Норвегія передала Харкову критично важливе енергетичне обладнання [ Редагувати ]
Норвегія допомагає Харкову і фінансує відновлення енергосистеми міста. Сонячні панелі від скандинавів дозволять не тільки бути енергонезалежними, а й заощаджувати кошти. Крім того, партнери з Норвегії запропонували сучасні електростанції для шкіл та лікарень. Репортаж Світлани Шекери.
Лікарня з кардіологічним профілем у Харкові розташована на Салтівці. Це район, де з перших днів війни знають, як це - працювати під обстрілами, або коли немає світла. За рік лікарі рятують тисячі пацієнтів із хворобами серця. У медзакладі мріяли про сонячні панелі, щоб робота не залежала від відключень. І уряд Норвегії здійснив такий проєкт-мрію.
Еспен Барт Ейде, міністр закордонних справ Королівства Норвегія:
Ми допомагаємо, якщо потрібен терміновий ремонт енергетичної інфраструктури, надаємо підтримку в обслуговуванні. І що надзвичайно важливо - ми також фінансуємо перехід України на застосування передових європейських технологій і в галузі енергопостачання.
Міністри Норвегії у місті-герої Харкові під супровід сирен на власні очі побачили наслідки останньої дронової атаки на житлові будинки. Століття тому норвежець Фритьоф Нансен перерахував частину нобелівської премії Харкову. За ці кошти тоді звели дитячі будинки, які рятували від смерті. Сьогодні інвестиції від Норвегії також спрямовані на збереження життя.
Яко Сільє, Постійний представник ПРООН:
У Харкові ми розмістимо такі установки на 13 об'єктах. І це дасть змогу працювати стало й незалежно.Ми беремо за приклад Норвегію, бо вони - передова країна у запровадженні інноваційних шляхів в енергетиці. І коротких, і в довгочасних перспективах.
Загальна інвестиція від ПРООН в Україну - 115 млн дол. Для Харкова частина суми піде на електростанції у 8 лікарнях та 5 школах. Також профінансують укриття для семисот учнів в освітніх закладах, із безперебійним світло- та водопостачанням. А ще забезпечать акумуляторами для нічної роботи.
Ігор Терехов, міський голова Харкова:
Для нас це дуже важливо, бо ми маємо зробити енергетичний острів, для того, щоб не залежати від енергопостачання з інших міст і регіонів. Тому те, що ми зараз проходимо опалювальний сезон на тому рівні, на якому ми проходимо, це теж завдяки і вам, і підтримці, і завдяки тому, що ми маємо таку можливість переходити в пікові часи на когенераційне обладнання, яке вже придбане.
Норвегія всебічно допомагає нашій країні. Лише цього року майже 8 млрд гривень спрямовані на військову та гуманітарну підтримку. Крім того, ця скандинавська країна прихистила 90 тисяч українських біженців.
Тон'є Бренна, міністр праці та соціальної інклюзії Королівства Норвегія:
Уряд Норвегії піклується про те, щоби вони почувалися в безпеці. Ми запрошуємо українських дітей відвідувати норвезькі школи. Дбаємо, аби їхні батьки могли вийти на ринок праці Норвегії, надаємо місце для проживання, щоби їхні базові потреби були забезпечені.
У сонячні дні встановлене енергообладнання повністю забезпечить світлом лікарні. А це заощадить півтора мільйона гривень, які підуть на інші потреби. Свою ефективність станції вже довели в 3-х харківських медзакладах.