На Прикарпатті проводять духовно-психологічну реабілітацію родинам ветеранів [ Редагувати ]
Адаптація учасників бойових дій до цивільного життя - це випробування не лише для ветерана, але й для його сім'ї. На Прикарпатті родинам бійців допомагає команда фахівців. Протягом десяти років вони проводять комплексну духовно-психологічну реабілітацію ветеранів та їхніх дружин. Як все відбувається ? Бачила Жанна Дутчак.
Уже кілька днів поспіль в цьому залі в Яремчі збираються разом десять сімейних пар. Чоловіки-ветерани та їхні дружини спільно із психологами вчаться долати проблеми, які в кожну із цих родин принесла війна.
Що я для себе визначив - щоб стати кращим. Такі цілі. Я їх собі вчора написав і мене це дуже надихнуло.
Подружжя Острижнюків із Франківська в шлюбі більше як двадцять років. Анатолію та Людмилі взяти участь в тренінгу порадив один із побратимів.
Людмила Острижнюк, дружина ветерана:
Дуже вдячна своєму чоловікові, що він згодився. Бо як тільки ми дізналися, він дуже вагався, а я дуже хотіла цього. Я не знала, як тут буде і що тут буде, але якось відчувала, що це мені потрібно.
На фронт Анатолій пішов добровольцем у лютому 24-го. Служив у 102-й окремій бригаді Сил територіальної оборони ЗСУ. Торік демобілізувався. Каже: війна наклала відбиток не лише на його внутрішній стан, а й на сімейне життя.
Анатолій Острижнюк, ветеран російсько-української війни:
Думаєш собі, що таке психолог, зараз мене емоції переповнюють. Дуже багато важливого і потрібного для себе і своєї сім'ї. Я зрозумів, що можна щось змінити, зрозумів, що треба відкинути, що треба перегорнути.
На тренінгу і Павло з дружиною. Боєць демобілізувався навесні цього року, майже одразу відчув, що потребує психологічної підтримки.
Павло Соломонович, ветеран російсько-української війни:
Коли я демобілізувався, я розумів, що, напевно, щось із війни воно десь залишилося, відклалося. І я завжди переживав, чи не буде мені це в житті заважати. Тому я завжди підписувався на багато каналів і слідкував за ветеранськими просторами.
Дружина ветерана Христина розповідає: через тривалу розлуку вони втратили почуття близькості й зараз доводиться відбудовувати навіть сімейний побут. Тому без допомоги фахівців їм не обійтися.
Христина Соломонович, дружина ветерана:
Після війни кожна пара проходить цей етап зближення по-новому у всіх сферах життя. Це дуже складний період, щоб зрозуміти, як надалі налагодити відносини саме як чоловік і дружина, почерпнути, як себе поводити саме після війни один з одним.
За статистикою, понад 70% ветеранів розлучаються після повернення додому. Тож допомогти родинам зберегти сім’ю - головне завдання цих тренінгів.
Ігор Тодорів, психолог:
Приходячи з війни, дуже багато сімей руйнують свої відносини та розлучаються з дружинами, вони не хочуть жити тим життям, яке було до війни, тому що в них вже інший світогляд. Наша задача - це конвертувати в успіх в цивільному житті, щоб ветеран, використовуючи цей досвід, був успішним, був щасливим, мав успіх в роботі.
Цей проєкт стартував ще у 2014-му, після початку російсько-української війни, участь у ньому - безкоштовна. Реалізується все за підтримки католицької організації "Лицарів Колумба".
Наталія Чаплинська, психологиня:
Якщо раніше була тенденція, що більше жінки хотіли зберігати сім'ю і частіше приходили до психолога, то серед військових я маю досвід, що частіше звертання самих військових для того, аби зберегти сім'ю. І щоб дружина навчилася розуміти свого чоловіка.
Курс з реабілітації триває близько двох тижнів. Серед іншого - є тут і духовна підтримка.
Юрій Павлюк, капелан:
Людина складається із тіла й духу. Тому спільна молитва, божественна літургія, тайна сповіді чи навіть духовні розмови - вони допомагають в цілісності відновлюватися.
Мирослав Мазур, представник Національної Ради "Лицарів Колумба" в Україні:
Ми хочемо, аби більше знали про цей проєкт – він є унікальний. Ніде в Україні та світі аналогів цього формату реабілітації, де поєднана духовна, психологічна і фізична реабілітація, не існує.
За десять років психологи напрацювали чимало методик, які нині застосовують у своїй роботі. Під час занять партнери вчаться "чути" та розуміти одне одного.
Людмила Острижнюк, дружина ветерана:
Багато дізналася, що бракує нашим чоловікам, які прийшли із війни. З якими проблемами вони стикаються.
Христина Соломонович, дружина ветерана:
Це неоціненний досвід насправді. Кожен почерпне щось нове для себе, для своєї сім'ї. Тут був дуже такий цікавий досвід - обмін ролями, коли я була ветераном, а він - дружиною.
За цей рік - це вже п’ятий заїзд сімей ветеранів у Карпатах. Усього участь у проєкті взяли майже дві з половиною сотні пар.