Іграшкові "Шахеди": як реагують психологи на новий тренд [ Редагувати ]
Іграшкові "Шахеди" й бомби. Такі товари для дітлахів стали продавати в українських інтернет-магазинах. Відповідні фото одразу набули розголосу в соцмережах.
Мовляв, чи замислюються батьки про наслідки такого подарунка своєму малюкові? І чи доречно купувати іграшкові "Шахеди", коли над головами літають справжні, смертоносні? Дитячі психологи надали відповіді. Слухала Олена Логінова.
- Ану розказує що у нас тут є? Твої танчики. Який улюблений? - Мій улюблений це ось цей, і цей.
Десятирічний Кирило демонструє свою колекцію іграшкових танків. У нього їх вже кілька сотень - розповідає мати Олена. А це лише невеличка частина, яку вони встигли забрати із дому, коли торік під обстрілами евакуйовувалася з Харкова на Прикарпаття.
Олена Подколзіна, мати хлопчика:
Ми старалися його оберігати від війни, але він почав проявляти інтерес до танків. Йому не були цікаві жодні інші іграшки, і на всі свята, що дарувати – танки.
Завдяки іграшковим танкам, каже Олена, син навіть став менше боятися справжніх. А от чого б жінка ніколи не купила синові, так це іграшкової зброї.
Олена Подколзіна, мама хлопчика:
Ми не купляємо автомати. Зброя для дитини для мене - це табу, тому що, по-перше, це зброя, це вбивати когось...
І якщо Олена ставиться до вибору іграшок дитини уважно й обов'язково пояснює синові їхнє призначення. То так відбувається не завжди. Чи можуть іграшки на військову тематику, які ми даємо нашим дітям, зараз в умовах війни бути небезпечними? І чим це загрожує? Останнім часом поряд зі звичними мілітарі-іграшками в інтернет-крамницях почали з'являтися досить "дивні" варіанти, які насторожують.
Олена Логінова, кореспондентка:
Приміром, дитячі іграшки у вигляді "Шахеда". Як вам така ідея? Ось подивімось. Заходимо в інтернет і бачимо піньята дрон-камікадзе "Шахед". Тут серед інших дитячих піньят іграшкових знаходимо ось дрон камікадзе - 1000 грн. Дитина має розбити молоточком такий іграшковий дрон і з нього висипляться цукерки. Здавалося б, ну, що тут такого? Але погодьтеся в країні, в якій іде повномасштабна війна діти мають розуміти, що дрони й бомби - це не іграшки.
Ольга Плетка, кандидат психологічних наук, Інститут соціальної та політичної психології НАПН України:
Нам треба розуміти, що деякі іграшки повинні в умовах війни бути підібраними дуже обережно. Тому що те, що було до війни, ті танки, ракети, які були використані дітьми, то це стало зараз загрозою. І діти не можуть повною мірою відчувати отой рівень загрози.
У мережі "Інтернет" ми знаходимо не тільки іграшкові "Шахеди". Тут ось і бомби у вигляді піньят з сюрпризами всередині. Також дитячі подушки - ніби безпілотники, міномети, які реально імітують стрільбу. І це ще не повний список. І перш ніж проаналізувати ситуацію з психологами й фахівцями, прямуємо в один з найбільших дитячих магазинів Києва. Перевіримо, чи продаються у них такі "неоднозначні" товари?
Нас зустрічає Марина - директорка дитячого магазину. З нею розглядаємо асортимент. Жінка каже: іграшки на військову тематику справді мають неабиякий попит...
Марина Бойко, директорка дитячого магазину:
Запит з'явився на автомобілі, на техніку, на техніку підрозділів. У нас є серія таких машин, де є і рятувальні служби, і служби ДСНС і служба розвідки...
Також тут багато різноманітних конструкторів на військову тематику, які дитина може зібрати. А от шахедів-піньят чи іграшкових бомб із цукерками всередині ми тут не побачили. Марина пояснює: продаж дитячих іграшок мілітарі спрямування в Україні під контролем. І потрапляють на полиці такі товари тільки тоді, коли мають всі дозволи.
Марина Бойко, директорка дитячого магазину:
Іграшки повинні пройти певний шлях від виробництва, тобто виробник повинен узгодити всі деталі такої іграшки, а потім вона повинна пройти сертифікацію, після цього вона може попасти на полиці магазину.
Тож які іграшки можна купувати дітям, а які ні? Психологи пояснюють: діти завжди грали у так звані "війноньки", і це нормально навіть в сучасних реаліях. Бо малечі необхідно програвати всі події, які вона бачить чи чує.
Дмитро Вакуленко, медичний психолог, керівник дитячого корекційного напрямку:
Через ігри з іграшками на військову тематику вона може зрозуміти, як це працює, які правила безпеки, як діяти в тих чи інших ситуаціях, прожити цей досвід, негативний, травматичний досвід. Це все шалений стрес, це все є страх, і дитина це все переживає. Їй треба конструктивні виходи цієї емоції.
Але водночас деякі іграшки приховують в собі небезпеку - кажуть психологи. Приміром, дрони-піньяти або будь-які інші схожі на вибухонебезпечні предмети... Адже діти все розуміють буквально. І можуть сприйняти "Шахед" з цукерками всередині як цілком безпечну солодку забаву. Тож продаж таких товарів викликає сумніви.
Ольга Плетка, кандидат психологічних наук, Інститут соціальної та політичної психології НАПН України:
Тому треба бути дуже з цього приводу пильним, і краще це заборонити на час війни так, як у нас заборонені феєрверки поки триває війна
Про небезпеку певного роду дитячих іграшок наголошують і в ДСНС, які регулярно проводять роз'яснювальну роботу з дітьми в навчальних закладах. Окрім іграшок, кажуть, є ще й сувеніри у вигляді, приміром, гранат, які можуть придбати собі дорослі та дати погратися дітям.
Микола Дідик, заступник начальника відділу організації піротехнічних робіт Департаменту заходів протимінної діяльності ДСНС:
Обмежити давати дітям іграшки, які своїм виглядом нагадують вибухонебезпечні предмети. Наприклад, сувенірні гранати, патрони чи так далі. Чому? Тому що дитина може знайти вибухонебезпечний предмет, психологічно подумати, що це є просто іграшка. Тим паче якщо це діти, які не є дорослі, і, можливо, не зовсім можуть усвідомлювати цю небезпеку, це може призвести до травмування або навіть до загибелі.
Крім цього, фахівці наголошують: зараз під час війни потрібно ще й навчати дітей у жодному разі не брати до рук чужих загублених іграшок. І взагалі саме батьки мають пояснювати властивості тих чи інших предметів, і що є справжньою іграшкою, а що ні.