США вимагають від Європи та Канади збільшити витрати на оборону НАТО [ Редагувати ]
Європа та Канада мають більше витрачати на безпеку НАТО. Таке побажання від Сполучених Штатів привіз у Брюссель державний секретар США Марко Рубіо. Цього тижня він узяв участь у засіданні міністрів закордонних справ Альянсу. Воно, окрім іншого, було присвячене подальшій допомозі Україні. Найпомітніші заяви з цієї зустрічі - далі у сюжеті.
Збільшити внески на оборону до пʼяти відсотків ВВП. Цей заклик Марко Рубіо озвучив одразу після прибуття у штаб-квартиру НАТО. За його словами, Сполученим Штатам потрібен альянс, який здатен реагувати на загрози. Саме таким його хоче бачити американський президент Дональд Трамп. А ще Рубіо відкинув припущення, ніби США мають намір вийти з НАТО.
Марко Рубіо, державний секретар США:
Просто зараз, поки ми говоримо, Сполучені Штати є такими ж активними в НАТО, як ніколи раніше. І частина цієї істерії та гіперболізації, яку я бачу у світових та деяких американських ЗМІ щодо Альянсу, є необґрунтованою. Президент Трамп чітко дав зрозуміти, що він підтримує НАТО. Ми залишимося в ньому.
Як збільшити видатки на оборону, коли Америка розвʼязала торгівельну війну? Це не може не позначитися на економіці країн-учасниць. Таке запитання журналісти поставили вже генсеку НАТО. Марк Рютте каже: не треба змішувати торгівлю з обороною.
Марк Рютте, генеральний секретар НАТО:
Ми бачили в минулому, що між членами Альянсу можуть відбуватися обговорення інших питань, окрім оборони, які не матимуть негайного впливу на здатність союзників забезпечувати спільну оборону та безпеку. Я вважаю, що це окремі речі. Ми повинні тримати їх нарізно й не дозволяти втручатися в наші обговорення.
Частина засідання була присвячена питанням України. Марко Рубіо зазначив, що невдовзі США дізнаються, чи справді росія хоче миру. Це станеться впродовж тижнів. Разом із тим держсекретар попередив: переговори не триватимуть безкінечно. Рубіо підкреслив: українці вже показали готовність до повного припинення вогню, і тепер черга за росією. У разі зволікання на москву чекають додаткові санкції.
Марко Рубіо, державний секретар США:
росіяни знають нашу позицію щодо бажання завершити війну, і ми зовсім скоро зрозуміємо з їхніх відповідей, чи вони справді налаштовані на досягнення справжнього миру, чи це лише затягування часу. Ми дізнаємося, чи серйозно росія налаштована на мир. Якщо так - це буде чудово і ми зможемо рухатися до нього. Якщо ні - нам доведеться переоцінити нашу позицію і подальші дії.
Там же, на полях міністерської зустрічі, відбулося і засідання Ради Україна-НАТО. Говорити про ситуацію на полі бою, процес мирних переговорів і гарантії безпеки до Брюсселя приїхав очільник МЗС Андрій Сибіга. Він закликав колег далі тиснути на агресора і наголосив: не можна знімати з порядку денного членство України в НАТО. Київ чекає на своє запрошення на саміт альянсу. Ця зустріч відбудеться у червні цього року, у Гаазі.
Андрій Сибіга, міністр закордонних справ України:
Є фундаментальні речі, які українська сторона ніколи не прийме. Однією з таких фундаментальних позицій є неможливість будь-якої третьої країни мати право вето на наші прагнення, на наші наміри стати частиною того чи іншого Союзу, того чи іншого Альянсу, в тому числі і НАТО.
Українська делегація невдовзі вирушить у Вашингтон для обговорення деталей щодо угоди про корисні копалини, анонсував міністр. Переконаний: це справа кількох тижнів. Зараз договір аналізують на відповідність українському законодавству. Його умови не мають суперечити євроінтеграційному курсу України, розповідає урядовець.
Андрій Сибіга, міністр закордонних справ України:
Ця угода не може суперечити нашому євроінтеграційному курсу. І ми про це прямо кажемо американській стороні. Буде залучена також для супроводу переговорного процесу одна з найвідоміших юридичних компаній, яка буде допомагати переговорній команді, і також сама вести свій трек напряму з американськими юристами. І слід очікувати, що делегація відбуде в короткій перспективі.
Український дипломат мав понад десяток двосторонніх зустрічей з міністрами, а також і з самим генсеком Рютте. Каже, відчув рішучість партнерів посилювати допомогу, і невдовзі Україна зможе побачити результати у вигляді додаткової допомоги.