Зелена енергетика: як її освоїла Австрія та що чекає Україну [ Редагувати ]
Сьогодні вітряні, сонячні та гідроелектростанції виробляють рекордні обсяги електроенергії. До прикладу, Австрія. Потужності сонячної генерації за минулий рік там зросли вдвічі. Чому така популярна саме енергія вітру і сонця? І яка ситуація із "зеленою" енергетикою нині в Україні? Жанна Дутчак з'ясовувала.
Поля "засаджені" вітряками та сонячними панелями. В Австрії вони навіть поміж кукурудзою і гарбузами. Моду на "зелену" енергетику започаткувало містечко Волькерсдорф.
Жанна Дутчак, кореспондентка:
Перший вітряк у цій громаді побудували ще тридцять років тому. Знаходиться він ось там. Термін його експлуатації - двадцять років, але він досі працює. І за цей час навколо нього з’явилося і ще два десятки вітрових турбін.
Інвесторами компанії у 1996-му стали понад двісті тридцять місцевих жителів. Ідею вітрової генерації Фріц Герцог підгледів у Німеччині й разом з однодумцями переконав інших містян долучитися до проєкту. Усі скинулися по тисячі євро і вклалися в спорудження першого в країні вітряка потужністю в пів мегавата.
Фріц Герцог, експерт компанії з вітрової та сонячної енергетики:
Звісно, ми теж вагалися. І могли ці гроші просто віднести в банк під проценти. Але дуже хотіли, аби наша громада стала енергонезалежною. Тож ризикнули й самі інвестували в будівництво першої турбіни.
І не прогадали. Лише ось такий один вітряк потужністю в 1.8 мегавата може забезпечити електроенергією близько чотирьох тисяч домогосподарств.
На сьогодні ця вітрова турбіна вважається вже застарілою. Ми її побудували ще на початку двохтисячних. Сьогодні ми встановлюємо вже більш сучасні.
У Волькерсдорфі майже вся енергія із "зелених" джерел. І кожен житель отримує свої "дивіденди" - чисте повітря і менші рахунки за світло.
Крістіан Шрефель, радник міської ради з питань енергетики та просторового планування:
Громади мають надходження в місцевий бюджет. А люди, які живуть в цих населених пунктах, отримують енергію за ціною вчетверо нижчою. Так, якщо вартість кіловата зараз - 25 євроцентів, то волькерсдорфці платять – шість.
"Зелена" енергія допомогла створити тут бізнес-парк. На його території нині розташований великий завод із виробництва деревної тріски й понад сотню різних компаній. Живиться бізнес не лише від енергії вітру, а й сонця.
Фріц Герцог, експерт компанії з вітрової та сонячної енергетики:
Сьогодні ми більше інвестуємо в сонячну енергетику, бо вона дешевша, ніж вітрова.
А ще сонячні електростанції дозволяють отримувати енергію й одночасно обробляти поля. Це нова технологія – агрофотовольтаїка. Вона набирає популярності в Європі.
Це одна з трьох сонячних електростанцій, які ми звели торік. Вона займає понад гектар. І виробляє більше як мільйон кіловатів електроенергії. Усі сонячні панелі - рухомі. Коли настає час збирання врожаю, панелі максимально відхиляються, щоб між ними міг проїхати трактор.
Зараз в Австрії налічується вже пів тисячі енергетичних спільнот, жителі яких інвестують в сонячну, вітрову, гідро та біоенергетику. І такому розвитку, між іншим, посприяла і російсько-українська війна.
Крістіан Шрефель, радник міської ради з питань енергетики та просторового планування:
Перша причина – це, звісно, страх залишитися без енергії, якщо росія зупинить постачання газу. По-друге, ціни на електроенергію за цей час суттєво піднялися... За минулий рік відсоток сонячної енергетики виріс із п'яти до десяти відсотків.
Фріц Герцог, експерт компанії з вітрової та сонячної енергетики:
Для України сьогодні - це може бути найкращим вирішенням в умовах постійних російських обстрілів. Наразі ви маєте одне велике енергопідприємство – його легко знищити. Але якщо це будуть тисячі сонячних електростанцій в різних місцях, росіяни не зможуть розстріляти всі.
До 22-го року більше як п’ять відсотків генерації електроенергії в Україні припадало на альтернативні джерела. Найбільше на сонячну енергетику.
Валентин Васечко, помічник проректора з міжнародних зв’язків та стратегічного розвитку УКД:
На жаль, велика частина - десь близько тисячі мегаватів встановленої сонячної потужності - була знищена або захоплена агресором.
Та нині сонячна енергетика почала відновлюватися і в західних регіонах – навіть перевищила потужності 22-го року.
Валентин Васечко, помічник проректора з міжнародних зв’язків та стратегічного розвитку УКД:
Раніше ті виробники сонячної енергії, хто мав у власності приватні сонячні електростанції або промислові електростанції, вони могли просто продавати енергію за встановленим тарифом. На сьогодні українське законодавство розробило новий механізм активного споживача.
А це дозволяє надлишок електроенергії продавати в загальну мережу. Уже наступним етапом може стати створення в Україні правових умов для функціонування "енергетичних спільнот".