На Кіровоградщині дитячий табір переобладнали для переселенців [ Редагувати ]
На Кіровоградщині колишній дитячий табір переобладнали на тимчасове житло для вимушених переселенців. У 2023 його придбала Лисичанська міська рада. Об'єкт відремонтували й переобладнали під помешкання для ВПО. У яких умовах живуть люди? Дізнавались наші кореспонденти.
Георгій Бандуркін, директор КП "Східна НОВА" Лисичанської міської ради:
Я був вдома, у мене за весь час, скіки я прожив в Лисичанську, у мене було повне розуміння, що це мій дім, я не мав ніколи бажання звідти ні поїхати, там була моя робота, там була моя родина, коло друзів, то був мій дім.
Світлини Лисичанська, як нагадування про життя до повномасштабного вторгнення, показує директор житлового комплексу для переселенців на Кіровоградщині. Більшість будинків та об'єктів на фото - тепер розбиті. А саме місто окуповане ворогом. Мешканцям довелося шукати прихисток у різних куточках країнах. Майже сто людей оселилися тут.
Валентина Мийнова, переселенка з м. Лисичанськ:
Ми місяць сиділи у підвалі, як бомжики, грязні, у мене двоюрідна сестра в Кропивницькому, вона постійно дзвонила: виходьте, приїжджайте, а ми ще вагались, потому шо страшно було виходить, даже у квартирі ми й не жили, 5 етаж, на глазах напроти дом розбило, квартира згоріла, ми з чоловіком сиділи в підвалі, багато людей було, потім порозходились, одні ми остались в підвалі, а потом рішили в один момент поїхать.
Пані Валентина згадує страшні місяці після початку повномасштабного вторгнення росії. Спершу родина переїхала до родичів, а пів року тому оселились у цьому комплексі. Жінка показує кімнату, де мешкає з чоловіком та братом. Тиша і природа привабили сюди й пана Володимира, він повернувся разом з дружиною з Польщі.
Володимир Головня, переселенець з м. Лисичанськ:
Та мені зразу хотілось, то жінка тримала на хомуті, я б приїхав ще у 22 році, нє, давай тут, но там були внуки в Варшаві, то вона їздила, няньчила, то я за нею присматрівав. Озеро рядом, ліс рядом, ну, город добрий, тут живуть сусіди наші, переїхали ще у 22 році.
Пан Володимир показує нам умови. На кілька кімнат - спільна кухня з необхідною технікою, вбиральня та душова з пральними машинками. Цей комплекс колись був дитячим табором. У 2023 році Лисичанська міська рада придбала й обладнала його для потреб вимушених переселенців.
Георгій Бандуркін, директор КП "Східна НОВА" Лисичанської міської ради:
Зараз загальна кількість - є три спальних корпуси, є будівля палацу культури, є їдальня, то що у нас відремонтовано, це 1 і 2 корпус, вони відремонтовані, заселені, їдальня так само в доброму стані, можна використовувати, але ми кухні поробили прям по корпусах. Самі ремонти здебільшого відбувались коштом нашого комунального підприємства, дуже добре нам допомагали міжнародні організації.
Комплекс заселений на вісімдесят відсотків. Для мешканців проводять зустрічі з соцпрацівниками, юристами та психологами. Щоб люди за потреби мали доступ до фахової допомоги.
Катерина Карпенко, соціальна працівниця ГО "Десяте квітня":
Зазвичай люди потребують фінансової допомоги, то ми даємо контакти організацій, які надають фінансову допомогу, також запити на продукти харчування, на засоби гігієни, для діток це памперси, для дорослих це теж, хто хворіє. Також ми надаємо соціально-фізичний супровід людям в установи й лікарні, транспортуванням забезпечуємо.
Галина Клочко, юристка ГО "Десяте квітня":
Самим актуальними питаннями, з якими зараз звертаються переселенці, компенсація за знищене житло, тому що люди потребують житла і вони стикаються з багатьма питаннями, зокрема якщо БТІ не вивезено, залишилось на окупованій території, якщо БТІ взагалі розбите, а право власності реєструвалось до 2013, то дійсно є проблематично.
Саме житлове питання стоїть зараз найгостріше. Адже люди розуміють: Лисичанськ в окупації, повертатись їм поки нікуди.
Валентина Мийнова, переселенка з м. Лисичанськ:
Квартира трикімнатна, да, на п'ятому етажі квартира була, но ми не знаємо тепер, що там. Все одно должна бути компенсація якась за житло, навіть якщо воно і не розбите.
У цьому комплексі переселенці мешкають безкоштовно і, як запевняє керівництво, можуть лишатися скільки потрібно.