Ціни на ліки, індексація пенсій та СЗЧ: які зміни чекають з 1 березня [ Редагувати ]
Завтра останній день зими, а вже з 1 березня на українців очікує чимало важливих змін. Ціни на ліки, індексація пенсій... Як бути тим, хто самовільно залишив військову частину і що там із бронюванням? Мої колеги зібрали все, що треба знати на початок весни.
У бійців, які самовільно залишили військову частину, є можливість без перешкод повернутися на службу до 1-го березня. У Міноборони наголошують: спрощена процедура діє лише для вояків, які пішли у СЗЧ уперше. Після повернення їм обіцяють повне відновлення соціальних гарантій. І жодної кримінальної відповідальності. А от продовжувати термін дії такої можливості Верховна Рада не планує. Після 1-го березня відновитися на службі буде можливо, проте значно складніше та довше.
Катерина Черногоренко, заступниця міністра оборони України:
За останній тиждень ми отримали понад триста рапортів на повернення СЗЧ, і хочу, користуючись такою нагодою, звернутися і попросити наших військових повертатися до служби, отримувати нову мотивацію для того, щоб служити і захищати батьківщину. Завдяки "Армії плюс" можна повернутись з СЗЧ безпечно і швидко відновити свої фінансові та соціальні гарантії, а також самостійно обрати собі підрозділ та самостійно перевестися за наявності рекомендаційного листа.
А ось термін бронювання працівників від мобілізації уряд продовжив ще на місяць. Раніше повідомлялося, що до 28-го лютого всі критично важливі підприємства мають підтвердити свій статус відповідно до нових критеріїв. А також переоформити документи для працівників згідно з новими умовами. Проте Кабмін дав на це більше часу, залишивши чинними поточні бронювання до 31-го березня.
Денис Шмигаль, прем'єр-міністр України:
Таким чином підприємства матимуть час для підтвердження статусу критично важливого відповідно до оновлених критеріїв, а також для того, щоби перебронювати свій персонал.
Зниження вартості деяких ліків на початку весни обіцяють у Міністерстві охорони здоров'я. Вітчизняні фармвиробники вже надали пропозиції у Кабмін щодо медикаментів власного виробництва, ціни, на які вони готові опустити найближчим часом. Ідеться про сто найзатребуваніших препаратів проти кашлю та застуди, антигістамінних, протизапальних та протиревматичних. Також буде зменшено вартість вітамінів, мікроелементів, ліків проти підвищеного тиску, противиразкових та заспокійливих засобів.
Едем Адаманов, заступник міністра охорони здоров'я України:
Топ 100 українці одразу відчують, що ліки стали дешевше. Також, коли буде підписано закон президентом "внесення змін про лікарські засоби", у нас поступово запускається на різні групи препаратів, в першу чергу на національний перелік, потім на всі рецептурні, а потім на всі безрецептурні запускається зовнішнє реформування. Це говорить про те, що ми будемо порівнювати ціни в сусідніх країнах, будемо брати середню, і вище цієї ціни лікарський засіб не зможе продаватися в Україні
А от пенсії в Україні навесні зростуть. Процес індексації стартує вже 1 березня і стосуватиметься майже всіх категорій пенсіонерів. Не перераховуватимуть щомісячні виплати лише тим, хто вийшов на заслужений відпочинок протягом останніх трьох років. Коефіцієнт індексації цьогоріч становитиме 11 з половиною відсотків.
Мінімальне підвищення - 100 грн.
Максимальне підвищення - 1500 грн.
Середня пенсія була - 5789 грн.
Стане - 6345 грн.
Дарія Марчак, перша заступниця міністра соціальної політики України:
У рамках цієї індексації мінімальний розмір підвищення становитиме 100 грн, максимальний становитиме не більше 1500 грн. У рамках індексації середня пенсія в Україні зросте приблизно з 5789 гривень до 6345 гривень. Середній розмір зростання пенсії становитиме 556 гривень.
У Мінсоцполітики додають: не забули і про пенсіонерів, які продовжують працювати. Індексації виплат представникам цієї категорії доведеться чекати трохи довше: вона стартує за місяць - з 1 квітня.