Зеленський у США: що відомо на цей час [ Редагувати ]
Президент України Володимир Зеленський прибув до Сполучених Штатів. Однією з головних подій його візиту стане зустріч із американським лідером Дональдом Трампом, а також підписання важливої угоди між Україною та США щодо природних ресурсів. Давайте розберемо основні аспекти цього візиту.
Літак президента України приземлився на авіабазі Joint Base Andrews у США цієї ночі за київським часом, повідомляє FlightAware. Політ із Шаннона в Ірландії до авіабази в Меріленді тривав 8 годин.
Офіційно в Офісі президента України ще не розголошено подробиць візиту Зеленського, проте за інформацією ЗМІ, в ході поїздки заплановано зустрічі з сенаторами від обох партій США.
Очікується, що зустріч між президентами України та США відбудеться близько 18:00 за київським часом. Після цього Зеленський і Трамп підпишуть угоду між двома країнами про співпрацю в галузі корисних копалин.
Після підписання угоди лідери проведуть спільний брифінг для преси.
Окрім цього, Зеленський дасть інтерв'ю для Бретта Байєра з Fox News, яке буде транслюватися в програмі "Спеціальний репортаж" о 18:00 за місцевим часом (1:00 ночі за київським). В інтерв'ю піднімуть питання війни з росією, а також інші актуальні міжнародні теми.
Двопартійна зустріч із сенаторами
За даними CNN, сенатор-республіканець Ліндсі Грем, який підтримує допомогу Україні, організує зустріч із Зеленським за участі сенаторів від обох партій.
Сенатор від демократів Річард Блюментал висловив бажання обговорити угоду між Україною та США щодо рідкісноземельних мінералів. Він зазначив, що хоче дізнатися, чи задоволений Зеленський гарантіями безпеки, які передбачені угодою.
Я хочу почути його думку щодо цієї угоди. Здається, це шантаж, і я хочу знати, чи задоволений він гарантіями безпеки. Ми хочемо, щоб ця зустріч була двопартійною, щоб мої колеги-республіканці почули від нього, як безпека України стосується нашої безпеки, - сказав Блюментал.
Водночас сенатор Пітер Велч висловив критику щодо дій адміністрації Трампа, заявивши, що угода не надає гарантій безпеки для України. На це відреагував Ліндсі Грем, який закликав демократів не говорити про путіна, наголошуючи на тому, що вони дозволили йому завдати шкоди Україні.
Інший республіканець, Джон Корнін, висловив підтримку угоді щодо рідкісноземельних копалин, але підкреслив важливість чітких зобов’язань США щодо безпеки України.
CNN також повідомляє, що лідер більшості в Сенаті республіканець Джон Тун не планує зустрічі із Зеленським.
Зустріч із Трампом
Зеленський також має зустрітися з президентом Трампом. Це буде третій європейський лідер, який відвідає Білий дім цього тижня після президентів Франції Еммануеля Макрона та Великої Британії Кіра Стармера.
Останнім часом Трамп висловлював критику на адресу Зеленського, назвавши його "диктатором" у соцмережах. Однак під час зустрічі зі Стармером Трамп змінив свою позицію, відзначивши сміливість українців.
Під час зустрічі Зеленський планує обговорити не лише угоду про природні ресурси, але й важливі питання підтримки України з боку США, а також можливість використання заморожених російських активів для закупівлі зброї. Зеленський також зацікавлений у тому, щоб дізнатися, чи зможе Україна отримати додаткову підтримку від США в умовах війни з росією.
Згідно з інформацією BFMTV, Білий дім спочатку відмовлявся від зустрічі із Зеленським, але після втручання президента Франції Макрона США погодилися прийняти українського лідера.
Підписання угоди зі США
Одним із важливих моментів візиту є підписання рамкової угоди між Україною та США про співпрацю в сфері природних ресурсів. Документ має бути підписаний під час зустрічі президентів двох країн.
Угоду від України підпишуть віцепрем'єр-міністр Юлія Свириденко або міністр закордонних справ Андрій Сибіга.
Згідно з повідомленнями Мінфіну США, основні положення угоди вже погоджені, залишилося тільки підписання документа.
Угодою передбачено спільне управління Інвестиційним фондом відновлення України між Україною та США. Прем'єр-міністр Денис Шмигаль зазначив, що в документі закріплені ключові моменти, зокрема, що ресурси України залишаються під українським контролем і не передаються в власність США.
Згідно з документом, 50% майбутніх надходжень від природних ресурсів України будуть внесені до Фонду, в якому США будуть робити інвестиції у вигляді фінансових інструментів та інших активів, критично важливих для відновлення країни.
Як повідомив президент України, цей документ є лише попереднім етапом, і подальші переговори будуть складнішими, з обов'язковою ратифікацією в парламенті України.
Згідно з The Economist, нова угода повинна забезпечити додаткові гарантії безпеки для України, а також прояснити питання контролю над природними ресурсами.