Акація біла представить Україну на конкурсі "Європейське дерево року" [ Редагувати ]
Вікова акація з Прикарпаття представлятиме цьогоріч Україну на Міжнародному конкурсі "Європейське дерево року". Претендентку українці обирали через інтернет-голосування. Переможниця - акація з Івано-Франківська, справжній свідок історії, бо зростала в часи шести держав. Про конкурсантку і про саме змагання - розкаже Жанна Дутчак.
Подивіться, наскільки унікальна коренева система цього дерева. От вона переплітається так, як переплетіння доль.
Акація біла - переможниця українського національного відбору на міжнародний конкурс "Європейське дерево року".
Коли ми дивимося на крону і бачимо, наскільки вона велика, робіть проєкцію вниз, корені під землею мають таке саме розташування.
Завдяки Тамарі про франківську акацію незабаром довідаються в Європі. Восени жінка стажувалася в Чехії. Там дізналася про Міжнародний конкурс дерев і загорілася ідеєю знайти гідного конкурсанта від Прикарпаття.
Тамара Кундельська, екологічний експерт:
А чому би наш Франківськ також не був долучений. Привізши цю ідею в Івано-Франківськ, я шукала, скажімо так, зі своїх уподобань, яка унікальність, на мій погляд, як еколога, могла б представляти місто.
Спершу Тамара вибирала серед ботанічних пам'яток природи та вікових стовбурів.
Тамара Кундельська, екологічний експерт:
Перечитавши умови конкурсу - це не тільки про вікове дерево конкурс, конкурс про унікальність дерева для громади. Чому для людей це дерево цінне.
І таке особливе дерево таки відшукала в міському парку.
Є і старожили дуби, і є платан, і тюльпанове дерево, але ми все-таки вирішили обрати акацію білу. Чому? Тому що це дерево вже є візитівкою не тільки нашого парку, але і, напевно, і нашого міста.
Акації понад 140 років. Для цього різновиду це поважний вік.
Руслана Василюк, директорка КП "Центр розвитку міста та рекреації":
Посаджене воно було ще в часи Австро-Угорської імперії на території біля озерця приватного парку баронів Ромашканів, котрі є засновниками фактично нашого парку.
Саме унікальна коренева система перетворила дерево на одну з найулюбленіших фотозон у парку. Хоча б одна світлина біля акації є чи не в кожного містянина.
Тетяна, жителька Івано-Франківська:
Це дерево взагалі вражає. Дуже багато тут фотографуються, особливо навесні, восени тут завжди багато фото, зі школи фотосесії, весілля.
На цьогорічну можливість представляти Україну на міжнародному заході претендували аж шістнадцять дерев з різних областей країни. І понад п'ятдесят відсотків голосів здобула саме франківська акація.
Тамара Кундельська, екологічний експерт:
Достойних кандидатів в цьому конкурсі було багато, але те, що наша громада згуртувалась більше для того, щоб це дерево перемогло, в цьому був найбільший успіх.
Конкурс проводять в Європі з 2011 року. Україна вперше взяла в ньому участь лише у 22-му. І одразу вийшла в трійку фіналістів. Двохсотлітня яблуня-колонія з Сумщини взяла бронзу.
Катерина Станкевич-Коваль, виконавча директорка ГО "ГО Екосфера":
Це дуже важливо, коли про Україну говорять. На той момент це було знаково і дуже цінно почути про дерево, і це було підкреслено, що там, де це дерево, відбуваються військові дії й вона зараз навіть збільшилися в тому районі.
Мета європейського змагання - привернути увагу до важливості старих дерев і природної, і культурної спадщини. А для України участь - це ще й можливість нагадати світу про війну. Голосування за фіналіста стартує першого лютого і триватиме три тижні. Вибрати дерево року можна на офіційному сайті заходу.