У Кропивницькому проводять екскурсії й зустрічі для рідних захисників [ Редагувати ]
У Кропивницькому для рідних загиблих захисників психологи благодійного фонду проводять зустрічі, екскурсії та чаювання. Головна мета таких заходів, аби сім'ї не залишались наодинці зі своїм горем, відчували розуміння, повагу та підтримку. На одній з екскурсій для мам, які втратили на війні синів - побували наші кореспонденти.
Ганна Недлінська, завідувачка відділу Музею мистецтв:
Ці кавуни - незвичайні. Скажіть, що вам нагадує забарвлення їхньої шкірочки? Військовий піксель, а насіннячко у формі тризубів - це дійсно символ українського Херсону.
У Кропивницькому Музеї мистецтв особлива екскурсія для мам загиблих захисників.
Ганна Колєва, психологиня проєкту благодійної організації:
Перший симптом після втрати - це бажання замкнутися в собі, і наша задача - допомогти людям, скажімо так, почати спілкуватись, і от основна задача цих зустрічей - це спілкування, підтримка, взаємодія.
Прийшли з десяток жінок. Кожна втратила на фронті сина. Попри біль, вони намагаються віднайти сили й жити далі.
Зінаїда Рускіх, мама загиблого захисника Віталія Рускіх:
Легше, ви знаєте, я все кидаю, і я біжу, я знаю, що прийдуть такі дівчата як я, ми поспілкуємось. Якщо я буду сидіть дома, то для мене це буде крах, крах, я от лежу, і у мене всі мої перед очима.
На светрі пані Людмили - фото сина Дмитра Кондратенка. Він загинув у день свого народження - 29 березня 2022 року під час ракетного обстрілу Миколаєва. Пережити страшну втрату жінці допомогла родина та психологічна реабілітація.
Людмила Шибіста, мама загиблого захисника Дмитра Кондратенка:
Я всім мамам кажу, що йдіть до психологів, йдіть, вони дійсно допомагають, і от екскурсовод говорила, що треба розмовляти й виговорити оцей біль, не можна тримати. І дякуючи ще моїй донечці, вона мене витягла, коли був День матері мене вперше запросили, вона мене поставила перед дзеркалом і каже: "Мам, подивись, Діма хотів би побачити тебе такою". І вона підштовхнула мене, що треба жити заради наших хлопців.
Так, за розмовами, жінки знайомляться з картинами місцевих художників, експозицією порцеляни, тканинними виробами майстринь-переселенок та іншими експонатами.
Ганна Недлінська, завідувачка відділу Музею мистецтв:
Для них важливо, щоб про їхні втрати, про їхніх синів, чоловіків тих, кого вони втратили, пам'ятали, берегли цю пам'ять, їх шанували, і щоб їхня жертва була недаремною.
Зустрічі для родин загиблих захисників організовують психологи благодійної організації. Головна ідея - викликати позитивні емоції та надати підтримку.
Ганна Колєва, психологиня проєкту:
Ми намагаємось ці зустрічі проводити в різних куточках нашого міста, це й екскурсійний формат, це і відвідування якихось закладів, це і приємне чаювання, щоб підтримати психоемоційно, поспілкуватись, дізнатись, можливо, комусь потрібна ще якась допомога в контексті психологічної реабілітації.
Усі формати ефективні, адже бодай трохи полегшують біль від втрати.