Візит делегації США до Гренландії: як реагує Данія та місцеві [ Редагувати ]
Туризм із політичним присмаком. У Данії стурбовані візитом на свій автономний острів американської делегації на чолі з дружиною віцепрезидента США. Навіщо Уша Венс летить в Гренландію? І що про її приїзд думають на острові?
Гренландія як туристичний магніт. Відколи Дональд Трамп вдруге обрався президентом США, сюди масово полетіли туристи. Щоб побувати на автономному данському острові, який раптом опинився на перших шпальтах світових ЗМІ. Тим більше, що дістатися Гренландії стало легше. У листопаді торік тут відкрили новий міжнародний аеропорт.
Ларс, турист із Данії:
Я давно хотів тут побувати. Гренландія є частиною Данії, і я вирішив, що мушу приїхати зараз, коли до острова прикута така увага. Хто знає, що станеться за тиждень і який прапор тут майорітиме.
Мортен, турист із Данії:
Сюди хотів приїхати мій син. Ми думали про Норвегію, бо мріяли побачити північне сяйво. А потім побачили, що одна з данських авіакомпаній пропонує прямий рейс до Нуука - і полетіли.
Місцевих такий інтерес заскочив зненацька. Організатори морських екскурсій до айсбергів вже міркують над розширенням бізнесу.
Івік Кундсен-Остерманн, керівник компанії "Круїзи Гренландії":
У нас набагато більше бронювань, ніж раніше. Адже Дональд Трамп підсвітив Гренландію на світовій мапі. Мій банк вже порадив мені докупити човнів і найняти додатковий персонал. Але я поки вагаюся.
Закордонним гостям на острові раді. Та не всім. Днями стало відомо: на данський острів летить делегація зі Сполучених Штатів. У її складі радник Дональда Трампа з нацбезпеки Майк Волц, міністр енергетики Кріс Райт та дружина віцепрезидента США Уша Венс. Прибудуть у четвер. Чиновники планують відвідати американську військову базу. Друга леді США - історичні пам’ятки та перегони на собачих упряжках.
Пані Венс та делегація раді нагоді стати свідками цієї гонки, познайомитися з культурою та відзначити єдність Гренландії. Вони повернуться до Сполучених Штатів у суботу, 29 березня 2025 року.
Ця новина занепокоїла політиків автономії. Занервував і офіційний Копенгаген.
Муте Егеде, в.о. прем’єр-міністра Гренландії:
Люди хвилюються, і я їх розумію. Нещодавно ми пережили те, чого ніколи раніше не було. Йдеться про неприйнятне для друзів та союзників ставлення. Майбутній візит дружини віцепрезидента США, радника президента США з питань нацбезпеки не можна розглядати як просто приватний візит. Ми вже бачимо, який ажіотаж це викликало.
Метте Фредеріксен, прем’єр-міністр Данії:
Візит зі Сполучених Штатів не можна розглядати окремо від озвучених публічних заяв. Королівство Данія хоче співпрацювати з американцями. Але ця співпраця має базуватися на фундаментальних цінностях суверенітету та поваги між країнами та їх народами.
Відносини між Данією та Сполученими Штатами зіпсувалися після президентських виборів в Америці. Вигравши їх, Дональд Трамп заявив, що хоче придати або забрати в Данії острів. Мовляв, Гренландія потрібна американцям з міркувань національної безпеки. Попри численні "ні" з Копенгагена, від свого наміру Трамп поки не відмовився.