Ядерна угода чи вибух: що задумали Ізраїль і США [ Редагувати ]
Україна бачить додаткову присутність американських систем ППО на території Ізраїлю. Йдеться про високу ймовірність військових дій ізраїльської армії проти Ірану, вважає президент України Володимир Зеленський. Це може бути додатковим важелем тиску на Тегеран перед початком переговорів щодо ядерної угоди. Більше у наступному сюжеті.
Уже цієї суботи Сполучені Штати та Іран сядуть за стіл переговорів в Омані - уперше з часів укладення ядерної угоди 2015 року. Прямі перемови анонсував американський президент.
Дональд Трамп, президент США:
Це початок. У нас небагато часу, і ми не дозволимо їм мати ядерну зброю. Ми не можемо їм цього дозволити. Ми хочемо, аби вони процвітали, я хочу, щоб Іран був великим. Єдине, чого вони не можуть мати - це ядерної зброї. Вони це усвідомлюють. Ви знаєте, люди в Ірані такі неймовірні і дуже розумні. Але, знаєте, у них важка ситуація, там суворий режим.
Суботні переговори на високому рівні зі США підтвердив міністр закордонних справ Ірану Аббас Аракчі. Але додав, що вони все ж таки будуть непрямими.
Аббас Аракчі, міністр закордонних справ Ірану:
Якщо інша сторона продемонструє достатньо доброї волі, угода може бути досягнута. Зрештою, м’яч на боці Америки. Якщо інша сторона прийде до Оману зі справжньою рішучістю, ми точно матимемо результати. Формат переговорів, прямих чи непрямих, на мою думку, не є найважливішим. Що справді значуще, так це ефективність чи неефективність перемов, серйозність сторін, їхні наміри та бажання дійти згоди.
Раніше Тегеран заявляв, що відмовляється від прямих переговорів, доки Дональд Трамп погрожуватиме. Та ще до початку перемов президент США заявив: якщо вони проваляться, до Ірану застосують військову силу. І цей удар разом зі Сполученими Штатами "очолить" Ізраїль. Те саме підтвердив ізраїльський прем'єр.
Беньямін Нетаньягу, прем'єр-міністр Ізраїлю:
Ми згодні з тим, що Іран не матиме ядерної зброї. Це можна прописати в угоді, але тільки, якщо вона буде схожа на лівійську. Щоб вони зайшли, підірвали об’єкти, демонтували все обладнання, під американським наглядом це було б добре. Другий варіант, якщо це не так, - вони просто затягують дискусії і тоді військовий варіант стає неминучим. Це всі розуміють. Ми довго це обговорювали.
Раніше Ізраїль посилив авіаудари по Лівану та Сирії разом із поновленим військовим наступом у Секторі Гази.
Ісраель Кац, міністр оборони Ізраїлю:
Ми евакуюємо населення Гази із зон бойових дій, ми захоплюємо нові території Сектору, і вони стають нашою зоною безпеки, залишаючи решту Гази ізольованою. Якщо ХАМАС і надалі відмовлятиметься і не звільнить заручників найближчим часом, ЦАХАЛ відновить інтенсивні бої по всій Газі, доки всі заручники не будуть звільнені, а ХАМАС - розгромлено.
Тим часом Сполучені Штати стягують військові сили на Близький Схід. Там уже перебувають дві авіаносні ударні групи ВМС США. Іще дві готуються до відправки. Серед іншого, ці кораблі оснащені обладнанням, здатним вражати балістичні ракети.