Воєнні підсумки 2024 року: з якою зброєю входимо у 2025 [ Редагувати ]
І поки росія, немов метастази, поширює свою агресію на весь світ, Україна стоїть як щит і боронить його. Повітряні сили ЗСУ підтвердили: днями атакували у Ростовській області завод, де виробляють паливо для балістичних ракет.
Перенести війну на територію росії - такого від України не очікував ніхто у світі. Але нам це вдалося. Як і наростити виробництво власних ракет для ударів по військових об'єктах у російському тилу. Утім, безумовно, жодна війна не буває без втрат. Михайло Манилюк підбив основні підсумки воєнного 2024-го. Що здобули та що втратили? І з якими військовими амбіціями входимо у воєнний 25-й?
Михайло Манилюк, кореспондент:
Десятки бойових зіткнень по всій лінії фронту, "м’ясні" штурми з боку ворога і як наслідок не менш як тисяча загиблих росіян у щоденних зведеннях Генштабу. Цьогоріч ворог тиснув, не шкодуючи людей і техніки. Це був важкий воєнний рік для Збройних сил України, але наші захисники вкотре довели свою непохитність у намірах захистити рідний дім.
2024-й почався з невтішних для нас новин. У лютому українській армії довелося відступати з Авдіївки, яка всі 10 років війни була міцним форпостом. Та й потім російська орда не зупинилася, мало не щодня окупанти захоплювали село за селом на Донеччині. А в жовтні ми втратили Вугледар.
Назар Волошин, речник ОСУВ "Хортиця":
Вищим командуванням надано дозвіл на здійснення маневру з виведення підрозділів з Вугледара. З метою збереження особового складу і бойової техніки та зайняття положення з введення подальших дій.
Військовослужбовець батальйону "Карпатська Січ" за позивним "Бах" розповідає: протягом усього року під час штурмів ворог застосовує шалену кількість дронів і абсолютно не шкодує людський ресурс.
Позивний "Бах", військовослужбовець батальйону "Карпатська січ" ЗСУ:
Дуже багато з'явилося з їх сторони оцих FPV-дронів, наразі вже є на оптоволокні дрони. Вже ми їх бачили, FPV їхні. За останні пів року дуже участилися оці їхні штурми, просування.
Цьогоріч нам є чим відповісти на ці "м’ясні" штурми, снарядний голод поступово спадає. Саме завдяки цьому ворог має значні втрати.
Позивний "Дядя Коля", військовослужбовець батальйону "Карпатська січ" ЗСУ:
По снарядах трохи краще стало. Спочатку трохи було тугувато, та й того року було теж дуже тугувато зі снарядами, з поставкою, тобто економили.
Україна більше не розраховує тільки на постачання зброї з-за кордону. Цьогоріч ми розпочали власне виробництво снарядів, зокрема й 155-міліметрових. У Міноборони підтверджують: боєприпасами різних калібрів артпідрозділи забезпечені на всіх напрямках фронту.
Михайло Манилюк, кореспондент:
Війну треба перенести туди, звідки вона прийшла. Цього вдалося досягти цьогоріч. У серпні українська армія, неочікувано для кремля, та й для всього світу, перетнула кордон із Курською областю.
У перші дні Курської операції ЗСУ просунулися за трьома напрямками й оточили місто Суджа з півдня. А ще за тиждень адміністративний центр повністю перейшов під контроль України.
Знищена техніка та штаби, сотні полонених у перші дні прориву. Головної мети Курської операції - відтягнути підрозділи окупантів з інших ділянок фронту було досягнуто. Росіяни кинули на звільнення своєї території п'ятдесятитисячне військо, зокрема й солдатів з Північної Кореї. Та витіснити українську армію зі своєї території не можуть уже майже пів року.
Микола Маломуж, генерал армії, глава Служби зовнішньої розвідки (2005-2010):
Це взагалі престиж Збройних сил. Ми зуміли показати й нашим партнерам, і США, і Британії, і Європі, і НАТО в цілому, що ми ефективно можемо воювати, бити ворога, а третім країнам, що путін не всесильний, що він програє.
Головний ресурс путіна – це люди. кремль не шкодує ні своїх, ні корейських бійців. Водночас Україна робить ставку на технології. Чи не найголовніше досягнення 2024 року – прорив у виробництві власної зброї!
Костянтин Криволап, військовий аналітик:
Ми бачимо результати. Якщо раніше ВПК - це був державний сектор, державний сегмент. Ось це було і дуже регламентовано, і дуже бюрократизовано, і закрито, то зараз в нас тільки дронами займаються близько трьохсот компаній в Україні приватного сектора.
Дрони, які долають понад тисячу кілометрів – це вже реальність!
Валерій Яковенко, співзасновник DroneUA:
Використовується цілий діапазон різноманітних пристроїв, котрі здатні обходити протиповітряну оборону ворога, котрі здатні долати ворожі РЕБи й котрі здатні з високою ефективністю та ефективно "обламками", як кажуть, на руснявих ЗМІ знищувати цілі підприємства, котрі залучені у військово-промисловій галузі країни-терориста.
Ми вже зібрали прототип першого українського FPV-дрона, виготовленого лише з вітчизняних деталей.
Андрій Беднарський, представник компанії-виробника БпЛА:
Антена, управління, польотний контролер, відеопередавач, сама рама, мотори такі довгоочікувані, які ми чекали, тому що це наразі доволі складне виробництво, і ми виробників підтримуємо. Пропелери, це все робиться тут.
За даними Інституту вивчення війни, Україна завершила випробування безпілотника на оптоволокні, який не боїться ворожих РЕБ-систем. Плюс щонайменше десять вітчизняних виробників працюють над аналогами китайських "Мавіків".
Герман Сметанін, міністр з питань стратегічних галузей промисловості України:
Задача виробників максимально нарощувати обсяги виробництва та залишати ті кошти, які виділяються на Сили безпеки й оборони, на закупівлю озброєнь для них в середині нашої держави.
Михайло Манилюк, кореспондент:
Ракета "Паляниця" - у серійному виробництві. Першу партію ракет-дронів "Пекло" ЗСУ вже отримали. Тривають успішні випробування ракети "Рута". На озброєнні армії - далекобійний "Нептун". Аби зупинити ворога, нам треба зруйнувати логістику в тилу та завадити постачанням російської зброї на фронт.
Володимир Зеленський, президент України:
Довгі "Нептуни". І вже сама назва свідчить про завдання, і вже є перші ураження.
Михайло Манилюк, кореспондент:
Загалом Україна розробляє понад десять проєктів ракет - пише The Ecomomist. На цих кадрах "Трембіта" – ще одна українська розробка, яка розвиває швидкість 400 кілометрів за годину та має дальність польоту 200 кілометрів. Втім, журналісти дізналися, що український воєнпром розробляє потужніший зразок ракети, яка зможе дістатися й до москви!
Анатолій Храпчинський, експерт у сфері авіації:
Українські інженери й інженерки, українські компанії, які долучені до військово-промислового комплексу, зараз активно зайняті в розробці нових сучасних видів озброєнь.
Нещодавно президент заявив, що від початку повномасштабної війни загинули сорок три тисячі українських бійців.
Аби долучати до воєнних операцій якомога менше людей, нам треба якнайбільше дронів і наземних роботизованих комплексів. Днями поблизу села Липці на Харківщині наші захисники вперше знищили позиції ворога, застосовуючи тільки роботів!
Володимир Дегтярьов, начальник служби зв'язків з громадськістю 13-ї бригади оперативного призначення НГУ "Хартія":
Насправді ця операція - це частинка більшої операції, яка все ще триває завдяки застосуванню цих дронів, наприклад, маленьких наземних дронів-камікадзе, які можуть на собі переносити як протитанкові міни, так і протипіхотні, вдається ліквідовувати укриття, перешкоди, ті, які заважали б в подальшому руху піхоти. Завдяки дронам-мінувальникам і логістичним дронам вдається мінувати шляхи, по яких можуть піти ворожа техніка.
Максим Голубок, начальник штабу 13-ї бригади оперативного призначення НГУ "Хартія":
Ми використовуємо наземні системи там, де ми можемо піддати солдата дуже великому ризику, що він буде або поранений, або загине, краще замінити роботом, а солдата використовувати в задачах, які будуть найдоцільніші.
Михайло Манилюк, кореспондент:
А отже, перспективи на Новий рік – цілком зрозумілі. Максимально мінімізувати втрати на фронті та ефективно зупиняти ворога нам дозволить технологічний прогрес. І це те, чого ми прагнемо вже сьогодні. Нові розробки, в яких роль людини зводиться винятково до дистанційного керування, пріоритет для сучасного ВПК.