соціальної експертизи Тетяна Крупа. Чиновниця задекларувала у статті "інші доходи" - більше мільйона гривень. А готівкою Тетяна Крупа тримала трохи більш як п'ятнадцять мільйонів гривень і 160 тисяч доларів.
Нагадаю, останнім часом все більше корупційних скандалів довкола очільників МСЕК. Вже з наступного року, згідно з рішенням РНБО, МСЕК ліквідують. Та поки що цей орган працює. Моя колега Ніна Коломієць продовжує ретельно вивчати його діяльність. Черговий її матеріал про роботу центрів медико-соціальної експертизи - далі.
Масштабну схему заробітку на ухилянтах викрили на Рівненщині. У складі злочинної групи було зо 3 десятки осіб, більшість – медики. Серед них – посадовиця місцевої медико-соціальної експертної комісії.
Анна Свінціцька-Савчук, речниця УСБУ в Рівненській області:
За даними слідства, фігурантка входила до складу Рівненської міжрайонної кардіологічної медико-соціальної експертної комісії. Після того, коли представники лікарсько-консультативної комісії направляли клієнта на проходження МСЕК, посадовиця готувала фіктивні висновки про непридатність хворого до проходження військової служби. Наразі посадовиці повідомлено про підозру в учиненні злочину.
Фейкові довідки та історії хвороб мають лишитися в минулому. Президент Володимир Зеленський на засіданні РНБО доручив ліквідувати систему МСЕК. У Міністерстві охорони здоров’я вже почали цю роботу.
Віктор Ляшко, міністр охорони здоров'я України:
До кінця цього тижня ми приймемо розпорядження Кабінету Міністрів України, яке в нас ліквідує центральну МСЕК. Ми робимо все можливе, щоб на 1 січня 2025 року медико-соціальні експертні комісії як окремі юридичні особи призупинили своє функціонування.
Це Луцьк. Обласна МСЕК розташована у приміщенні місцевої поліклініки. У лікарів-експертів два невеличких кабінети одразу при вході. Медики кажуть: після скандалу з колегою з Хмельниччини до них пильна увага. Засідання комісії час від часу проходять під наглядом правоохоронців.
Василь Тимощук, голова Волинської обласної МСЕК:
З нами працює зараз Служба безпеки. Служба безпеки буває присутня і на комісіях, сьогодні в нас, наприклад, Чорнобиль, то вони дивляться 25-50, 25-60 чоловічої статі.
Василь Тимощук головує в комісії вже понад 20 років. Нещодавно потрапив під перевірку правоохоронців через декларацію. У ній пів сотні об’єктів нерухомості!
Що то за 50 об’єктів? – Я не знаю. Правоохоронні органи перерахували, то 22 знайшли тільки.
У власності Тимощука, згідно з документом, 5 будинків, квартира, гараж, понад десяток нежитлових приміщень і 3 десятки земельних ділянок. Більшість - у селі Олешків на Івано-Франківщині, звідки декларант сам родом. Каже: ними володіє ще з двохтисячних. Дві ділянки купив уже під час повномасштабної війни.
Василь Тимощук, голова Волинської обласної МСЕК:
Я успадкував паї по родині, мамині паї, і так далі, так далі. Їх там щось шість чи сім і плюс там ділянки є, наприклад, 25 соток, 50 соток. Це не все разом. Це називається городи. У двотисячних роках, там шостому, десятому – я це все задекларував. Якби не вписав – проблема, вписав - так само проблема.
Нежитлові приміщення – це телятники, свинарник, склади та швейні цехи в тому ж таки Олешкові. Василь Тимощук показує нам знімки своєї нерухомості.
Пише швейний цех, бачите? – Так. - Подивіться, який він є, яке це давнє. Навіть вікна нема. Воно так стоїть, знаєте, обсипається.
Законність статків представників МСЕК, а також прозорість їхньої роботи тепер вивчатимуть спеціальні робочі групи.
Тетяна Сапьян, радниця з комунікацій ДБР:
За указом президента, якщо його уважно прочитати, Державне бюро розслідувань братиме участь у формуванні робочих груп, і на формування цих робочих груп, відповідно до указу виділено один тиждень. Далі ці робочі групи будуть працювати з МСЕК. Ці робочі групи будуть перевіряти рішення МСЕК, зокрема збираються підстави, і тоді уже відкриватиметься, якщо будуть такі підстави за тими чи іншими рішеннями, будуть відкриватися кримінальні провадження, і плюс фінансовий аудит.
Зараз триває перехідний період – функцію МСЕК поступово планують передати лікарням.
Віктор Ляшко, міністр охорони здоров'я України:
Кластерні й надкластерні лікарні - це вже результат госпітального планування, яке провело Міністерство охорони здоров'я і визначило в кожному регіоні ці лікарні, які забезпечують доступність пацієнта в межах визначених нормативів, і мають як мінімум 20 напрямків надання медичної допомоги, і укомплектовані відповідним обладнанням.
У МОЗі планують максимально цифрувати весь процес отримання діагнозів, а також встановлення інвалідності, щоб купувати її за гроші стало неможливо.