Нові типи дитсадків та збільшення зарплати вихователів: які зміни очікують дошкільну освіту [ Редагувати ]
Обов'язкова англійська мова у садочках, нові форми навчання та підвищення зарплатні вихователям. З Нового року чинності набрав закон, що має оптимізувати систему дошкільної освіти. Яких трансформацій зазнає методика виховання в українських дитячих садках та які новації вже працюють? Про це далі розкажуть мої колеги.
Троє дітей Анастасії Дяченко відвідують приватний дитсадок скандинавського зразка в Ірпені. Змінили кілька дошкільних закладів, розповідає жінка, доки знайшли прийнятний саме для її родини.
Анастасія Дяченко, мати трьох дітей:
Ходили в інший приватний садочок, а Серафим взагалі в жодному садочку не перебував, він має аутизм, в нього особлива поведінка, і ніде не вдавалося домовитися з іншими навчальними закладами, вони були закритими до такого ноу-хау, щоб прийняти дитину з нейровідмінностями.
За приватний садок, попри соціальну знижку, жінці щомісяця доводиться викладати кругленьку суму - 18 тисяч гривень. Та Анастасія не шкодує, що не віддала дітей у державний заклад. Бо групи там зазвичай більші, а отже, й уваги дітям менше.
Анастасія Дяченко, мати трьох дітей:
Для мене, в першу чергу, це не зручно, бо немає державних садочків в пішій доступності, а, по-друге, як для мами дитини з аутизмом, важливо є те, щоб в садочку поважали його особистість в першу чергу, а вже потім звертали увагу на відмінності.
Переповнені дитсадки, а в окремих регіонах їх тотальна нестача - лише один із багатьох наслідків російської агресії. За даними Міносвіти, від початку вторгнення росія пошкодила понад тисячу двісті українських дитячих закладів освіти, більше як сто двадцять зруйнувала повністю. Та відсутність локацій, де могли б фізично навчатися діти, не єдина проблема. Низку питань щодо покращення якості вітчизняної дошкільної системи обіцяють вирішити через закон, що набрав чинності вже першого січня нового року.
Андрій Вітренко, заступник міністра освіти і науки України:
Цей закон дає відповіді на виклики військового стану, там будуть зміни: для вихователів це оптимізація робочого часу, яка призведе до зростання заробітної плати, заробітна плата в дошкіллі буде більш справедливою. Що стосується батьків та діточок, це більший доступ до дошкільної освіти, вибір форми навчання, вводяться нові види садочків, такі як мінісадочок, сімейний садочок. Органи місцевої влади, які є засновниками дитячих садочків, то на них покладаються додаткові зобов’язання щодо забезпечення справедливої оплати праці для вихователів та їх помічників.
Невисока заробітна плата - чи не головна причина низької мотивації вихователів у держсадках, переконана Світлана Новіченко. Торік навесні жінка заснувала дитсадок скандинавського типу на Київщині, а свій перший приватний заклад для дошкільнят відкрила ще 2010-го.
Світлана Новіченко, директорка приватного дитсадка в Ірпені:
У цьому ж садочку я була і за кухарку, і за прибиральницю, і за виховательку. Зрештою ми виросли в мережу - шість садочків. На жаль, під час вторгнення майже більша частина була зруйнована цих садочків, вони були в Гостомелі, Бучі, і тому я вирішала цю мережу повністю закрити, як знак з вище я це прийняла і зосередилась на скандинавському садочку в Ірпені, чому він скандинавський? Дитину ніхто не заганяє в рамки і дитина не мусить робити те, що їй кажуть дорослі. І дорослі не авторитарні в нашому садочку.
Кадри для свого дитсадка Світлана підбирає особисто. Зарплатню працівникам платить вищу, ніж у державних дошкільних закладах. Переконана: від рівня вмотивованості вихователя залежить і рівень знань для дітей.
Світлана Новіченко, директорка приватного дитячого садочка в Ірпені:
Нема бажання, нема мотивації у вихователів, директорів розвиватися і вчитися. Думаю, в разів три у нас вища зарплата від державного, і плюс я підбираю людей, які фанатіють від процесу навчання, виховання.
У рамках нового закону оптимізації дошкільної освіти, держслужбовці обіцяють відкрити дитячі садочки там, де їх бракує.
Жанна Осипенко, заступниця голови Київської обласної державної адміністрації:
Цей закон розширює можливість батькам вийти раніше працювати, тому що, згідно з цим законом, у нас є ранній вік, і навіть у віці одного року дитина зможе бути у дитсадочку. З іншого боку з’являється таке поняття як мінідитсадки, мобільні дитячі садки, з’являється поняття педагогічного патронажу. І це дасть можливості врахувати інтереси всіх батьків.
Роль мобільних дитсадочків у тих населених пунктів, де живе небагато дітей, виконуватимуть автобуси, в їхньому салоні є все необхідне для роботи з малечею. Приїжджатиме він за розкладом. Інше ноу-хау - мобільні садочки, з'явилося весною торік на Київщині в Загальцях, це село майже вщент зруйнували окупанти на початку вторгнення.
Жанна Осипенко, заступниця голови Київської обласної державної адміністрації:
Спочатку батьки з обережністю ставилися, тому що не знали, чи буде комфортно і тепло дітям там, зараз групи заповнені, там ще навчається початкова школа, і це вихід для деокупованих громад, тому що відновити дошкільну освіту в такому модульному садку це швидше, ніж спроєктувати й побудувати абсолютно новий.
Педагоги впевнені: нові типи дитячих садочків, поліпшення умов праці для працівників та рівня навчання для дітлахів - позитивно позначаться на дошкільній освіті в Україні.