Кара небесна: як створюють дрони у фронтових майстернях [ Редагувати ]
Сучасні технології перетворились у реальну зброю завдяки бійцям, які у мирному житті мали абсолютно цивільні професії. Щодня в мережах ми бачимо нові й нові відео як наші дрони знищують техніку та живу силу ворога. А що ж відбувається перед тим, як дрон злетить у повітря? Наш воєнкор Ігор Левенок на фронті побував у майстерні, де власне і роблять "кару небесну" для ворогів. Його матеріал далі.
Війна у повітрі. Світ іще не бачив стільки дронів, що воюють.
Перемога, яка кується не тільки на полі бою! За лаштунками фронтової лабораторії дронів!
Осколкові, ті що вражають особовий склад, термобари, фугаси. - Ви їх самі робите? - Більшість боєприпасів ми переробляємо зі штатного озброєння…
Друге дихання "пташкам"? Як працюють наші умільці?
Злетів, знайшов ворожу ціль і знищив. Таких відео з фронту дуже багато. Та чи все буває так просто? Який зворотний бік цієї картинки?
На таку кількість дронів треба приготувати такий боєкомплект. - Скільки ви працюєте на добу? Роботи вистачає? - Роботи вистачає. І ми закриваємо. У нашому підрозділі нема такого, що там хтось окремо чимось займається. Ми розвиваємося всі разом для того, щоб усі разом бути ефективними...
Зазвичай їхній день починається і закінчується тут. Олекса опанував одну з найнебезпечніших військових спеціальностей. Вибухотехнік бригади Нацгвардії "Рубіж".
Після тестів на полігоні воно показало свою ефективність, і ми його використовуємо. СПГ-кумулятив – для ураження техніки противника. Це переробка, по факту чистий фугас… Штатний боєприпас, це маленька авіаційна бомба.
У це важко повірити, але хлопчина, що нині робить смерть ворогам до війни працював кальянником у ресторані!
Олекса родом із Сєвєродонецька. Каже ця війна для нього ще й особиста. Найбільша мрія – вигнати окупанта зі свого дому.
Найгірше, що може трапитися... Коли ворог приходить у твій дім і його руйнує. Ось обвалився трішки, а це сусідня будівля вщент згоріла. Я задоволений тільки тим, що там ніхто не буде жити з орків… Я б хотів би взяти участь в боях за рідне місто. Це було б символічно…
За відеороликами ефективного застосування дронів завжди стоїть великий комплекс робіт до і після. Військові тестують кожен дрон, іноді ремонтують, інколи вдосконалюють. Міняють антени, перепрошивають налаштування, проєктують і виготовляють власні комплектуючі.
Максим, технік-оператор FPV-дронів:
Тому що коли воно іде з заводу, то воно іде з заводу. А коли ти знаєш, що тобі потрібно, наприклад, відео в гарній якості, і загалом ми робимо це все, щоб можна було вилетіти на дальню відстань…
Щоденні новини з фронту вказують: російські окупанти майже по всій лінії пруть на українські позиції. І хлопці кажуть: це саме той період коли ФПВ-дрони найбільш ефективні.
Ігор Левенок, кореспондент:
Дрон українського виробництва "Шрайк" – його, мабуть, найголовніша перевага це вартість. Такий дрон коштує до трьохсот доларів. І звісно ж, він простий у керуванні, і якість картинки, яка передається оператору дуже і дуже не погана…
Іван, оператор FPV-дронів:
Кіло триста десь - це його максимально робоча вага, яку він може максимально далеко занести в районі 12 кілометрів…
Дрони відбивають ворожі штурми, атакують і навіть беруть полонених. Хлопці розповідають неймовірну історію. Днями українці лише тільки за допомогою дрона захопили в полон одразу трьох росіян.
Максим, оператор FPV-дронів:
Їх було разом дев'ять чоловік. Шість з них – "двісті". Вони знаходилися в посадці й сиділи під деревами, і по них дуже сильно відпрацювали скиди та ФПВ. В один момент просто підлетів "Мавік" з гранатою зі скидом, і вони просто на нього дивляться, і потім показали, що вони знімають броню і підіймають руки. І тоді мавікіст не зробив скид, він їх супроводжував до наших позицій. Ми разом з нашими колегами суміжниками вийшли їх зустріли. Вони кажуть: ми хотіли взагалі застрелитися…
Тож FPV-дрони постійно потрібні війську. Це дешевий та масовий спосіб змінювати становище на полі бою.