Опора війська: як сержанти проходять вишкіл [ Редагувати ]
Швидко ухвалити рішення і віддати наказ, не просто керувати солдатами, а разом з ними йти у бій. Це роблять не офіцери, а сержанти. Саме їх вважають основою українського війська. Тому в Сухопутних військах ЗСУ посилено готують таких командирів відділень.
Курс адаптували під реалії нашої війни з росіянами. Усі інструктори з бойовим досвідом. За вишколом сержантів в одному з навчальних центрів оперативного командування "Захід" спостерігали наші кореспонденти.
Під прикриттям броньованої техніки бійці виходять на позицію та розгортають лінію оборони.
Їхнє завдання – атакувати умовного ворога. Гатять із гранатометів.
Розбивають кулеметом та добивають з автоматів.
Це один з етапів навчання майбутніх сержантів.
Артем, інструктор:
Відпрацьовують саму роботу командира відділення, щоб він навчився керувати людьми та самим вогнем.
Микола з Івано-Франківщини ще півтора року тому працював на пошті оператором. Нині вчиться на молодшого командира.
Микола, військовослужбовець:
Цей курс для того, щоб набратися лідерських якостей. В нас були спочатку лекції. І зараз тут вже більше польові виходи й практичні заняття. Навчилися їздити на різній техніці. Навчилися. Також вчимося стріляти з різної зброї.
Курс сержантського лідерства проходять як нещодавно мобілізовані, так і ті, хто пройшов горнило війни.
Бої були дуже важкі, в нас була оборона Мар’їнки 34 дні без виходу.
28-річний Сергій на позивний "Гоша" у складі 46-ї аеромобільної бригади тримав оборону Мар’їнки та брав участь у контрнаступі на Запорізькому напрямку. Під Роботиним десантник отримав важке поранення, але зумів вивести з-під вогню побратимів.
Позивний "Гоша", військовослужбовець:
Нам до точки евака було вісім з половиною кілометрів, і вивів всю свою групу. Вся група моя жива залишилась. З бандажами. Це просто на адреналіні пересувався.
У тілі солдата і досі вісім уламків. Та попри це він в строю і готується стати сержантом. Нині на умовному полі бою відпрацьовують тактичну медицину. Сергія евакуйовують побратими.
Програма підготовки командирів відділень триває п’ятдесят днів. За цей час курсанти опановують все, що знадобиться на фронті. Їх вчать не просто керувати солдатами, а разом з ними оборонятися та наступати.
Дмитро, т. в. обов’язків головного сержанта батальйону:
Сержант сучасної армії європейського натівського зразка – це та людина, яка є містком між офіцером і солдатом, яка може якісно керувати людьми, яка може організувати цих людей, яка є і побратимом, і старшим братом, і мамою і татом, як ми кажемо.
А це вже з бойової машини піхоти курсанти навчаються вражати живу силу та легкоброньовану техніку противника. Керує процесом боєць Роман на псевдо "Грім". Після поранення він став інструктором. А до того звільняв від окупантів Київщину, бив ворога на Донеччині.
Позивний "Грім", інструктор:
Ми використовували її для штурму посадок, і гармата досить ефективно себе показує, тому що противник під час, коли працюють в більшості осколково-фугасними зарядами, противник навіть не міг навіть висунути голову з окопів. Ми просто заходили й робили свою справу.
Курс адаптували до нинішніх реалій війни. Тож все, що відбувається на фронті, моделюють під час вишколу. На сержантах тримається українська армія, переконаний командир навчальної роти. Він вже підготував не одну сотню бойових лідерів. І напевне знає: не кожен солдат може стати сержантом.
Олександр, командир навчальної роти:
Це є складна професія. Дуже. Тому що людина, яка на цій посаді, вона має в першу чергу дбати про колектив, приймати рішення. Основна його ціль, якої ми вчимо – це зберегти особовий склад. Найцінніше, що в нас є – це наші люди. Хлопці в окопах чекають поповнення, чекають зміни, чекають допомоги.
Після закінчення курсу сержанти отримають сертифікати й повернуться виконувати бойові завдання у своїх підрозділах.