У Харкові відкрили Центр підтримки жителів Куп’янська [ Редагувати ]
Центр підтримки жителів Куп'янська відкрили в Харкові. В одному місці зібрали спеціалістів, які можуть допомогти переселенцям: там є і ЦНАП, і пенсійний фонд, і соцпослуги. У Харкові вже оселилися 4 з половиною тисячі людей з Куп'янська. Вони не хочуть їхати далеко від дому, тож залишаються переважно в обласному центрі. З якими проблемами приходять люди - цікавилася Світлана Шекера.
У приміщенні Центру підтримки жителів Куп’янська доволі велелюдно. Сюди прийшли ті, кому довелося залишити свої домівки. У черзі до спеціаліста і пан Володимир, він виїхав ще влітку. Каже, не кидав домівку до останнього, аж допоки в хату не прилетів ворожий снаряд.
Володимир Фінько, переселенець:
Сначала були "Урагани", потом дрони, в общем, там уже не поймеш, що воно, ну, що прилетіло. Стріляють, розрушають, будинку немає, згорів, так що прийшлось виїжджати, жити ніде, плюс обстріли, ну, все равно прийшлося б виїжджать, хоть так, хоть так.
У Центрі чоловік хоче дізнатися про виплати й компенсацію за зруйнований будинок. Бо поки Куп’янськ обстрілюють, родина не може отримати від держави жодної компенсації за знищене майно.
Володимир Фінько, переселенець:
Комісія туди не може виїхати, тому що там обстріли, і вже питалися, сказали, що як буде спокій, тоді виїжджає комісія, скаже, скільки воно це коштує, чи не коштує, чи "Дія", чи будинок, чи відновлення, чи надання житла нового, що це після того, як буде спокійно.
У черзі й мати трьох дітей Рада, вона менше 2-х тижнів тому евакуювалася з села Пристин під Куп’янськом.
Рада Боброва, переселенка:
Ти чуєш, як летить КАБ. Ти чуєш, як летить ракета. І ти вже розумієш, що він летить до тебе в село. От він над хатами пролітає, все це чути. А коли в село прилітає - одразу вискакуємо і дивимось, куди прилетіло. Одразу треба бігти допомагати, щоб нікого там не ето. Допомогти людям чи, може, розгрібати, чи що.
Сусіда поранило, а її будинок дрижить від постійних прильотів навколо. Вмовили жінку виїхати соцпрацівники.
Ну, вона каже, шо надо виїжджати, і переконала мене виїхати. Боялася я дуже, боялася, але дітям тут краще.
Раді з трьома дітьми дали кімнату в гуртожитку. У Центр підтримки вона прийшла по консультацію і гуманітарну допомогу.
Рада Боброва, переселенка:
Ми в'їхали, нам заплатили по 10 800 на кожного. Одразу через 10 днів мені прийшли ці гроші. Оформила зараз ВПО. Я і одинока мати, і малозабезпечена. Я оформила малозабезпечену і надалі думаю вже, коли моє діло з Куп'янська прийде. Я думаю це все получать.
Співробітники, які допомагають переселенцям, і самі виїхали з Куп’янська. Вікторія Ніколенко опікувалася багатодітними родинами, переконувала їх виїжджати, врешті, виїхала й сама.
Вікторія Ніколенко, головний спеціаліст Служби у справах дітей Куп'янської міської ради:
Кожна родина має якісь потреби, свої якісь нюанси, десь бабусі, десь дідусь, десь тваринки, десь небажання покинути свою домівку, десь якийсь страх, це психологічно дуже тяжко все кинути й виїхати, виїхати в невідомість, але людям потрібно, так би мовити, роз'яснювати ситуацію, вони вже там, ті люди, які проживають, вони вже мають страх, але не бояться, розумієте.
У Харкові вже осіли, за офіційними підрахунками, 4,5 тисячі куп’янчан. Тих, хто поки що лишився, майже дві тисячі - також закликають виїжджати. Окрім обстрілів, у місті вже фактично не надають комунальні послуги. Тепла в багатоповерхівках, прогнозують, взимку не буде. Воду вже подають не всім.
Олег Синєгубов, голова Харківської обласної військової адміністрації:
Вода централізовано постачається приблизно до 40% абонентів, скажемо так, міста Куп'янська, все інше забезпечується підвозом. Прийняті рішення щодо виїзду з правого фактично берегу всіх, відповідно державних послуг, тобто це і банківські установи, і пенсійний фонд, і управління соцзахисту, соцзабезпечення.
Наразі тут можуть приймати 20 людей на годину, і якщо потреба у консультаціях зростатиме, чиновники готові відкрити ще один Центр підтримки.