У TikTok шириться небезпечний челендж: як вберегти дитину [ Редагувати ]
Небезпечний челендж шириться мережами. Діти намагаються самі виготовити вибухові речовини. Змішують, зокрема, у пластиковій пляшці побутову хімію з водою, а як результат зазнають численних опіків. У Чернівцях уже зафіксовані такі випадки. І якщо в одному з них, дітей врятували до того, як могла статися біда, то четвертокласник став жертвою інтернет-тренду, бо дістав опіки.
Що це за челендж і як вберегти від небезпеки своїх дітей - розкаже Ольга Лучек.
Небезпечні тренди з тік-току все частіше підхоплюють діти. Яскрава картинка привертає їхню увагу, і вони намагаються повторити побачене. Приміром, виготовляють саморобні вибухові пристрої. Тільки у Чернівцях уже кілька таких випадків, і закінчуються вони часто трагічно.
Схожих "інструкцій" у соцмережі справді багато. Яскрава картинка і жодного слова про страшні наслідки. Нещодавно учасником такого челенджу в Чернівцях став 9-річний хлопчик. Тепер у нього - важкі опіки обличчя та обох очей. І таких історій чимало.
Ірина Ткачук, начальниця управління освіти Чернівецької міської ради:
Діти змішали абсолютно доступні мийні засоби в одну суміш, їх перелили в пластикову пляшку, це було в школі, дуже гарно зреагувала адміністрація школи. Але є інший випадок, коли діти були травмовані, одна дитина таки сильно травмована з очима, теж була саме ця суміш зроблена, яку вони побачили, як робити в інтернеті, абсолютно схожий підхід.
У цьому ліцеї двоє 12-річних школярів за тим самим рецептом з мийних засобів для чищення каналізації виготовили суміш і занесли її в освітній заклад. На щастя, минулося без жертв.
Станіслав Мельник, інспектор служби освітньої безпеки Чернівецького ліцею №12 "Ювілейний":
До мене підбігла дитина з 7 класу, повідомила про те, що бачив в інтернеті речі, які роблять діти з цим "Кротом", повідомивши, що таку бутилку нам закинули на третій поверх у туалет. Я бігом підбіг, подивився, дійсно така бутилка валялася під стіною. Вона розкрутилася, вилилася на землю.
Юрій Мельник, старший інспектор сектору ювенальної превенції відділу превенції Чернівецького РУП ГУНП в Чернівецькій області:
Внаслідок даного інциденту ніхто з-поміж дорослих і дітей не постраждав. Вибуху не було.
Діти зізналися, що справді переглядали багато відеоінструкцій в інтернеті.
Руслана Бабух, директорка Чернівецького ліцею №12 "Ювілейний":
Вони дійсно визнають, що багато цікавляться, дивляться відео з мережі тік-ток, і це є надзвичайно небезпечно, тому що контент діти не обирають, вони дивляться все, що їм до вподоби, не визначаючи хороша ця інформація чи погана.
В освітньому закладі запевняють: роблять все можливе, аби учні навчалися з охотою і якомога менше сиділи у своїх гаджетах. Усі телефони у спеціальній скриньці. Учителі проводять бесіди з дітьми, але кажуть: говорити з ними мають, звісно, і батьки. А отже, і контролювати їхню поведінку та небезпечний контент.
Олександр Шастків, вчитель історії та правознавства Чернівецького ліцею №12 "Ювілейний":
Хтось зніме якесь відео і буде вважати, що це круто, друга дитина подивиться на нього, а це класно, але вони не розуміють своїх дій, вони не розуміють своїх наслідків, і це важливо нам берегти наших дітей і обмежувати вплив телефонів на наше і їхнє життя.
Вибухові речовини, які використовують в саморобних пристроях, можуть спричинити значні ушкодження. І призвести до тяжких травм, опіків, порушень слуху чи зору.
Сергій Логвиненко, начальник відділення групи піротехнічних робіт у Чернівецькій області:
Діти дуже допитливі, цікаві, зараз дуже багато інформації в інтернеті з вибухонебезпечними предметами, і вони не розуміють чи це безпечно, чи це небезпечно, тому важливо проводити з ними профорієнтаційну роботу.
Мирослава Іванчук, речниця Головного управління ДСНС України в Чернівецькій області:
Діти мають величезний вплив соцмереж на свою свідомість і вони використовують те, що бачать там, використовують це в повсякденному житті, не задумуючись про наслідки. Кожного тижня у нас проводяться понад 10 заходів по всій області, де інспектори виїжджають в освітні заклади, спілкуються з дітьми, як діяти, і які це має наслідки.
Працівники ДСНС та поліції застерігають дітей від участі у подібних челенджах. Просять розповідати про такі ситуації дорослим. А батьків правоохоронці закликають уважно ставитися до контенту, який переглядає дитина в соцмережах. І пояснювати усі наслідки таких експериментів.