МСЕК на Черкащині досі існує: чому не відбулося закриття та що буде далі [ Редагувати ]
Непоборний МСЕК. Черкащина - єдина область України, де досі не закрили центр медико-соціальної експертної комісії. Нагадаємо, 30 грудня минулого року президент підписав указ про ліквідацію цієї структури як такої. Причиною всьому були гучні скандали та розслідування щодо безпідставного набуття чиновниками та посадовцями різних рівнів статусу осіб з інвалідністю.
До прикладу, тоді Черкащина посіла 2 місце по Україні за кількістю прокурорів з обмеженою працездатністю. Та попри рішення, укази, шокові заяви і викриття - черкаський МСЕК все ще існує. Чому - з'ясовував Станіслав Кухарчук.
Так щоранку експертна комісія в черкаському обласному кардіоцентрі готується приймати пацієнтів, які звертаються по встановлення інвалідності. Як альтернатива вже ліквідованому на державному рівні МСЕК - такі комісії запрацювали в лікарнях з січня цього року. Функції такі самі: або визнати, або ні в людини обмежену працездатність.
Ми, згідно з постановою 1338, визначаємо вам на рік третю групу інвалідності.
В експертних комісіях - штатні медпрацівники лікарень. Та й пацієнти звертаються лише з профільними діагнозами. У кардіоцентрі розглядають встановлення непрацездатності тільки пацієнтам з серцевими недугами. Це правильно, каже медичний директор центру. А головне - все значно прозоріше, аніж у МСЕК.
Тетяна Шандра, медична директорка КНП "Черкаський обласний кардіоцентр":
На мою думку - це однозначно прозоро, тому що в нас створена ІТ-система, де зберігаються всі документи. В цій ІТ-системі кожен лікар, який входить в неї, бачить свого пацієнта, бачить медичні документи, хто їх створює, і там дуже чітко прописується стан пацієнта, з якого критерію в нього є обмеження, тому це однозначно прозоро.
Про таку прозорість в обласному МСЕК годі було й думати. Навіть ззовні помітно, що об’єкт особливий і надто важливий.
Майже весь час свого існування комунальний заклад Черкаської обласної ради МСЕК, об’єкт хоч і не режимний, але був своєрідним королівством у королівстві. До того ж з посиленою охороною, високим парканом і камерами по периметру. Для того, щоб сюди потрапити, відвідувачам треба було провести попередній запис у телефонному режимі, а потім ще й через домофон пояснити хто ти, з якою метою, а іноді навіть розказати від кого
Після ліквідації цієї структури умови відвідин МСЕК значно спростилися. Хоча про "суворий" режим тут досі нагадують і камери, і численні попередження про вимкнені телефони. Увесь цей захист, імовірно, не випадковий, адже тут іноді вирішувалися долі доволі непересічних людей.
До прикладу, на січень 25 року тільки Черкаська обласна прокуратура посіла 2 місце в Україні за кількістю прокурорів з інвалідністю. Та навіть після гучних розслідувань - обласний МСЕК досі існує. У холі закладу юрист установи повідомив, що в штаті наразі лише половина людей, більшість перебуває у відпустках власним коштом.
- А так підтримуємо комунальні, підтримуємо охорону і все таке інше, ну, і скарги, заяви, суди. - Тобто ви ліквідацією займаєтесь? - Ну, звертаються люди, бо поки ж знають, що заклад формально існує.
А звертатися є кому - людей з інвалідністю на Черкащині немало. Частина з них мають групи, які дозволяють працювати та ще й отримувати з бюджету пенсію з інвалідності. Ці виплати йдуть через управління пенсійного фонду. Але там, посилаючись на "чутливість" теми нашого матеріалу, у коментарі на камеру нам відмовили.
Наталя Костюша, начальник ГУ ПФУ в Черкаській області:
Ви можете звернутись до нас письмово, ми вам ці цифри дамо письмово і озвучуйте їх, як журналіст.
Лист-відповідь обласне управління Пенсійного фонду таки надало. Цифри у ньому просто вражають. Загальна кількість пенсіонерів у Черкаській області майже 400 тисяч осіб. І майже сто тисяч з них - це ті, хто одержує державну пенсію з інвалідності. До січня цього року статус обмеженої працездатності надавав їм обласний МСЕК.
Так, через неявку, кілька тижнів тому депутати обласної ради вже втретє зірвали сесію, на якій мали ухвалити рішення про ліквідацію МСЕК. Черкаська область натепер єдина, де ця установа досі існує. І припинити її діяльність в повноваженнях тільки облради. Депутата Олега Петренка така поведінка колег відверто дратує. Адже заради цієї сесії він спеціально відклав роботу з формування бойової бригади.
Олег Петренко, депутат черкаської облради:
Кидаєш якісь важливі бригадні справи і їдеш до Черкас на сесію, просто от цивільні люди, депутати не можуть зібратись на сесію, якщо щось відбувається от саме так, як відбувається, на це є чиясь воля.
Не на камеру у Черкаській військовій адміністрації такі дії депутатів називають відвертим саботажем. Причин для небажання ліквідовувати МСЕК голова ОВА чув чимало. Одна з них - що архів установи може потрапити не в ті руки.
Ігор Табурець, голова Черкаської ОВА:
Чув, що це пов’язано зі зберіганням архіву, бо в архіві зберігаються справи якихось осіб з інвалідністю і це не бажано, щоб хтось щось бачив чи виймав, але це ні на що взагалі не впливає. Архів буде зберігатись і запити будуть виконуватись.
Хто, як і за що отримував статус особи з інвалідністю - правоохоронні органи наразі з’ясовують. А черкаський обласний МСЕК, який вже не працює, але ще існує, продовжує завдавати державі збитків. Кожен місяць на його утримання із бюджету йде понад мільйон гривень.