Ведуть бізнес і донатять на ЗСУ: як учні реалізують проєкт "Розумний город" [ Редагувати ]
Вони ще вчаться в школі, але це не заважає їм вести бізнес, заробляти гроші та донатити на ЗСУ. Унікальний освітній проєкт "Розумний город" реалізовують в одному із калуських ліцеїв на Прикарпатті.
Тамтешні школярі вирощують і продають мікрозелень. Серед їх клієнтів - майже всі заклади харчування та торгові центри міста. З юними підприємцями поспілкувалися мої колеги.
Ми вже бачимо горох, який готовий до продажу, він такий великий, зелений, гарний.
Школярі шостого Калуського ліцею самі вирощують і продають мікрозелень. В асортименті більше як десять культур - цибуля, гірчиця, базилік, редиска, мізуна, кольрабі, червона капуста, пшениця… Найбільше, кажуть учні, у них замовляють гороху.
Видно, що ми його багато вирощуємо.
Агробізнес учні ліцею ведуть вже понад пів року в межах всеукраїнського освітнього проєкту "Розумний город".
Ольга Дмитрів, вчителька біології Калуського ліцею №6:
Ми не відбирали дітей в команду, це було за їхні бажанням. Я просто пройшлася по класах.
Роман Комінярський, координатор освітнього проєкту "Розумний город":
Наш проєкт, задум цього проєкту полягає навчати дітей роботи власну справу. І по факту я так кажу, може воно і різко звучить, але наша суть не стільки навчитися вирощувати якісь рослини, а як побудувати на цьому бізнес.
Зголосилися сім школярів зі старших класів. Організатори надали їм усе для старту: від спеціального обладнання до насіння.
Роман Комінярський, координатор освітнього проєкту "Розумний город":
Ми даємо цього насіння не дуже багато, не на рік, зумисне для того, щоб коли діти виростять кілька перших врожаїв і продадуть, розуміли, що частинку із прибутку вони мають спрямувати на те, щоб придбати якраз насіння, щоб далі функціонував бізнес.
Під "розумний город" у школі виділили окремий кабінет поруч із класом біології. У кожного члена команди свої обов'язки.
Це наш агроном Катя, вона складає карту посіву для гороху. Горох у нас вже намочений, він вже проріс, і можемо садити.
Робота не стільки складна, як відповідальна - каже дівчина. Стелажі обладнані автоматизованою системою поливу, освітлення, та вентиляції. Керувати процесами можна через додаток на телефоні.
Катерина Тихан, учениця Калуського ліцею №6:
Коли вимкнення світла, то це нічого не працює. Ми приходили в школу у вільний свій час настроювати все це.
Одинадцятикласниця Яна відповідає за пошук ринків збуту. Зізнається: спершу, коли телефонувала до підприємців, багато хто дивувався, що постачальники мікрозелені - школярі.
Яна Ящишин, учениця Калуського ліцею №6:
Вони не дуже нам довіряли на початку, думали, що це на пару днів. Але зараз вже привикли. Я навчилася більше спілкуватися із людьми, з власниками кафе.
Учні постачають свою мікрозелень у заклади харчування та торгівельні центри Калуша.
Віта Доля, адміністраторка кафе:
Напевне, більше довіри є як до дорослих. Тому що діти вкладають в це душу. Як тільки діти принесли нам першу мікрозелень, воно нічим не відрізняється, і на рівень, я б сказала, вище те, що пропонують дорослі.
Учні створили в соцмережах і окрему сторінку, на якій рекламують продукцію. За свою роботу отримують зарплату. Нараховує її десятикласниця Софія.
Софія Фронзей, учениця Калуського ліцею №6:
Кожного дня я записую хто був на роботі, хто не був. І в кінці місяця я виділяю певну суму на зарплату, і ділю на всі ці дні. І множу на кількість днів на кожного учасника.
Частину коштів від прибутку школярі щомісяця віддають на ЗСУ. Учні зізнаються: коли починали проєкт, самі не до кінця вірили, що у них щось вийде.
Катерина Тихан, десятикласниця:
Спочатку боялися. Невпевненість була. Оскільки ми хоч і старшокласники рахуємося, але відповідальність занадто велика була.
Софія Фронзей, учениця Калуського ліцею №6:
Це реально вчить як вести бізнес, і я думаю, що ці навички мені знадобляться в майбутньому.
Калуські школярі постійно масштабують виробництво і збільшують продажі. А ще навчаються на онлайн-курсах і офлайн-тренінгах із фінансової грамотності та маркетингу, які організовують координатори проєкту "Розумний город".
Віра Притуляк, директорка Калуського ліцею №6:
Діти уже будуть випускатися в принципі готовими підприємцями із практичним кейсом, не будуть боятися ні ринку збуту, ні спілкування, ні бухгалтерії.
На Прикарпатті шостий Калуський ліцей - поки єдиний навчальний заклад, який бере участь у цьому проєкті. Загалом по Україні в аграрному бізнесі зо два десятки шкіл та дві сотні школярів.