Виборча система у США: хто і як обирає президента [ Редагувати ]
Її нерідко називають "складною та заплутаною". Мова про виборчу систему в Сполучених Штатах. Напередодні офіційного початку президентських перегонів між Гарріс і Трампом наші кореспонденти розкажуть, як обирають главу держави в США та хто зрештою визначає переможця.
Кожні чотири роки у вівторок після першого понеділка листопада відбувається голосування. Такий порядок проведення виборів президента Сполучених Штатів Америки залишається незмінним ще з 18 століття. Американці серед двох кандидатів від Демократичної та Республіканської партій обирають нового президента, який, до слова, може обіймати цю посаду не більш ніж упродовж двох термінів.
Вимоги такі: народитися в США, бути старше 35 років і прожити в Штатах не менше 14 років.
Фактично президента США не обирають безпосередньо американські громадяни, попри те, що кожен з них голосує. Оскільки в країні вибори не відбуваються за принципом "всенародного голосування". Особливість непрямих виборів у США полягає в тому, що кандидат, за якого проголосувало більшість американців, не обов'язково стає президентом. На думку розробників цієї системи, такі вибори гарантують рівне представництво кожного штату. Та найголовніше запобігають приходу до влади диктатора.
Для кандидатів у президенти вирішальними стають голоси саме колегії виборників. Туди кожен штат делегує певну кількість своїх представників, яка пропорційна населенню штату. Водночас щоби стати президентом, кандидат має отримати щонайменше 270 із 538 голосів виборників.
Правило "Все переможцю" означає, що кандидат, який набрав найбільшу кількість голосів виборців, отримує часто й усі голоси колегії виборників штату.
Простий приклад: навіть якщо один з кандидатів за результатами голосування населення здобув перевагу лише на 0,1 відсотка – колегія від цього штату всі голоси теж повинна віддати переможцю. Винятками, де система "переможець отримує все" не працює, є штати Мен і Небраска. Примітно, що американська Конституція не вимагає від виборників голосувати так, як каже штат. Однак і наперекір вони йдуть рідко, бо за це можуть бути притягнуті до відповідальності.
Більшість американських штатів – мають усталені політичні позиції, які не змінюються десятиліттями. Наприклад, зазвичай Каліфорнія віддає перевагу кандидату-демократу, тоді як Канзас – республіканцю. Водночас існують і так звані "хиткі" чи як їх називають ще "мінливі" штати, за які й борються кандидати в президенти. Цьогоріч такими називають Аризону, Джорджію, Мічиган, Неваду, Пенсильванію, Вісконсин і Північну Кароліну.
Зокрема, через це виборчу систему Америки нерідко критикують. Мовляв, усю увагу приділяють "хитким" штатам, а думку виборців з інших місць не враховують.
Віддати свій голос може кожен громадянин США, якому виповнилося 18 років. Зробити це він може в день виборів. Або достроково – як особисто, так і поштою. Така опція доступна в 46 штатах. Альтернативні методи голосування повинні гарантувати, що всі американці зможуть зробити своє волевиявлення.