Ліки на колесах: як працюють мобільні аптеки у селах Буковини [ Редагувати ]
Доставляють ліки у села без аптек. Жителі понад трьохсот населених пунктів на Буковині не мають, де придбати медпрепарати. Їм доводиться їхати щонайменше за 10 кілометрів від домівки. Відтепер у такі села приїздить аптека на колесах. У ній відпускають лікарські засоби й за рецептом, і безрецептурно за програмою "Доступні ліки".
Про роботу мобільної аптеки у Чернівецькій області - репортаж Ольга Лучек.
На годиннику ще немає 9-ї, а у селі Витилівка - велелюдно. Місцеві жителі, здебільшого літні, очікують на машину мобільної аптеки. Вона прибуває за графіком. У черзі по ліки Лариса Малайко. Їй – 73. Каже: здоров’я вже не те.
Лариса Малайко, жителька Витилівки:
Я почула, що тут буде аптечний пункт, і прийшла взяти необхідні ліки, бо вони дуже гарно нас обслуговують, і ми дуже раді всі, що вони приїхали до нас, що ми не їхали до них, ми вже старенькі, ходити не можемо так далеко...
Деякі препарати хоче придбати за програмою "Доступні ліки", інші - за знижкою, а ще оформила тисячу "Зимової єПідтримки".
Лариса Малайко, жителька Витилівки:
Скоро отримаємо, і то все піде на ліки.
У пані Галини - цукровий діабет. Ліки потрібні постійно, а оскільки аптеки в селі нема, доводиться звертатися до сусідів.
Галина, жителька Витилівки:
Нікому не морочу голову, прийшла, це дуже добре нам таке зробили, прийшли й купили, що нам треба. Ми дуже задоволені всі люди, бо це нікуди не треба йти, нікого заморочувати.
Мобільна аптека в Чернівецькій області працює вже три місяці. У кожному селі зупиняється щонайменше на 2 години. Цього часу достатньо, щоби люди придбали всі необхідні медикаменти.
Олеся Маковійчук, фармацевт виїзної МАП-бригади:
Люди дзвонять, замовляють, ми записуємо відмови, коректуються ті дефектури, які люди хочуть, чи це інсуліни можуть бути, чи це ще щось лікар виписав пацієнтам нашим. Дзвонять, чекають, переживають...
Подеколи їхати доводиться бездоріжжям або через снігові замети. Дізнатися про прибуття аптек на колесах можна у сімейного лікаря чи представників місцевої громади, з якими погоджують маршрути.
Іван Тарновецький, староста Лашківського старостинського округу Кіцманської громади:
Аптечних пунктів немає, найближчий аптечний пункт знаходиться у місті Кіцмань, до яких потрібно нашим жителям певний час добиратися. Вже декілька місяців працює у нас мобільна аптека, завдяки якій наші жителі мають прямо в наших населених пунктах доступи до програми "Доступні ліки".
Мобільна бригада працює до останнього відвідувача. Сьогодні попереду ще три села. Графік дещо зміщується.
Олеся Маковійчук, фармацевт виїзної МАП-бригади:
Затримуємося, хотілося б більше часу приділити людям, люди йдуть на контакт, вони хочуть, вони радіють, що про них дбають, що їм хочуть щось підказати, як правильно приймати той даний препарат.
У мобільній аптеці вартість ліків для хворих на цукровий діабет чи бронхіальну астму повністю або частково відшкодовує держава. Доправляють усі медпрепарати у спеціальних холодильниках та шафах.
Петро Бордіян, заступник директора мережі аптек:
У нас працює мобільний зв'язок, і ми відпускаємо "Доступні ліки" в мобільному аптечному пункті, і пацієнт віддалених сіл якщо він має електронний рецепт, він може спокійно погасити рецепт і отримати ліки у мобільному аптечному пункті.
Галина Мельник, засновник системи аптек, доктор фармацевтичних наук:
Ми в боргу перед селом. Наші працівники теж відчувають цю віддачу, і хоч важко, особливо зимою важко їздити, але вони з радістю просяться на цей маршрут.
Керівники проєкту обіцяють розширити географію маршрутів віддаленими селами Буковини. А у Міністерстві охорони здоров'я планують збільшити перелік медикаментів за програмою "Доступні ліки" вже у наступному році.