Форум ветеранського бізнесу відбувся у Львові: історії бійців, які відкрили власну справу [ Редагувати ]
В Україні все частіше можна знайти бренди або заклади, якими керують наші захисники після служби. Переважно бізнес у ветеранів молодий. Працюють близько року, але вже зараз вони діляться своїми висновками. Для цього нові підприємці зібралися у Львові на форум ветеранського бізнесу. З бійцями, які відкрили власну справу, спілкувався Роман Гаврилів.
У Львівській громаді від минулого року з'явилася майже сотня підприємств, які започаткували ветерани. Власники успішних проєктів готові ділитися досвідом з іншими захисниками, які починають свою підприємницьку діяльність.
Я позиціонував себе як саме бізнес, як підприємець. Я нафоткав, зробили якісь відоси, і люди це не купували. Ми там за два, за три тижні наїлись тих джерків удосталь.
Про свої невдачі у створенні бізнесу з виробництва м'ясних снеків розповідає Сергій. Доброволець пройшов від рядового стрільця до командира десантно-штурмового взводу. У 23-му зазнав важкого поранення рук. На плаву тримала сім'я. "Сушена радість", як тепер називається бренд Сергія, ідея його сина.
Сергій Журковський, ветеран російсько-української війни, підприємець:
З того все й почалось. Ми з дружиною передивилися одне на одного і кажемо: "Зроби, Ваня, нам презентацію". Він зробив презентацію, нам вона дуже "зайшла".
Джерки Сергій продає майже рік. За цей час виникали труднощі і з постачальниками, і з приміщенням для виробництва. Непросто було і через нестабільні ціни на м'ясо. Але він не зупинився.
Сергій Журковський, ветеран російсько-української війни, підприємець:
Я руки ніколи не складаю. Тому раджу вам: не складайте рук, попри все. Успішний бізнес він відрізняється від неуспішного тільки тим, що представник бізнесу, коли падає, він на один раз більше встає.
У залі розповідь Сергія слухало і подружжя Олега та Оксани. Чоловік, медик за освітою, до 22-го був тренером-масажистом баскетбольної команди, на війну пішов фельдшером. Часто побратими страждали на спінальні травми, біль у ногах і контузії. Тож ідея створити реабілітаційний кабінет народилася сама собою.
Олег і Оксана Заяць, підприємці:
Просто коли вже в тому варишся, ну, куди вже? Чим займатись? Пішов по тій стезі, ще й дружина мене так попхала.
Уже рік пара допомагає цивільним і військовим відновлюватися, зокрема, і долати посттравматичний стресовий розлад.
Олег і Оксана Заяць, підприємці:
Ми працюємо по протоколах, які затверджені ВООЗом і взяті на експлуатацію в натівських військах. І власне, вони використовуються в роботі з травмою, з наслідками травми в тілі, з порушеннями сну.
300 тисяч гривень - саме такий грант місто дає ветеранам, чиї бізнес-ідеї перемагають на конкурсі. Підтримкою скористався і Станіслав, щоби створити автосервіс. Він воював на півдні, на Запоріжжі потрапив під ворожий ракетний удар.
Станіслав Лісовий, ветеран російсько-української війни, підприємець:
Лікарі за моєю спиною казали, що 90% я буду паралізований, і більше ніколи не буду ходити. Але на все воля богів.
Рік посиленої реабілітації і Станіслав став на ноги. Волонтерив, допомагав побратимам з автівками, зокрема своєму батьку.
Станіслав Лісовий, ветеран російсько-української війни, підприємець:
Подзвонивши зі східного регіону, озвучив мені цифру, яку їм сказали за ремонт, і я зрозумів, що мені простіше привезти авто на лаветі зі сходу на захід, поремонтувати його тут і відвезти їм назад.
Це і підштовхнуло його та ще двох друзів відкрити СТО. Команда відновила аварійне приміщення і закупила вартісне обладнання. Тепер шукають працівників.
Станіслав Лісовий, ветеран російсько-української війни, підприємець:
Зараз з обладнанням, я б не сказав, що є проблеми, а от проблема з людьми є. Тому ми зараз її поступово вирішуємо. Коли вирішимо, я думаю, ми дійдемо до того бажаного плюса.
Організатор Андрій Жолоб, який і сам на фронті очолював медичну роту, вважає, що такий форум - це передусім мотивація для ветеранів вести свій бізнес.
Андрій Жолоб, ветеран російсько-української війни, керівник Центру надання послуг учасникам бойових дій:
Хто не ризикує, той у принципі на війну не ходить, чесно вам скажу. А ветерани після того, як уже пройшли чорне пекло, підозрюю, що мають трохи більшу схильність до ризику, принаймні по собі я це точно бачу.
Цим заходом організатор прагне залучати й інші громадські організації до підтримки ветеранського бізнесу.