На варті неба: як боєць "Кіпр" збиває "Шахеди" на Харківщині [ Редагувати ]
Він був успішним бізнесменом, та під час повномасштабного наступу став на захист країни й пішов у піхоту. Боєць із позивним "Кіпр" 5-ї Слобожанської бригади Нацгвардії нині керує взводом мобільно-вогневих груп, які закривають небо над Харківщиною від ворожих "Шахедів".
Про бойові чергування і те, до яких хитрощів вдаються росіяни, щоб обійти нашу протиповітряну оборону - в наступному сюжеті.
До великої війни вів бізнес і любив відпочивати на Кіпрі. Звідси й позивний "Кіпр". На запитання, як потрапив у військо, відповідає з усмішкою.
Дмитро, позивний "Кіпр", командир взводу мобільно-вогневих груп, 5-ї Слобожанської бригади Нацгвардії "Скіф":
У 23-му році я почав отримувати смс з проханням приєднатися до лав. І пішов.
Одразу після навчального центру Дмитро пішов у піхоту. І вже першим бойовим "відрядженням" стала Кліщіївка. А там завжди важко.
У травні 2024, коли росіяни почали новий наступ, бійця перевели на Харківщину в кулеметну роту.
Його взвод мобільно-вогневих груп прикриває небо над Харківщиною від ворожих "Шахедів". А вони останнім часом щодня летять десятками. Ворог постійно змінює тактику, удосконалює свої вбивчі "пташки". Спершу перефарбували їх у чорний колір.
Дмитро, позивний "Кіпр", командир взводу мобільно-вогневих груп, 5-ї Слобожанської бригади Нацгвардії "Скіф":
Потім в них добавилась швидкість. - Зараз яка швидкість у них? - Вони літають на швидкості десь півтори сотні кілометрів. Але вони їх прискорюють за 200 км. Іноді прилади показують 200 з лишком км. Висота - десь близько 2 000 м.
Враховуючи висоту польоту і швидкість "Шахеда", часу на те, щоби побачити й зреагувати, у мобільно-вогневої групи вкрай мало.
Десь 10-15 секунд прольоту на тій відстані, коли ви можете його в принципі вразити. Навестися, там треба брати упередження, тобто це вітер, це відстань, це швидкість. Все воно враховується. Багато перешкод. Наприклад, коли він летить в горизонті, ви не можете дозволити в нього стріляти, якщо за ним населений пункт, наприклад, чи траса з рухом автомобілів. Це великий ризик, і ми не можемо населення під цей ризик підводити.
І захисники збивають. Ось цей екіпаж днями приземлив два ворожі безпілотники. Подробиць не розповідають, військова таємниця. Кажуть лише, що нині треба бодай на пів кроку випереджати ворога.
Артем, позивний "Арчі", старший екіпажу мобільно-вогневої групи 5-ї Слобожанської бригади Нацгвардії "Скіф":
Проводимо аналіз уже після роботи, приїжджаємо, обговорюємо ці моменти в екіпажі. І стараємося покращувати свою роботу. Не можна ж постійно діяти одним і тим же. Завжди змінюємось. Вдосконалюємося.
Бійці на постійному чергуванні. А ще треба тренуватися. Ось так у небо підіймають імпровізовану мішень.
Людей бракує. Буває, що військовики сплять лише 2 години на добу. Та коли ціль вражена, емоцій не стримують.
Тому що, ну, ви ж розумієте, взагалі це чиєсь життя, котре продовжиться. І я так розумію, що воно буде щасливим, якщо Бог дав нам зробити свою роботу на 10 балів, значить він когось уберіг.
Доки ми беремо інтерв’ю, знову лунає повітряна тривога. І екіпаж вирушає на полювання за "Шахедами" й "Молніями", які щодалі більше летять на Харків.