Придністров'я залишилося без газу: влада пропонує мешканцям грітись дровами [ Редагувати ]
Повна газифікація республіки - привід для гордості, але зараз в ціні ті, хто не відмовився від пічного опалення. Так ситуацію з теплом, світлом і газом охарактеризував лідер невизнаного Придністров'я Вадим Красносельський. Від початку року окупований росією анклав на лівому березі Дністра поринув в енергетичну кризу, бо залишившися без російського газу. Україна, нагадаю, зупинила транзит своєю територією в інтересах національної безпеки. Рятувати ж "своїх", як стверджували у кремлі, "співвітчизників" від зимових холодів не квапляться. Хоча можливості є. У геополітичних тонкощах паливного протистояння розбиралася Анна Басова.
Замість двох тонн на добу - нуль. Хлібокомбінат у придністровській Рибниці не працює - без газу вже кілька днів. Електричних пічок тут немає, як і грошей для їх закупівлі. При справі лише водії та охоронці, та й ті за дві третини зарплати.
Без електрики довелося зупинити електротопну піч на металургійному заводі.
Світла немає навіть у великих містах. Влада самопроголошеної республіки публікує графіки віялових відключень світла.
Без опалення, гарячої води, а тепер і без електрики пів мільйона жителів невизнаного Придністров'я опинилися в перший день нового року. Газ, який понад три десятиліття росія постачала через українську ГТС абсолютно безкоштовно, перестав надходити у розпал зими.
Жителька Тирасполя:
А нічого я не робила. Сиджу в холоді. Грошей нема...
Житель Тирасполя:
Ні, обігрівачі не встигли купити, а тепер і сенсу немає. Невідомо, що буде далі. Просто марнотратство.
Автор цього відео дає собі раду й без благ цивілізації.
Виявляється, без світла й газу теж можна жити. На вечерю смажена картопля. В домі тепло й добре, так що нас не зламати, ми все витримаємо!
Щоб і надалі зберігати гарний настрій у населення, що опинилося без газу, опалення та навіть світла, влада наказала шаленими темпами готувати дрова. Адреси пунктів видачі розміщують в Інтернеті поруч з графіками віялових відключень.
А так зване МНС республіки навіть випустило відеоінструкцію безпечного використання дров'яної печі.
Саме окупований анклав став першою жертвою припинення транзиту російського газу через Україну. До останнього в Тирасполі не вірили, що росія залишить їх замерзати. А тому не подбали ані про газові сховища, яких за 30 років окупації так і не облаштували, ані про обігрівачі чи генератори.
Джонатан Еял, заступник директора Королівського інституту оборонних досліджень:
Я впевнений, що Молдова захоче врятувати сепаратистів. Зрештою, офіційна позиція Кишинева така: всі жителі Придністров'я - це їхні громадяни, а регіон - невіддільна частина їхньої країни.
І справді: Молдова, яка сама з середини грудня живе в режимі надзвичайного стану в енергетиці, пропонувала допомогти налагодити поставки газу від європейських постачальників. А ще безкоштовно прийняти придністровських пацієнтів у свої лікарні, бо ж без тепла там залишилися навіть об'єкти критичної інфраструктури. Самопризначений уряд ПМР на жодну з пропозицій не пристав. І це, міркують аналітики, позиція не Тирасполя, а москви. Яка, до слова, так і не почала поставки газу альтернативним Трансбалканським шляхом, хоча могла.
Джонатан Еял, заступник директора Королівського інституту оборонних досліджень:
росіяни всіляко прагнуть перетворити енергетичну кризу в політичну. Не обов'язково для наступу в ім'я захисту жителів ПМР, якби могли, то вже б почали, але їм потрібен осередок постійної напруги. Так би мовити, прелюдія до потенційних військових інтервенцій у майбутньому.
Місцевим жителям москва розповідає: в тому, що придністровці мерзнуть, винна Молдова. Кишинів начебто не оплатив борг у понад 700 мільйонів доларів. А все через одну з електростанцій, що генерує світло для правого берега Дністра. Ще в 90-ті та опинилася на окупованій території. А газ для її роботи росія надавала безкоштовно. Тепер же кремль хоче грошей. А ще, міркують оглядачі, готує ґрунт для спекуляцій, бо цьогоріч Молдова обиратиме новий склад парламенту. І енергетична криза - ласий шматочок для пропагандистів. Утім, райдужних перспектив для жителів окупованого анклаву це не створює. Адже якщо Молдова встоїть перед кремлівськими гібридними атаками, просити допомогу щодо обігріву доведеться вже саме в неї.