Тарифна війна Трампа набирає обертів: як реагує світ [ Редагувати ]
Торгівельна війна США ледь не з усім світом набирає обертів. Нові мита Дональда Трампа сколихнули Європу, Азію та Південну Америку. У списку опинилися навіть безлюдні острови Герд і Макдональд, де живуть лише пінгвіни. Натомість росію до переліку не внесли. Мовляв, торгівлі з нею і так майже немає. Десятки країн обіцяють рішучу відповідь. Яку саме - розкаже Юрій Куций.
Економічний надзвичайний стан у США. Дональд Трамп підписав указ, що запроваджує універсальне мито 10% на імпортні товари. А для країн, з якими Штати мають найбільший розрив між експортом і імпортом, ставки ще вищі.
Приміром, на товари з Китаю - 34%, з держав ЄС - 20%, зі Швейцарії - 31%.
Попри те, що очільник Білого дому заявив, що такі тарифи - необхідність для захисту інтересів Америки, більшість світових лідерів побачили в цьому серйозну загрозу для глобальної стабільності.
Перша реакція на нововведення не забарилася. Єврокомісія заявила: готує контрзаходи у відповідь на американські митні обмеження. Очільниця Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн підтвердила, що Європа готова боротися за свої економічні інтереси.
Урсула фон дер Ляєн, президентка Європейської комісії:
Наша стратегія базується на трьох стовпах. По-перше, ми відкриті до переговорів. Ми будемо підходити до цих переговорів з позиції сили. Європа тримає багато карт, від торгівлі до технологій і розміру нашого ринку. Але ця сила також базується на нашій готовності вжити рішучих контрзаходів, якщо це необхідно. Усі інструменти на столі.
Контрзаходами пригрозили й в Китаї, на товари якого Трамп наклав рекордні мита. У МЗС країни заявили, що КНР "рішуче виступає проти" таких рішень.
Го Цякунь, речник Міністерства закордонних справ Китаю:
Під виглядом взаємності Сполучені Штати запровадили мита на продукцію, що експортується до США з багатьох країн, включно з Китаєм, що серйозно порушує правила Світової організації торгівлі. Пекін неодноразово наголошував, що в торгових і тарифних війнах немає переможців, і немає місця для протекціонізму. Китай закликає США виправити свою помилку і вести переговори з країнами в усьому світі, разом з КНР, для вирішення торгівельних розбіжностей рівним, шанобливим і взаємовигідним способом.
Японський експорт також потрапив під удар: Трамп встановив на нього 24% митний тариф. Це викликає "надзвичайний жаль", — заявив головний речник уряду Японії Хаяші Йосімаса. Прем'єр-міністр Японії Сігеру Ішіба поставив під сумнів ефективність нових тарифів. І зазначив, що такі дії можуть нашкодити торгівельним відносинам навіть з надійними партнерами США.
Хаяші Йосімаса, міністр закордонних справ Японії:
Прем'єр-міністр Ішіба вже доручив, щоб ми закликали Сполучені Штати викреслити Японію з тарифних списків. Водночас ми вивчатимемо зміст таких процесів та їхній вплив на зайнятість у вітчизняній промисловості. А також будемо вживати інші необхідні заходи, такі як грошові дотації.
Натомість Велика Британія зберігає спокій перед новими економічними викликами. Прем'єр-міністр Кір Стармер заявив, що його уряд не вдаватиметься до поспішних рішень у відповідь на оголошені Трампом мита. Виступаючи у парламенті, Стармер наголосив, що Лондон "готуватиметься до всіх можливих сценаріїв" і діятиме виважено.
Кір Стармер, прем'єр-міністр Великої Британії:
Зараз тривають конструктивні переговори щодо ширшої угоди про економічну співпрацю зі США. Це справді зараз важливо. Ми працюємо з усіма секторами нашої економіки, які можуть зазнати впливу, і завжди керуємося національними інтересами. У такі моменти важливо уникати квапливих рішень, діяти виважено і з холодною головою. Саме тому ми залишаємо всі варіанти відкритими.
І хоча деякі країни закликають до спокою і перемовин, більшість — готові до рішучих заходів. Іспанія, Швеція та Італія вже оголосили, що діятимуть швидко і пропорційно, а Швейцарія пообіцяла захищати свої довгочасні економічні інтереси.
Загалом це рішення Трампа вже спричинило серйозні тривоги у світовій економіці. Експерти прогнозують, що високі мита не лише змусять країни шукати альтернативи на інших ринках, а й можуть призвести до поглиблення торгівельних суперечок між найбільшими економіками світу.