Німеччина обговорює нову модель військового призову [ Редагувати ]
Обов’язкова чи добровільно-вибіркова? У Німеччині обговорюють модель майбутньої військової повинності. У потребі повернення призову партії, що увійдуть у майбутній уряд країни, сумнівів не мають. Німеччині потрібна армія, здатна захистити країну та партнерів по НАТО. Утім, бачення цього у політиків різне. Тетяна Логунова розкаже про можливі варіанти.
Християнські демократи повертаються до влади. А ще повертають призов. Блок ХДС/ХСС, який виграв дочасні парламентські вибори, планує відновити загальний військовий обов’язок. Який, до речі, сам і призупинив. На контрактну основу Бундесвер перевела християнська демократка Ангела Меркель. Чотирнадцять років тому. Щоб заощадити бюджетні кошти в умовах світової фінансової кризи.
Тоді це рішення виглядало логічним. Холодна війна давно закінчилася, в Європі панують мир і безпека. То навіщо витрачати кошти на утримання великого війська? Достатньо контрактної армії. У 2011-му уряд Меркель призупинив закріплений в Конституції загальний військовий обов’язок. Німецька армія одразу стала меншою на 60 тисяч бійців. А за кілька років кардинально змінилася безпекова ситуація в Європі.
Зараз у лавах Бундесверу служать 180 тисяч чоловіків та жінок. Попри всі спроби збільшити чисельність війська, ця цифра не змінюється. А прорив украй необхідний. З огляду на війну росії проти України та можливий напад росіян на одну з країн НАТО, про що постійно попереджають експерти. Для забезпечення базової обороноздатності Німеччині потрібне двохсот тисячне військо. Це план-мінімум. План-максимум – 230 тисяч.
Для християнських демократів, які зараз формують урядову коаліцію з есдеками, оборона в пріоритеті. Вони вже проштовхнули в парламенті зміни до Конституції, що дозволяють без обмежень фінансувати армію. Гроші будуть, та де взяти бійців? ХДС/ХСС пропонують не вигадувати велосипед і відновити призов. Тим паче, що зробити це неважко – загальну військову повинність в Німеччині не скасували, а лише призупинили. Утім, проти соціал-демократи, бо до великого війська неготова інфраструктура.
Єва Хьогль, уповноважена Бундестагу у справах Збройних сил:
Звісно, призов допоможе збільшити особовий склад. Але кадрові потреби Бундесверу неможливо задовольнити, запровадивши ту чи іншу модель військової повинності. Потрібні інструктори, обладнання, казарми.
Есдеки пропонують свій варіант. Повинність повернути, але зробити її добровільною і вибірковою. Автор моделі – міністр оборони Борис Пісторіус, який може зберегти посаду й у новому уряді. Він має намір брати до Бундесверу найбільш вмотивованих та придатних для навчання молодих людей. Відбирати таких за допомогою анкет.
Борис Пісторіус, міністр оборони Німеччини:
Ми говоримо про 400 тисяч молодих людей щорік, яким виповнюється 18 років. Ми розсилатимемо їм анкети. Питатимемо про інтереси, схильності, ставлення до спорту. І звісно про те, чи хочуть вони пройти службу в Бундесвері. Юнаки будуть зобов'язані заповнити цю анкету. На мою думку, з 400 тисяч чверть виявлять інтерес до служби. А вже з них ми оберемо найкращих. Дівчата, яким виповниться 18 років, також отримають анкету і зможуть відповісти на питання добровільно.
На якій моделі врешті зупиниться новий німецький уряд, стане зрозуміло вже за кілька тижнів. Коли християнські демократи та есдеки оприлюднять коаліційну угоду. Цей пункт вони точно пропишуть до деталей.