Пів року без води: "Марганецьводоканал" блокує водопостачання для 10 тисяч жителів [ Редагувати ]
По 10 літрів питної води на людину. У Томаківській та Мирівській громадах 10 тисяч населення вже пів року без води. Життєдайною населення забезпечували благодійники. Постачальник же нібито через борги розірвав угоди зі споживачами в односторонньому порядку. І почав шантаж: сплачуєте рахунки - надаємо послуги. Тоді громади вирішили прокласти власний водогін. І тут мало не дійшло до бійні. Втрутилася поліція і чиновники всіх рівнів. Подробиці далі.
Оце робили запас. Це ми набирали й вона, яку нам давали по паспортах, ми в черзі стояли, щоб получить цю воду біля Мирівської сільської ради.
Пані Галина показує стратегічні запаси питної води. Її благодійні організації видавали з розрахунку 10 літрів на одного члена родини. А для побутових потреб зробили у дворі свердловину.
Труби ми прокладали, мабуть, десь тисяча гривень. Оце звідсіля і до крана. Станція коштувала 5 тисяч. І плюс ми купляли глибинний насос. Це були затрати не посильні. В мене інвалідність, в нього, донька неповнолітня. Позичали, кредити брали. Но зимою, коли бочка замерзла, ми осталися, ви зрозуміли, бочка замерзла і все, води не стало. Це було пекло.
У жовтні минулого року постачальник води "Марганецький водоканал" припинив надавати послуги й розірвав договори зі споживачами Мирівської та Томаківської громад. Пів року майже 10 тисяч населення забезпечували водою волонтери. Зрештою жителі вирішили прокласти свій водопровід.
Ось це ми стоїмо на магістралі Запоріжжя-Нікополь-Кривий Ріг-Покров. Мирівська і Томаківська громади не були сюди запитані, бо не було тут очисних сообруженій. Ми врізалися в основну магістраль, ось що йде 2 гілки, знижувальний клапан поставили, лічильники, все, і врізалися у ту систему, що нас снабжала водою.
Такі дії балансоутримувач труб "Марганецьводоканал" вважає незаконними. Під час будівельних робіт тут спалахнув справжній скандал. Водоканал приїхав викликати поліцію.
- Чого ви приїхали? - По факту незаконного втручання у водопровідну мережу.
Відстоювати своє право на воду прийшли десятки місцевих. Зібралися чиновники всіх громад. Розмови велися на підвищених тонах. Закликати до діалогу приїхали й управлінці з області.
- Щоб я прийшла до тебе стакан води просити. - В мене просить не надо. - А в кого?
Зустрітися з усіма трьома очільниками громад - Томаківська, Мирівська і Марганецька. Прошу визначити по 3-4 особи.
Очільник Марганця стояв на своєму. Громада має борг, сплатить - отримає воду.
Геннадій Боровий, міський голова Марганця:
Ми остановили воду. До мене подзвонив Володимир, каже, включи, будь ласка, воду. Я кажу, ви заборгували по лічильниках 5,5 мільйонів, кажу, заплатіть. Він пообіцяв заплатить, але ні копійки не заплатив. То що мені робити.
Люди з цим не згодні. Кажуть, за спожиту воду платили справно.
Микола, житель Мирівської громади:
Виходило ще так, що получав "Марганецький водоканал" дві оплати, з бюджету сільської громади тому лічильнику вхідному і абонент платив по своєму лічильнику. Тобто дві оплати получав "Марганецький водоканал" за воду і виставляє мільйонні борги.
Андрій Марченко, заступник голови Томаківської сільської ради:
Для Марганця "Марганецький водоканал" зробив 20 гривень, для Томаківки Мирова 100-120 - це кошт без обслуговування, це без абонентського відділу, це чисто постачання води.
Тож громади вирішили відмовитися від послуг "Марганецьводоканалу". Розробили проєкт, проклали труби до старої системи, яка постачає воду у населені пункти, і відтепер її вартість для споживачів в 10 разів менша.
Андрій Марченко, заступник голови Томаківської сільської ради:
Ці дві труби з’єднали перемичкою і пустили воду. З регіональним офісом водних ресурсів уклали договір, по ньому люди платять 8 гривень, а не сто гривень, як з Марганця.
А зараз біля вузла, який подає воду до громад, люди організували чергування, щоб місцевий постачальник не чинив перешкод.
Володимир Біленко, голова Мирівської сільської ради:
Ми домовилися і согласували, що чіпати ніхто нічого не буде і будемо користуватися цією водою і підключенням. Але ми попросили, щоб палки в колеса не ставили.
У людей вперше за пів року в кранах з’явилась вода. Пані Галина не стримує сліз.
Галина, жителька Мирівської громади:
- Ось тут так терти, в мене он ручки, це було для мене не виносимо, вода це життя. Я йшла із сусідкою, я її обнімаю, кажу, Лєна, у нас вода ось така цівочка. В мене навіть відео є. Це не передать вам. - А чого у Вас на очах сльози. - Це радість, понімаєте, це радість, ось такі муки терпіти. Це просто, я вам не передам.
Підключення до магістрального водогону - тимчасове розв'язання проблеми, це у громадах розуміють. Зараз розробляють новий проєкт, покликаний забезпечити населення водою на стабільній основі.