30-денне припинення вогню в Україні: чи готова росія до миру [ Редагувати ]
30 днів режиму тиші. Такі домовленості України та США за підсумками переговорів у Саудівській Аравії. Київ на пропозиції Вашингтона пристав, однак є умова: режиму тиші повинна дотримуватися й росія. А вона відповіді поки що не дала. Якщо кремль скаже "так", перемир'я запрацює одразу. Якщо відмовиться, США обіцяють серйозні санкції. Про останні новини з Джидди розкаже Анна Басова.
За три роки повномасштабного вторгнення Джидда вже не вперше стає дипломатичним майданчиком.
У готелі Ріц-Карлтон делегації від України та Сполучених Штатів ведуть мову, зокрема, про завершення війни.
За столом переговорів - керівник Офісу президента України Андрій Єрмак та міністри оборони й закордонних справ Рустем Умєров і Андрій Сибіга. Вашингтон делегував Держсекретаря Марко Рубіо та радника президента США з нацбезпеки Майка Волца. Зустріч у Джидді перша з часів візиту Володимира Зеленського до Білого дому. Уже невдовзі Білий дім оприлюднить невеличкий спойлер.
Керолайн Левітт, речниця Білого дому:
Я можу запевнити всіх: новини, які ми отримали протягом дня і про які поінформовано президента, позитивні. Ця зустріч була продуктивною.
Зі спільної заяви учасників стає відомо: Україна готова оголосити припинення вогню на 30 днів. Утім, є умова: має бути згода і російської сторони.
Володимир Зеленський, президент України:
Україна приймає цю пропозицію, ми вважаємо це позитивним, ми готові зробити такий крок. Сполучені Штати Америки мають переконати росію зробити це.
М'яч нині на російському полі, дослівно каже й глава Держдепу Марко Рубіо.
Марко Рубіо, Держсекретар США:
Якщо їхня відповідь буде ствердною, ми знатимемо, що досягли реального прогресу у переговорах і маємо шанс на мир. Якщо ж росіяни скажуть "ні", їхні наміри стануть усім зрозумілими.
Якщо режим тиші запрацює, про це пізніше на пресконференції пояснив український Президент, будуть створені технічні групи, які, зокрема, займатимуться моніторингом, як сторони виконують зобов'язання.
Андрій Городницький, політичний експерт, доктор філософії:
Після 30-денного припинення вогню, тому що це не мирна угода, під час цих 30 днів ми маємо, як мінімум, розпочати перемовини з росіянами для того, щоб укласти якусь мирну угоду в майбутньому.
Ще один результатах перемовин - поновлення військової допомоги та обміну розвідданими, які США призупинили на початку березня. Нині паузу скасовано. Не залишили без уваги й угоду про видобуток мінералів. За заявами сторін, договір підпишуть, але пізніше.
Андрій Єрмак, керівник Офісу президента України:
Проєкт цього документу підтриманий урядом України. Навіть визначені люди, які мають повноваження підписати. Як визначить для себе зручним американська сторона, наші партнери, так ця угода буде підписана.
Місію переконувати росіян припинити вогонь поклали на спецпосланця президента США з питань Близького Сходу Стіва Віткоффа. Літак глави українського МЗС із Джидди попрямував до Варшави. Рубіо ж вилетів спочатку до Ірландії, а згодом до Канади, на зустріч міністрів закордонних справ країн Великої сімки.