Вплив Китаю на Північну Корею: чи здатен він загальмувати її відносини з росією [ Редагувати ]
Піднебесна ревнує. Китай не в захваті від доєднання північнокорейських солдатів до російського війська у війні проти України. І схоже, що цей факт для Пекіна став несподіванкою, кажуть у американському Центрі стратегічних та міжнародних наук. Який вплив Китаю на сусідню Північну Корею? Чи здатен він загальмувати її відносини з росією-агресоркою? Думки експертів збирала наша міжнародна оглядачка Світлана Чернецька.
Зближення росії та Північної Кореї вже довгий час непокоїло Китай. Про це кажуть в американському Центрі стратегічних та міжнародних наук. А відправлення солдатів КНДР на війну з Україною - лише посилить невдоволення КНР. Адже співпраця двох диктаторів може привести до зміцнення військового альянсу "південного трикутника" - Південної Кореї, Японії та США. Китаю не вигідно повертатися до умов холодної війни. Тоді офіційний Пекін протистояв такому союзу і працював у рамках "північного трикутника" з Радянським Союзом та КНДР. Зараз Піднебесна воліє мати гарні відносини з розвиненим світом. Бо від цього залежать обсяги китайського експорту та, відповідно, грошові вливання в його економіку.
Гейзел Сміт, професор, науковий співробітник Центру досліджень Корей Лондонського університету:
Економічне зростання Китаю і його стратегія полягає в розвитку торгівлі із Заходом. росія майже відмовилася від такої торгівлі, окрім нафти. Тому Пекін не хоче відверто порушувати домовленості ООН. Щоби не потрапити під санкції у жодній зі своїх галузей чи фінансових секторах. А це означає, що Китай не підтримуватиме відкрито Північну Корею в будь-якій діяльності, яка допомагатиме росії у війні з Україною. Тож КНР пильно спостерігатиме за розвитком подій.
Іще одна причина для занепокоєння Китаю - ймовірне отримання КНДР ядерних технологій. В обмін на солдатів та снаряди.
Даян Франсіс, старший науковий співробітник американського аналітичного центру Atlantic Council:
Північна Корея - це країна-вигнанка, непередбачувана жахлива країна, маленька диктатура, з голодним населенням і ядерним арсеналом, яка запускає тестові ракети поблизу Японії, не лише Південної Кореї. Китай та й всіх інших в регіоні, від Монголії до Кореї та Японії, непокоїть той факт, що за спиною КНДР стоїть старша сестра - росія. Це насправді робить її потужнішою і страшнішою для Китаю.
Через північнокорейських солдатів Пекін опинився в непростому дипломатичному становищі. Адже Захід добре розуміє, що Китай має достатньо впливу на сусідку, щоби примусити її забрати свої війська. КНДР майже цілковито, економічно та дипломатично, залежить від Піднебесної.
Філіп Інграм, колишній співробітник британської військової розвідки:
Китай - це, фактично, старший дядько Північної Кореї. Це держава, яка дозволила Північній Кореї продовжувати існувати. Він підтримав КНДР під час Корейської війни в 50-х роках і надавав економічну і ширшу політичну підтримку.
Віталій Кулик, політолог, директор Центру дослідження проблем громадянського суспільства:
До останнього періоду часу 98 відсотків зовнішньоекономічних транзакцій Північної Кореї відбувалося через Китай. Будь-який рух Кім чен Ина відбувався за згодою або погодженням Пекіна. Відповідно, якщо Китай буде не зацікавлений в безпосередній участі північнокорейців у війні, то він може мати інструменти, як цьому запобігти. А якщо захоче, щоби була ескалація, то він, разом із путіним, стимулюватиме Кім чен Ина до підвищення ставок.
Тепер Китаю буде все складніше залишатися нібито нейтральною країною у цій війні. Бо Захід усвідомлює, який вплив він має не лише на КНДР, а й на росію. Тож зараз бездіяльність Пекіна ще більше дратуватиме західний світ. Тим паче, що КНР намагається представляти себе відповідальним світовим лідером.