Ветерани хочуть повернутися в армію, але ТЦК їм відмовляє [ Редагувати ]
У них є бойовий досвід та бажання захищати Україну. Але в ТЦК в мобілізації їм відмовляють. Причина - зняті з військового обліку. До того ж немає законодавчого механізму повернення до лав ЗСУ таких добровольців.
Отже, чому колишні військовослужбовці хочуть повернутися в армію? Які законодавчі зміни для цього потрібні? І чи готові їх брати військові частини? Жанна Дутчак розкаже.
Анатолій своє життя з армією пов'язав одразу після університету. У 2017-му підписав контракт і пішов служити в десяту окрему гірсько-штурмову бригаду. Велику війну зустрів на Київщині на посаді командира інженерно-саперного взводу. Коли звідти вибили ворога - займався розмінуванням територій.
Анатолій Барчук, ветеран російсько-української війни:
Під час одного із таких розмінувань, під час очищення дороги підірвався на міні й втратив око.
Кілька місяців лікування та реабілітації Анатолій восени 22-го повернувся на фронт. Разом з побратимами 109-го гірського-штурмового батальйону тримав оборону на Донбасі, але влітку цього року бійця наздогнав ворожий FPV-дрон… І він з осколковими пораненнями ніг знову опинився в лікарні.
Анатолій Барчук, ветеран російсько-української війни:
У 2024 році змінився закон про ВЛК, скасувалася така штука як обмежено придатні військовослужбовці, тепер є дві категорії: придатні або непридатні. В моєму випадку втрата парного органу, ми раніше були обмежено придатні, стали непридатні.
Анатолія теж визнали непридатним, зняли із військового обліку і звільнили зі служби. Але боєць впевнений: його зарано списали. Відчуває: ще може бути корисним в армії.
Анатолій Барчук, ветеран російсько-української війни:
Триває війна, і не хочеться бути спостерігачем. А хочеться брати участь в обороні нашої держави. Якщо не вдасться повернутися до бойової роботи, то хоча б інструктором, щоб передавати свій досвід по міно-вибуховій і саперній справі.
Анатолій спробував поновитися на службі, але поки що безрезультатно.
Анатолій Барчук, ветеран російсько-української війни:
У цьому випадку частини готові взяти, але тих людей, яких виключили, їх не можна взяти назад, оскільки немає процедури поновлення на військовому обліку. Щоб стати на військовий облік, потрібно пройти ВЛК, а по закону ми є виключені, і виходить замкнене коло.
Сергій з Чернівців теж колишній військовослужбовець. В армію за контрактом потрапив десять років тому, під час повномасштабної війни його демобілізували за станом здоров'я.
Сергій, ветеран російсько-української війни:
Відчуття таке, оскільки в країні війна і відчуваєш себе більш-менш здоровим, тому хотілося б ще бути якось причасним до нашої перемоги в майбутньому.
Він багато місяців оббиває пороги ТЦК, щоб поновитися на службі, але всюди отримує відмову.
Сергій, ветеран російсько-української війни:
У нас законом ніякої процедури для повернення осіб, які були непридатні до військової служби. Добровольчих батальйонів немає, їх розформували, і відповідно все через ТЦК, а ТЦК, якщо ти непридатний до військової служби, з тобою не розмовляють.
І таких колишніх військовиків, які виключені з військового обліку, але хочуть повернутися до лав ЗСУ доволі багато.
Роман Боднар, ветеран російсько-української війни:
З моїх лише знайомих є десяток людей, які списані, але які хочуть повернутися на фронт, вони корисні своїм досвідом, раз вони хочуть далі служити, значить у них є стимул, у них є достатньо сил виконувати обов'язки. Вони можуть передавати свій досвід.
Нещодавно на сайті Президента чоловіки зареєстрували петицію, в якій просять розробити законодавчий механізм добровільної мобілізації для тих, хто знятий із військового обліку.
Оксана Савчук, народна депутатка України:
Я спілкувалася із декількома своїми товаришами, які є бойовими командирами, чи готові вони, щоб до їхніх бригад прийшли ці ветерани, які мають бажання, добровольці. Вони сказали, що у штатному розпису у них дуже багато посад, які вони сьогодні з радістю готові їм запропонувати.
Зокрема, у підрозділах забезпечення, штабах з планування спецоперацій, медичних ротах, навчальних центрах у штатному розписі Збройних сил зараз більше десятка найменувань таких посад.
Депутатка Оксана Савчук переконана: у парламенті можуть підтримати таку ініціативу, якщо механізм добровільної мобілізації для осіб, виключених з обліку, розроблять у Міністерстві оборони України.
Оксана Савчук, народна депутатка України:
Якщо ж цього не буде, тоді це можуть зробити самі народні депутати, прописавши механізм того, що просто внісши зміни в законодавство, що особа, яка добровільно готова повернутися в ЗСУ за погодженням командира на посаду, яка не передбачає посадові обов'язки не сумісні зі здоров'ям, вона може їх виконувати.
А поки що командири продовжують чекати на вмотивованих людей, які так потрібні сьогодні українській армії.