єОселя: чи справді програма є вигідною для українців [ Редагувати ]
🏡єОселя: чи справді програма є вигідною для українців
В Україні зростає попит на первинний ринок житла. 40 відсотків іпотек за державною програмою "єОселя" цьогоріч може припасти саме на нього – вважають фінансисти.
Наприкінці минулого року уряд спрямував на розвиток програми "єОселя" додаткові двадцять мільярдів гривень. Це дасть змогу банкам-партнерам проєкту надавати ще більше вигідних кредитів українцям.
Які ще новації вже працюють в рамках "єОселі" та чи справді державна програма вигідна для простих українців – далі в нашому матеріалі.
Подружжя Юрій та Оксана Векличі показують свою квартиру під Києвом. Придбали її у кредит у рамках державної програми "єОселя".
Юрій та Оксана Веклич, позичальники програми "єОселя":
Двокімнатна квартира, площа загальна - 63 метри, два санвузли, два балкони.
Родина переїхала на Київщину з Краматорська два роки тому. Оксана - медсестра в державній поліклініці. Тож, коли дізналася, що за програмою "єОселя" медпрацівники можуть оформити позику на житло під усього лише 3 відсотки, одразу запропонувала чоловікові спробувати.
Юрій та Оксана Веклич, позичальники програми "єОселя":
У нас одразу була ідея десь щось купувати, а тут ця програма нам полегшила, скажімо так, бо так придбали б може щось таке не дуже що хотіли, так розглядали старі варіанти, хрущовки ще до цієї програми, але це теж було занадто для нас, та і не хотілося переїжджати й починати нове життя в старому будинку.
Аби придбати нерухомість за держпрограмою, довелося підготувати чимало паперів.
Юрій та Оксана Веклич, позичальники програми "єОселя":
Спочатку мене збентежило, я закинув, там багато документів, багато нюансів було, потім з'явилася програма, і почало житло різко дорожчати, руки в мене впали, і декілька місяців я про це не згадував, потім рієлтор подзвонила через кілька місяців.
Зрештою, уподобавши помешкання, родина його купила. Повертатимуть кошти упродовж максимально можливого терміну - 20 років.
Юрій та Оксана Веклич, позичальники програми "єОселя":
Ми б знімали квартиру за 15, наприклад, то зараз ми платимо 12-13 за свою, і тому могли розписати розтермінування на більше, і найголовніше, що можна сплатити раніше, тобто з'являться в тебе гроші, ти заплатив і все.
Програма "єОселя" функціонує вже понад 2 роки. За цей час її умови неодноразово змінювалися, а процес оформлення документів ставав зручнішим.
Олександр Щербаха, заступник голови правління банку-партнера програми "єОселя":
Не треба йти до відділення, первинно весь процес організований так, що подаєте заявку через "Дію", після цього банки дуже швидко реагують, і ви вже можете обрати, який банк вам буде зручніший, після цього менеджер вам вже надасть перелік документів, які необхідні, для прийняття рішення ми дивимося на фінстан позичальника, це базові документи, також на квартиру в залежності чи це первинна нерухомість, чи це вторинний ринок, чи це приватний будинок, тому що вони також підпадають під програму "єОселя". Треба також отримати оцінку по нерухомості, і після цього вже з попереднім рішенням в "Дії" ви приходите у відділення, і ми запускаємо вже всі наші підходи, загалом я бачив як клієнти отримували за 3 дні, це дуже швидко, якщо порівнювати загалом, як працює ринок.
"єОселя" стала найбільш результативною державною іпотечною програмою в Україні за роки незалежності - кажуть у Мінекономіки. Зокрема, завдяки останнім новаціям, які дозволяють купувати житло на вигідних умовах не лише вразливим категоріям українців. А й усім громадянам, хто не має своєї домівки або їм бракує житлової площі.
Андрій Телюпа, заступник міністра економіки України:
Якщо у вас менше ніж 52 метри на кожного члена родини на загальних підставах 7 відсотків, і окремо є пільговий напрямок - 3 відсотки, вразливі категорії населення - це військовослужбовці та правоохоронці, педагогічні, медичні та наукові працівники. ВПО можуть отримати кредити "єОселя" під 7 % якраз на основі того, що вони можуть використовувати сертифікати "єВідновлення", плюс якраз ми протягом минулого року розширили для них з 3 до 10 років віку житла, тому вони мають більше додаткових переваг в рамках програми. Минулого року ми прийняли рішення зменшити перший початковий внесок, який стандартно складає 20 відсотків для молоді, ми зменшили його до 10 відсотків, тому що ми хочемо, щоб молодь отримувала можливість працювати й жити в Україні.
За час дії державної програми власне помешкання на вигідних умовах придбали майже 15 тисяч українських сімей. І це неабияка підтримка економіки країни - вважають фахівці банківської сфери.
Олена Дмитрієва, перша заступниця голови правління банку-партнера програми "єОселя":
Це дає розвиток економіки, зростання ВВП, одна гривня іпотечного кредиту в первинний ринок дає 11 гривень у ВВП країни, тому ось ці 20 млрд грн, які виділені на "єОселю" в цьому році, якщо їх вдасться виділити на первинний ринок саме, то ви можете помножити на 11 і побачити, який вплив на економіку дасть ця програма, тому вплив дуже значний для девелоперів, це цікаво для економіки країни.
Олександр Щербаха, заступник голови правління банку-партнера програми "єОселя":
Якщо ми зараз подивимося, біля кожної новобудови, що у нас з’являється, різні поштові сервіси, супермаркети, різні магазини всіляких дрібниць. Це також бустер і для економіки - це нові робочі місця, це підтримка і галузі, і основний фокус програми, це фокус на первинну нерухомість, це підтримка галузі й розвиток.
Вплив програми "єОселя" відчули й учасники ринку нерухомості.
Вікторія Вишневська, представник будівельної компанії в Івано-Франківську:
Ринок нерухомості взагалі змінився з початком повномасштабної війни, багато людей вимушені були покидати свої домівки й шукати безпечніші регіони, зокрема Захід України, тобто це вплинуло дуже на ринок нерухомості, він дуже активізувався, і саме з запуском держпрограм, зокрема "єОселя", "єВідновлення”, ринок став активнішим, велика кількість продажів саме від держпрограм зайшли до забудовників, від 20% до 40% продажів складає державна програма.
У Мінекономіки планують цьогоріч досягнути ще більших показників і видати понад 10 тисяч кредитів, аби якомога більше охочих в Україні отримали власне житло на вигідних умовах.