Перемовини у Саудівській Аравії: до чого готуватися Україні [ Редагувати ]
Однією з головних подій дня стануть сьогоднішні перемовини у Саудівській Аравії між Україною і США. Ми будемо стежити за ними протягом ефіру, а от які очікування щодо них в американців розкаже наш спеціальний кореспондент у Сполучених Штатах Дмитро Анопченко.
За планом, до Саудівської Аравії летить та сама група перемовників, що й зустрічалася з Лавровим в Ер-Ріяді. Та тепер перемовини відбудуться у саудівській Джидді, другому за значенням місті й "економічній столиці" країни. Трійка осіб, яким Трамп доручив всі контакти щодо мирного врегулювання, незмінна: держсекретар Рубіо, радник із нацбезпеки Волц і спецпредставник президента Віткофф.
Головною метою зустрічі Білий дім визначив "певне перезавантаження стосунків" після конфлікту в Овальному кабінеті. Сам Віткофф описав завдання, яке отримав від Трампа, словами "зустрінемося, щоб повернути ці переговори в потрібне русло, і домогтися припинення вогню". Тож, очевидно, можливі умови для припинення чи призупинення бойових дій обговорюватимуть детально. У Білому домі неформально підтверджують, що на цю тему попередньо провели бесіду Майк Волц і Єрмак. Схоже, завдяки цим контактам таки вдалося знайти спільну мову, адже Віткофф про сьогоднішню зустріч висловився доволі оптимістично.
Стівен Віткофф, спецпредставник президента США:
Думаю, це буде хороша зустріч. Я справді в це вірю. Сподіваюся, це стане хорошим сигналом і для росіян, тому що вони теж виявляють активність. Те, що робить президент — він прагне миру завдяки силі. І якщо ми зможемо розв'язати цю проблему і більше не воювати, і врятувати життя - це і є метою президента Трампа.
Що, звісно, в загальних рисах. Адже з метою всі згодні, вона зрозуміла і правильна, розбіжності можуть бути у способах її досягнення. Рівні поступок, відсутності гарантій…
Американська сторона чітко дає зрозуміти, що в Саудівській Аравії сьогодні обговорюватимуть угоду з Україною щодо корисних копалин. Але станом на зараз її підписання Трампу вже замало для нормалізації відносин, він хоче від України чітких обіцянок щодо майбутніх перемовин про мир і найперше про ймовірний "режим тиші" (нехай хоча б частковий, чи на певний термін). Трампу потрібні результати, які він міг би показати й американцям, і світу, а їх поки немає. Тому, коментуючи ці переговори з Україною, в американській команді зізнаються, що як "завдання-максимум" бачать "погодження умов поки хоча б не для миру, а для початкового перемирʼя".
Водночас за внутрішньою інформацією, Трамп доручив прискорити підготовку свого саміту із путіним, навіть попри всі розбіжності в позиціях, які стали очевидними під час консультацій тут же, у Саудівській Аравії, між американськими перемовниками та росіянами на чолі з Лавровим.
У кожному разі в цій справі потрібен паритет. І журналісти за будь-якої нагоди зараз питають, як у Білому домі бачать подальший діалог між Трампом і Зеленським. А перемовники вже прогнозують, що сьогоднішня зустріч у Саудівській Аравії може розблокувати й прямі контакти між першими особами країн.
Стівен Віткофф, спецпредставник президента США:
Президент вже сказав: цей шлях назад існує. І Зеленський продемонстрував, що має намір стати на цей шлях з доброї волі, підтвердив, що хоче працювати над досягненням миру. А це і є наша кінцева мета. Трамп - людина, орієнтована на результат. Він хоче хорошого результату, а це мир, і більше ніяких смертей.
Водночас гарантії, що цей мир не буде у будь-який момент порушений росією, Трамп надавати поки не хоче; пояснив свою позицію, що готовий повернутися до цієї теми лише після підписання мирної угоди, а зараз це має робити Європа. Втім, переговори для цього і потрібні, щоб Україна могла озвучити свої контраргументи. Впевнений, сьогодні у Саудівській Аравії вони саме і прозвучать.