Пункти незламності: як вони працюють в різних регіонах [ Редагувати ]
Ще один наслідок ракетного удару минулого тижня по Одесі - перебої з електропостачанням. В області вводили екстрені відключення. Втім, зараз енергетикам вдалось стабілізувати ситуацію. У момент екстрених і довготривалих відключень не забувайте про Пункти незламності. Діють вони по всій країні. Там можна і зігрітися, і підзарядити мобільні телефони. Більше про роботу цих пунктів - сюжет моїх колег одразу з трьох міст: Харкова, Одеси та Сум.
Одеса. Сімнадцяте листопада. Після масованих ворожих ударів по об'єктах енергетики - місто та прилеглі громади занурилися у темряву. Через масштабні руйнування на підстанціях та розподільних лініях блекаут тривав кілька днів: у місті були перебої з водо- і теплопостачанням. Тож одесити звернулися до Пунктів незламності.
Ірина, жителька Одеса:
Ну, щоб зарядити телефон, тому що десь дві доби поспіль не було світла у нас.
Альберт Фурман, житель Одеси:
По-друге, я приніс електрочайник, заварив чаю, тому що чого стіснятися, як кажуть. Приходиш до супермаркету і все: посидів пару хвилин, уже легше.
Нині в Одесі застосовуються вже не екстрені, а стабілізаційні відключення електрики. Відповідно і Пункти незламності майже порожні. Але постійно в режимі очікування. Тут є генератори, інтернет, люди можуть зігрітися, випити чаю, кави, зарядити гаджети й просто поспілкуватися.
Любов Ревенко, працівниця комунального підприємства:
Люди знайомі всі між собою - мешканці одних і тих самих будинків. І тут вже також обмінюються інформацією, новинами й підтримують один одного. Також на кожному Пункті незламності є доглядач в зміні, він надає інформаційну допомогу, медичну допомогу за необхідністю та психологічну - вже виходить і так.
Загалом в Одесі чотириста сорок п'ять Пунктів незламності: вони облаштовані в захисних спорудах, закладах освіти, адмінбудівлях, а також у магазинах, ресторанах і кафе. Усі із запасами пального. Та у міськраді кажуть: працюють над збільшенням кількості таких пунктів, бо під час блекаутів потреба в них величезна.
Володимир Харіщак, керівник управління з питань цивільного захисту Департаменту муніципальної безпеки Одеської міськради:
Районні адміністрації Одеської міської ради, які знають краще ситуацію в районах, працюють з бізнесом, працюють з суб'єктами господарювання, залучають їх до цієї роботи, тобто, щоб там було тепло, щоб була можливість під'єднати до генератора, тобто це умови, які повинні відповідати.
У Сумах 17 листопада після влучання російської ракети просто посеред ночі сотні людей опинилися на вулиці, у холоді. Рятувальники тоді допомагали доправляти до машин швидкої допомоги поранених, евакуювали мешканців пошкоджених будинків.
Олег Стрілка, речник ГУ Держслужби з надзвичайних ситуацій в Сумській області:
Наші рятувальники на базі свого намету розгорнули тут мобільний пункт незламності. Він тут дуже потрібен, тому що вікна повибивані, в хатах холодно, громадяни безперервно приходять сюди грітися.
Ксенія Гриник, волонтерка:
Заходять до нас, п'ють каву, чай. Дуже холодно на вулиці, люди збентежені, стривожені, пропонуємо їм їжу, але їсти нікому не хочеться, зігрітися тільки для того, щоб продовжувати якось відновлювати свої квартири.
Намет незламності стояв неподалік місця прильоту кілька днів. Його зібрали, лише коли в будинках відновили живлення та комунальні вигоди, а також затулили вікна.
У Харкові пункти незламності, розгорнуті ще з позаминулого року, фактично не припиняли своєї роботи. Набір класичний: пічка-буржуйка, запас дров. Чайник, автономні лампи для освітлення й розетки, які можуть працювати від генератора.
Анна Степанова-Василевська, комендантка Пункту незламності:
Коли іноді у людей вимикають світло, то тоді можна сюди прийти, і у нас тут є і тепло, ну, ось ви бачите, буржуйка, для дітей є всілякі розважальні книжки, там іграшки, є чай, кава.
На третьому році війни харків'яни запаслися павербанками та зарядними станціями. Та коли немає стабільного інтернету через відключення електрики, приходять сюди працювати.
Анна Степанова-Василевська, комендантка Пункту незламності:
Люди ж, ви ж знаєте, взагалі зараз працюють дистанційно, є люди, які як постійно сюди приходять, щоб бути з інтернетом, ну, щоб працювати тут.
А ще в харківських пунктах незламності й досі видають гарячі обіди. Пенсіонери кажуть, це для них відчутна допомога.
Світлана Красовська, жителька Харкова:
- Сьогодні тюфтельки, сказали, будуть. Сосиски, м'ясо. - Звісно! І суп беру, і друге беру.
Та найважче для харків'ян нині - не блекаути й морози.
Олександр Посконов, житель Харкова:
- Важко зараз виживати? - Ні. Важко переживати ці прильоти. Пів дев'ятого сьогодні, бубух! А хто знає, куди прилетить. Сьогодні туди, завтра сюди, а післязавтра... Оце ось психологічно...