Санкції Трампа проти МКС: як це вплине на орден на арешт путіна [ Редагувати ]
Українські правоохоронці та правозахисники готують юридичну базу для міжнародних судів. Утім, події останнього часу показують, що міжнародне право нині переживає кризу. Зокрема, через те, що проти Міжнародного кримінального суду Дональд Трамп запровадив санкції.
З якими викликами стикається Україна у прагненні засудити російських злочинців? Та чи побачимо ми колись путіна за ґратами? Євген Бригар детально все проаналізував.
Маріуполь…
Зруйноване місто, могили у дворах, Драмтеатр?
Буча…
Масові поховання.
Ізюм…
Масові поховання.
Міста-символи жахливих воєнних злочинів росії проти українського народу. Від початку повномасштабної війни рахунок цих злочинів іде на тисячі. А зруйнованих людських життів на мільйони.
Євген Бригар, кореспондент:
Ще на початку великої війни Україна розпочала процес підготовки юридичної бази для створення Спецтрибуналу. Головна мета – притягнути до відповідальності військово-політичне керівництво росії за злочин агресії, тобто за саму ідею напасти на незалежну державу. І вже за кілька місяців на базі Ради Європи може бути створений такий трибунал. Схожий на той, який 80 років тому виносив вироки поплічникам Гітлера.
Борис Тарасюк, постійний представник України в Раді Європи:
Зараз є політична підтримка Ради, однак спочатку завершиться робота Core-груп. Це має статись у березні, і наступне засідання групи відбудеться саме у Страсбурзі. І тоді всі напрацювання, а саме статут трибуналу, буде передано до Комітету міністрів. Після ухвалення комітетом генеральний секретар матиме право підписати двосторонній документ від імені Ради Європи, а від України - уповноважена Президентом особа.
З перших місяців широкомасштабної війни воєнні злочини рф розслідує Міжнародний кримінальний суд. Там видали вже кілька ордерів на арешт, зокрема диктатора путіна та його уповноваженої з прав дітей марії львової-бєлової за незаконну депортацію українських дітей. Але низка подій, які відбулися минулого місяця, ставлять під питання всі юридичні напрацювання за ці три роки.
- Трамп запровадив санкції проти Міжнародного кримінального
- Мерц запросив Нетаньягу до Німеччини та пообіцяв убезпечити від арешту МКС
- Радбез ООН схвалив американську резолюцію щодо України без згадки про агресію росії
Під санкції американського президента проти МКС, які він увів за "переслідування США та їхніх союзників", зокрема, потрапив Карім Хан – прокурор, який видавав ордери на затримання путіна та львової-бєлової. Утім, за словами юристів, безпосередньої загрози для продовження розслідування воєнних злочинів кремля поки що нема. Хоча б тому, що санкції накладені не на весь апарат МКС. Також немає жодних обмежень, які б завадили проводити подальші розслідування.
Марк Берлін, доцент політології Університету Маркетта (США):
МКС уже має гори доказів причетності лідерів росії та інших російських посадовців до воєнних злочинів, які він сам зібрав, які подали багато неурядових організацій, які зібрала Україна. Отже, оскільки ці санкції не вплинули на інших працівників суду, не схоже, що вони якось позначаться на всьому процесі.
Але є інша загроза: авторитет і взагалі легітимність Міжнародного кримінального суду як інституції в майбутньому. За останні місяці світ побачив кілька випадків ігнорування ордерів на арешт путіна державами-учасницями МКС. Монголія – країна, яка ратифікувала Римський статут, не заарештувала російського диктатора під час його візиту до країни. Лівійського генерала, на якого також був виданий ордер, не взяла під варту Італія. А ймовірний наступний канцлер Німеччини Фрідріх Мерц запросив до себе прем’єр-міністра Ізраїлю, якого теж просить затримати МКС.
У такій ситуації МКС на ігнорування його вимог може відповісти хіба лише осудом і зауваженням, що така поведінка є порушенням міжнародного правового зобов’язання. Водночас якщо МКС переборщить із тиском на країни-учасниць, є ризик, що держави почнуть виходити з цього правового союзу. А це стане початком руйнації всієї системи міжнародної кримінальної юстиції.
Роман Єделєв, юрист, експерт з міжнародного права:
Треба посилювати Міжнародний кримінальний суд, щоб він мав якісь дієві механізми впливу на держави, які відмовляються виконувати ці ордери на арешт. Чи зараз ми можемо виробити такі нові механізми? Ні, не можемо. Але ми з вами говоримо про те, що випадки ігнорування ордерів на арешт є. Це беззаперечно. Це дуже прикро. Таких випадків ставатиме більше. Але ж є величезна кількість ордерів на арешт, які виконуються. І в відсотковому співвідношенні - це буде один відсоток невиконаних ордерів на арешт.
На думку юристів, головне для України зараз – збирати й далі власну доказову базу воєнних злочинів росії. А коли ордери на арешт уже конкретних росіян буде видано, то постійно вести діалог із державами-учасницями МКС, пояснюючи, чому їх потрібно виконати.
Певні випробування вочевидь чекають і на Спеціальний трибунал, який лише в процесі створення. Він працюватиме за спільною угодою України та Ради Європи - і тут ми одностайні на думці, що путіна потрібно притягнути до відповідальності. А от риторика Дональда Трампа може свідчити про те, що сьогоднішня Америка буде зацікавлена у протилежному.
Марк Берлін, доцент політології Університету Маркетта (США):
Адміністрація Трампа дала зрозуміти, що вона не зацікавлена в тому, щоби покладати провину за війну на володимира путіна. І ви можете собі уявити, що на готовність держав заарештувати путіна, якщо він приїде до них, впливатиме готовність Сполучених Штатів заохочувати або не заохочувати їх до цього. Штати можуть використати свій вплив, щоб спробувати відмовити будь-які держави, які розглядають можливість заарештувати путіна, якщо він приїде до них.
Роман Єделєв, юрист, експерт з міжнародного права:
Треба розуміти, що Сполучені Штати Америки можуть чинити тиск на окремі європейські держави й просувати ідею того, що створення такого Спеціального трибуналу завадить припиненню активних бойових дій між російською федерацією й Україною. Ми маємо бути готові до того, що Сполучені Штати Америки перетворяться із союзника України щодо створення цього Спеціального трибуналу на противника.
Але експерти наголошують: Спецтрибунал створюється на базі Ради Європи. А отже, є шанс, що вплив Сполучених Штатів на його роботу буде мінімальним. І майже всі 47 країн-членів європейської міжнародної організації схвалять появу суду над путіним і не перешкоджатимуть цьому.
Винести вирок путіну та його спільникам Спецтрибунал зможе і заочно. А от як фізично посадити путіна за ґрати – питання наразі не вирішене. Спершу треба, щоб виконати вирок погодилися якомога більше країн-членів Ради Європи. А, можливо, й треті країни за власним бажанням.