Пілотують під дією засобів РЕБ: як навчають операторів FPV-дронів [ Редагувати ]
Пілотування дронами під дією РЕБ-засобів та виконання завдань, як на передовій. В оперативному командуванні "Захід" операторів FPV-дронів тренують в умовах реального бою. Курс триває сорок днів. Під нього у навчальному центрі створили спеціальні смуги перешкод. За вишколом пілотів-новобранців спостерігала Сніжана Сидорук.
Це один із навчальних класів для операторів безпілотників. Його облаштували просто у військовому наметі. Курсанти тренуються літати на дронах, які вміщаються в долоні.
"Мобула сім". Відносно дешевий, стійкий до ударів. Курсанти на них можуть вільно тренуватися, падати й цьому дрону нічого не буде.
Військовослужбовець Олександр за пультом лише кілька днів. Понад два роки донеччанин був артилеристом, а нині хоче стати оператором ударних БПЛА.
Олександр, військовослужбовець ЗСУ:
В окулярах я бачу картинку від першої особи, і там треба єдине, що треба відточувати, це мікрорухи. Більше я привик до грубих робот. Там снаряди, заряди, гармати. Працював на гарматі "три сімьорки". Вся Запорізька область об’їжджена, ну, тобто Оріхів, Гуляйполе.
Бійці вправляються на спеціально облаштованій мінісмузі перешкод. Тут відпрацьовують перші польоти.
Ігор, інструктор:
Їм це необхідно для того, щоб вилітати посадками, залітати посадками доставати ворога у складних місцях - вікнах, в танках, в кущах знайти їх, без проблем туди залетіти.
Згодом курсанти переходять на тренувальне поле і на більші дрони. Бойовими "сімками" виконують завдання, як на передовій.
Ось вчаться нищити ворожу техніку на ходу. Скиди реальні, а замість вибухівки - мішечки з борошном. Бомбили машину Максим і "Міракл". Хлопці управляють дроном із бліндажа.
Максим, військовослужбовець ЗСУ:
Вперше пробували робити скиди на машину, яка на ходу. Чесно, не так складно попасти в ціль через те, що вона рухається, як через вітер. Треба робити ще поправку на вітер.
Працюють в парі: один літає, інший прокладає маршрут.
Я через екран бачу, те саме, що він в окулярах, а коли він здійснює посадку міняти батарею - обслуговувати дрон в разі поломки, замінити якусь несправну деталь.
Обидва зі Львова. Мобілізувалися кілька місяців тому. Бойового досвіду наразі не мають. "Міракл" ще донедавна - професійний кіберспортсмен.
Позивний "Міракл", військовослужбовець ЗСУ:
Рішив, що ці навички пригодяться і тут. Так професія дронщика сама наближена до цього. Тобто ти тоже маєш якийсь девайс в руках. Кнопки, які ти управляєш, маніпулюєш, ці всі мікрорухи, ну, і надалі, я думаю, стратегія також мені знадобиться.
І таки знадобиться. Бо завдання пілота під час тренувального польоту - обійти з десяток об'єктів-пасток на спеціальній смузі.
Дмитро, інструктор:
На навчальному полі присутні різні типи елементів, які потрібні, щоби навчитися точно керувати дроном. Відповідно ми можемо бачити двері, вікна, різні за розміром перешкоди. Маршрути різної складності з різними підвісами по вазі в різні погодні умови.
Дмитро нищив безпілотниками ворога під Вовчанськом, нині тренує новачків. Інструктори постійно ускладнюють завдання для майбутніх пілотів.
Операторів FPV-дронів готують в одному з навчальних центрів оперативного командування "Захід". Курс триває сорок днів, розробили його на основі досвіду бойових пілотів.
Іван, представник Центру стрілецької підготовки "Перший":
Ми показуємо прям бойове застосування, які вибухові пристрої можна використовувати та тактику. Звичайне пілотування дрона дуже відрізняється від тактичного, і ми також на курсі проходимо польоти під дією РЕБ.
Як працює РЕБ - старший солдат Олександр знає не з чуток. Боєць не так давно повернувся з-під Покровська. Там у складі підрозділу ППО прикривав нашу артилерію. Тепер планує записатися в батальйон безпілотних систем, щоби нищити окупантів з неба.
Стримувати, щоб не дати ворогу підійти ближче і відбивати свої ж позиції, які були втрачені.