У ЄС обговорили 40 млрд євро для України: чи загрожує угорське вето [ Редагувати ]
40 мільярдів євро для військової підтримки України вже цього року. Таку ініціативу розглядають держави Європейського союзу. Напередодні цей план обговорювали міністри закордонних справ на засіданні Ради ЄС.
Чи є консенсус у цьому питанні? Як обминути потенційне угорське вето? Коментарі зібрала Ірина Іванова.
Військова допомога Україні - перше питання Ради ЄС з закордонних справ. Кілька тижнів тому головна дипломатка Євросоюзу Кая Каллас запропонувала надати Україні новий пакет допомоги. Йдеться про 40 мільярдів євро. Цю суму вперше офіційно озвучила верховна представниця ЄС на пресконференції. План передбачає угоду за принципом коаліції охочих і не потребує одноголосного рішення всіх країн ЄС. Тобто дозволяє обійти потенційну проблему вето Угорщини чи будь-якої іншої країни. За словами європейських лідерів, ця ініціатива має широку підтримку, але консенсусу ще не досягли.
Кая Каллас, верховна представниця ЄС з питань закордонних справ і політики безпеки:
Існує широка політична підтримка оборонної ініціативи на 40 мільярдів євро. Звісно, зараз дискусія точиться навколо деталей. На минулому засіданні Європейської ради ми отримали висновки, що нам потрібно швидко просуватися з цією ініціативою, і ми провели ще деяку роботу над цим питанням. Усі присутні за столом розуміли, що ми повинні продемонструвати нашу рішучість прямо зараз і підтримати Україну, щоб вона могла захистити себе.
Ларс Люкке Расмуссен, міністр закордонних справ Данії:
Ми підтримуємо цю ініціативу з багатьох важливих причин. Данія - один із найсильніших прихильників України. У розрахунку на душу населення ми є найбільшим у світі донором допомоги Україні. Наша країна зробила багато і готова зробити ще більше. Але, звісно, ми вважаємо, що й інші повинні наслідувати цей приклад. Ідея використання Валового національного доходу як ключового показника для розподілу підтримки Україні - чудова ідея. Поки що немає консенсусу щодо цього, але ніколи не варто здаватися.
Допрацьовувати деталі цього пакету допомоги будуть міністри оборони країн Євросоюзу. Їхня неформальна зустріч пройде 3-4 квітня у Варшаві. На засіданні виступив по відеозвʼязку очільник українського МЗС Андрій Сибіга. Він закликав партнерів прискоритися в зміцненні оборони України. Частина засідання була присвячена потенційним переговорам щодо завершення війни в Україні. За словами Каї Каллас та інших учасників, росія не демонструє готовності припинити вогонь.
Кая Каллас, верховна представниця ЄС з питань закордонних справ та політики безпеки:
Усі вітають результати переговорів у Джедді. Мʼяч тепер на російському боці. І з того, що ми зараз бачимо, росія не хочу миру. І з розмови на засіданні було зрозуміло, що є розуміння: росії не можна довіряти. Росіяни використовують цю можливість, щоб висувати вимоги, які були на початку. Побачимо, як піде далі.
Радослав Сікорський, міністр закордонних справ Польщі:
росія досі вважає, що їй вдасться іншими методами захопити всю Україну, а ще ліпше військово нейтралізувати половину Європи. Це їй не вдасться, але це не означає, що путін не спробує. У нас є тест. Одна сторона це жертва, яка зазнала нападу, погоджується на припинення вогню на 30 днів, щоб розпочати справжні мирні переговори. Якщо хтось дійсно хоче мирних переговорів, то він на це погоджується. росія висуває умови, тобто не погоджується. Маємо чітке розуміння, хто хоче миру, а хто прагне війни.
Тему подальшої підтримки України лідери ЄС продовжать на саміті Європейської ради. Він пройде цього тижня у четвер та пʼятницю. На зустрічі очікують звернення Президента Володимира Зеленського.