Прикарпаття у вогні: вигоріло більше сотні гектарів землі [ Редагувати ]
Спалювання сухої трави стало справжнім екологічним лихом в Україні. Лише на Прикарпатті цьогоріч зафіксували понад тисячу пожеж в екосистемах, в яких загинуло вже четверо місцевих жителів. Рятувальники працюють цілодобово, усі підрозділи в області переведені на двозмінне чергування. Чому палії сухостою ігнорують застереження вогнеборців і їх не зупиняють навіть штрафи? З'ясовувала Жанна Дутчак.
Сімдесят вогнеборців вже другий день намагаються приборкати лісову пожежу в селі Букове. Полум'я охопило п'ятнадцять гектарів, до найближчих обійсть - усього кілька сотень метрів.
Андрій Гунда, сільський голова с. Пасічна:
Загроза знищення будинків була величезна, тому що доїхати туди техніці не має можливості. Це горить ліс. Якби був вітер вчора - згоріла б наша школа, вогонь до школи залишався п'ятсот метрів.
Христина Перцович, речниця головного управління ДСНС України в Івано-Франківській області:
Здійснено оповіщення населених пунктів, яким існує загроза поширенню вогню.
Пожежі в екосистемах виникають по шість-сім разів на день, каже голова громади. За останній тиждень нарахували майже сорок випадків підпалів сухостою. Це втричі більше ніж за цілий минулий рік.
Андрій Гунда, сільський голова с. Пасічна:
Таке враження, що то є якийсь палійний маняк, який отримує задоволення від цього, що ходить і підпалює. Ну не може воно бути, щоб громада ціла горіла.
Хата Василя поруч із лісом, де зараз гасять пожежу. Він вважає: підпали сухостою - справа приїжджих.
Василь, житель Пасічнянської громади:
Тут все їздять туристи, багато туристи їздять, тут на Маняву йде дорога. Кине десь недокурок, бо як самі люди могли, та це ж небезпечно, ні я не піду, ні другий не піде нам над хатами, та то все живе гине.
Михайло Романович, житель Пасічнянської громади:
- Я розумію, що палити не можна, а хто тоді палить? - А такі, думаю, що закони для них не діють. Байдужі. Бачити, що трави залишаються, бо не косять отаву, сіно не косять, бо худобу поздавали, і от тепер весна, роблять порядок, краще запалити і все.
У вогні все Прикарпаття, кажуть рятувальники. Від початку цього року рекордна кількість пожеж в екосистемах - понад тисячу. Вигоріло вщент більше сотні гектарів землі, померли сотні різних тварин. Крім того, загинуло четверо людей.
Герман Скомаровський, заступник начальника 1-ї державної пожежно-рятувальної частини:
Фізично дуже змучуємося. Ми просто не вистигаємо, ми поїхали на одну пожежу в один населений пункт, тільки там дали ліквідацію - нам передають, що вже на інший треба їхати.
Герман щойно повернувся з масштабної пожежі у Франківському районі. Вже десятої за сьогодні. В селі горіли майже чотири гектари поля, вогонь підійшов впритул до житлових будинків. Рятувальники вивели всі резервні відділення, запровадили двозмінне чергування, але сил все одно бракує.
Герман Скомаровський, заступник начальника 1-ї державної пожежно-рятувальної частини:
Тобто місто, якщо десь буде загроза просто в житловому будинку чи квартирі, є ситуація, що, можливо, ніхто не приїде, бо всі на травах.
Андрій Шевчук, начальник 1-ї державної пожежно-рятувальної частини:
Ми ввели чергування двох караулів одночасно. Тому що є, на жаль, такі випадки, що черговими силами, які є відповідно до графіків, не в змозі ліквідовувати ці пожежі.
Рятувальники систематично проводять рейди, виловлюють паліїв за допомогою квадрокоптерів. За цей рік вже склали понад шістдесят протоколів. Але ані застереження, ні штрафи порушників не зупиняють.
Христина Перцович, речниця головного управління ДСНС України в Івано-Франківській області:
Ми вже не знаємо, яким методом достукатися до людей, щоб вони цю звичку припинили. На жаль, переважна більшість людей, які спалюють цю суху траву, вони не є активними користувачами фейсбуку, соцмереж і наші заклики не доходять, тому ми залучили ще священників, які на проповідях розказують людям про шкідливість спалювання.
Андрій Гунда, сільський голова с. Пасічна:
Але одне - ті люди до церкви не ходять, хто палить. Наскільки мені відомо, Верхова рада прийняла закон, що паління сухої трави прирівнюється до диверсії під час війни. Якщо посадять одного-двох - воно матиме якийсь вплив.
Лісову пожежу в селі Букове вогнеборцям вдалося загасити. Та не встигли вони від'їхати - як спалахнула нова. Паліїв рятувальники спіймали на місці.
- Що ви робите? Штраф - три чотириста, ви заробили. - Давайте, гасіть швиденько. - Це моє поле.
Під примусом селяни вогонь таки загасили. Але от на яку небезпеку наражали довкілля та якої шкоди могли завдати - так, здається, і не зрозуміли.