В Ірпені відновили зруйновані росією багатоповерхівки [ Редагувати ]
Ще 300 жителів Ірпеня, що на Київщині, повертаються у свої відновлені помешкання. Днями в місті ввели в експлуатацію 2 багатоквартирні будинки. Їх росіяни зруйнували ще на початку повномасштабного вторгнення. Як тривала відбудова? Скільки довелося чекати на ключі від нового житла? Історії довгоочікуваного повернення додому чув Євген Бригар.
Ми виїхали звідси з чотирма пакетами всього. З чотирма пакетами на руках ми поїхали до бабусі в гості.
Юлія разом із родиною покинули свій затишний дім у перші дні великої війни. Майже нічого не брали з собою. А коли ворог відступив з Київщини, жінка дізналася, що повертатися їй більше нікуди...
Повністю зруйнований 9 поверх.
Саме в цій багатоповерхівці колись було помешкання Юлії. Та, після ворожих ударів, усі квартири на останньому, 9 поверсі, знищені. Пошкоджені також понад пів сотні осель у сусідніх будинках. Перші роботи з відновлення, одразу після деокупації регіону, розпочали господарі понівеченого житла.
Ангеліна Курій, керівник ОСББ:
Активними мешканцями було прийнято рішення відновлювати будинок, починати його відновлювати, щоб він там не завалювався більше, щоб з нього рештки не сипалися, тому що тут були такі плити висіли відколені, які несли небезпеку здоров'ю і життю людей, які проходили біля будинків. Люди замовили проєктанта, який зміг сконструювати таке рішення, щоб стримати те, що є, підсилити.
Власними силами та грішми люди відновили стіни, міжкімнатні перегородки, фасади. Далі роботи тривали вже за кошти платформи UNITED24. Долучилися також представники Програми розвитку ООН в Україні - здійснювали незалежний технічний нагляд.
Надія Бондарчук, експертка з технічних питань "Групи технічної підтримки "Програми розвитку ООН"":
ПРООН наполягало на тому, щоб всі квартири були відбудовані до того стану, коли людина там може жити. Це має бути під чистову. Тобто, поклеєні обої, це має бути підлога, стеля, повністю все. Має бути плита, має бути повністю сантехніка і має бути опалення. І тільки після цього проєктна документація вже прийшла у нормальний стан.
Відбудова тривала близько року. Поновили й весь 9-й поверх. Після двох із половиною років життя деінде, Юлія з сім'єю нарешті повертаються додому.
Юлія Тимошенко, мешканка відновленого будинку:
Коли ми нарешті дочекалися відбудови, це для нас був дійсно подарунок. Тут тільки меблі ми купили. Нам же треба жити. А так все повністю нам зробили - до ручок, до кондиціонера. Повністю все, що було. Все нам відновили.
Разом із Юлею у свої оселі повернулися ще 130 ірпінців. Тепер тут знову вирує життя!
Руслан Кравченко, голова Київської обласної військової адміністрації:
Ми відбудовуємо за програмою "Юнайтед24", дякуючи Президенту України за цю програму, Київська область отримала 18 багатоквартирних будинків на відбудову. З 18 будинків ми вже ввели 6 в експлуатацію. По інших будинках робота продовжується. Найближчий час будемо вводити в експлуатацію ще додаткові будинки.
Загалом, на території Київської області зруйновано або пошкоджено близько 30 тисяч будівель, здебільшого це житлові будинки. Понад 20 тисяч об'єктів, за даними Київської ОВА, вже відновлено.