Лондон не згоден з митними тарифами Трампа: якою буде відповідь [ Редагувати ]
Британський уряд складає перелік американських товарів, на які можуть запровадити додаткові мита. У відповідь на накладений 10% тариф Сполученими Штатами. Лондону пощастило отримати менше мито, ніж країнам Євросоюзу. Але уряд сподівався, що його взагалі не буде у переліку Трампа.
Як нові ставки вплинуть на британські компанії і чому влада Сполученого Королівства не квапиться з відповіддю - розповість наша кореспондентка у Лондоні Світлана Чернецька.
Ця невеличка ліверпульська компанія розфасовує приправи для їжі. За останні кілька років зазнала трьох потужних ударів. Спершу брекзит і ускладнення доступу до європейського ринку, потім пандемія коронавірусу. Нині нове потрясіння: тарифи американського президента.
Санджей Аггарвал, співзасновник компанії:
Для нас це просто страшні часи. Бо як бізнес - ми розглядали США велику можливість для експорту. За останні два роки ми витратили десять-п'ятнадцять тисяч фунтів на інвестиції в США, на відвідини виставок, дослідження ринку, подорожі до Вегаса та Нью-Йорка. Також на зустрічі й налагодження відносин з покупцями. Встановлення нових тарифів ставить під сумнів усю цю роботу.
На майже всі британські товари США наклали 10% мито. Американці полюбляють шотландське віскі, англійські сири та копчену форель. Постачальники їжі вже бачать спад замовлень зі Штатів і прицінюються до нових ринків - Близького Сходу та Азії. Окремі тарифи - 25% стосуються усіх іноземних автівок, сталі та алюмінію.
Крістін Гарлен, лекторка політики США та міжнародної політичної економії в університеті Лідса:
Ці ставки вплинуть на деякі сфери експорту з Британії більше, на деякі - менше. Економіка Великої Британії дуже залежна від послуг, і в основному експортує послуги, а не товари, у США. На послуги тарифи не поширюються, а от інші сфери - металургійна й автомобільна промисловості та інші виробничі галузі, на них мито сильно позначиться.
Британські ставки найнижчі з можливих. ЄС отримав від Трампа 20%, Південна Корея - 26%, а Китай та В'єтнам узагалі по 34 та 46% відповідно.
Британія взагалі здивувалася, коли побачила себе в тарифному переліку. Адже формула Трампа застосовується до тих країн, з якими у США дефіцит торгівлі. Просто кажучи, куди Штати продають менше товарів, ніж купують. У Британії такого дефіциту немає. І за логікою Трампа, тариф мав бути мінус 9%, а не плюс 10.
За минулий рік Лондон експортував товарів до США на майже 60 мільярдів. Це один із найважливіших ринків для країни та для тисяч британських підприємств. Але уряд не поспішає відповідати Штатам взаємністю.
Кір Стармер, прем'єр-міністр Великої Британії:
Ми дотримуємося спокійного підходу, діємо в національних інтересах. І вони полягають у продовженні переговорів щодо торгової угоди зі США, у досягненні якої ми досягли поступу. І в забезпеченні нашої роботи з секторами промисловості, які найбільше постраждали. На мою думку, торгова війна ні в чиїх інтересах. Але, звісно, ми повинні захищати себе, і тому залишаємо за собою можливість будь-якої відповіді.
Зараз уряд збирає пропозиції від бізнесу, на які американські товари варто накласти більші мита. Хоча це лише попередні консультації і тарифи у відповідь не обов'язково будуть. Лондон усе ще сподівається знайти можливість знизити нові тарифи зі США. З іншого боку - і дратувати Трампа не хочуть, бо 10% все-таки краще, ніж 20, які отримав Євросоюз.
Томас Бріджес, доцент кафедри економіки Делаварського університету:
Якщо це не просто стратегічний прийом, щоби спробувати домовитися сам на сам з іншими країнами, аби знизити ставки з обох сторін, а якщо це призведе до середовища, де будуть вищі тарифи в усьому світі протягом тривалого періоду, я думаю, що це матиме дуже серйозні наслідки для глобальної економіки.
І хоча цих глобальних наслідків Сполучене Королівство не уникне, то для окремих британських компаній тарифи Трампа відчиняють нові двері. Приміром, на Швейцарію США наклали мито 31%. І це точно вплине на вартість сиру та шоколаду, який експортують до Штатів. Британські компанії вже готові замінити товар конкурентів. Бо навіть з підвищенням цін матимуть значно привабливішу вартість.
Марлен Годвін, генеральна директорка компанії солодощів:
Це дасть нам попутного вітру. Це одна з небагатьох переваг брекзиту, які ми отримаємо. Тож, у певному сенсі, я дуже схвильована. Адже американський ринок імпортує дуже багато шоколаду, і порівняно з іншими країнами, ми раптом стаємо трохи доступнішими.
Вихід на американський ринок відкриється і для компаній органічних хімікатів. Останніми роками їх витіснили значно дешевші альтернативи з Китаю та Індії. Тепер конкурентам доведеться платити 34 та 27% тарифів, на відміну від британських 10%. Тож Лондон поки що рахує всі плюси та мінуси нових мит Трампа.