ЄС б'є по кремлю: готується 17-й пакет санкцій та зброя для України [ Редагувати ]
На 9-те травня - до Львова. Міністр закордонних справ України Андрій Сибіга запросив європейських дипломатів відвідати не парад у москві, а Львів. Про це напередодні розповів його польський колега Радослав Сікорський після зустрічі міністрів закордонних справ ЄС.
Рада Європейського Союзу обговорила 17-й пакет санкцій проти росії та збільшення військової допомоги для України. Про результати зустрічі дивіться далі.
Люксембург, восьма ранку. Міністри закордонних справ з усього ЄС прибувають до Європейського конференц-центру на чергову зустріч Ради ЄС з питань закордонних справ. У центрі уваги - російський удар по Сумах на Вербну неділю. Єдиний висновок: росія не хоче миру, каже очільник польського МЗС Радослав Сікорський.
Радослав Сікорський, міністр закордонних справ Польщі:
Україна беззастережно погодилася на припинення вогню понад місяць тому. Жахливі удари по Кривому Рогу та Сумах - це знущальна відповідь росії. Я сподіваюся, що президент Трамп і адміністрація США побачать, що російський лідер висміює їхню добру волю, і сподіваюся, що буде ухвалено правильні рішення.
Детально про атаку на Суми дипломатам розповів міністр закордонних справ України Андрій Сибіга. Він долучився до зустрічі онлайн.
Очільник українського МЗС закликав європейських колег надати допомогу постраждалим містам, а також посилити протиповітряну оборону України, а ще збільшити тиск на агресора. Європа повинна продемонструвати силу та лідерство, а не поступки, наголосив міністр. Якщо путіна не зупинити в Україні, війна може прийти до Європи, каже дипломат.
росію треба змусити рухатися у напрямку до мирних переговорів, говорить міністр закордонних справ Франції Жан-Ноель Барро. Він закликав ЄС запровадити найсуворіші санкції проти агресора. Його колега з Литви закликає накласти обмеження на "Росатом" та експорт скрапленого газу.
Кястутіс Будріс, міністр закордонних справ Литви:
Настав час Європі переходити до 17-го пакету санкцій. І Литва готова зробити свій внесок у нього у всіх секторах, які ми залишили поза межами 16-го пакету. Це скраплений природний газ, це "Росатом", це додатковий пакет щодо тіньового флоту, і, звісно, додаткові індивідуальні санкції. Саме так ми маємо діяти, щоб отримати більше важелів впливу для того, аби путін зупинив свою війну.
Обговорення санкцій наразі триває, ЄС має намір ухвалити 17-й пакет у травні. Тривають дискусії і щодо подальшої військової допомоги Україні. Від початку року країни ЄС передали Києву понад 23 мільярди євро підтримки, каже головна дипломатка Євросоюзу Кая Каллас. На черзі пакет у 40 мільярдів. Першочергова мета - передати два мільйони артилерійських снарядів. Дві третіх уже зібрано, розповідає посадовиця.
Кая Каллас, верховна представниця ЄС з питань закордонних справ і політики безпеки:
Атаки тривають, і є велика кількість жертв серед цивільного населення. Саме тому українцям потрібні боєприпаси, а також протиповітряна оборона. Заклики України щодо збільшення постачання ППО були дуже, дуже наполегливими. Деякі держави-члени вже запропонували боєприпаси, а деякі фінансування на їх закупівлю. Крім того, чеська ініціатива вже зробила картографування наявних боєприпасів, і також це зробила Європейська служба зовнішніх дій. Отже, ми можемо діяти досить швидко.
Ще один заклик до європейських дипломатів - не їхати у москву на 9-те травня. Це скомпрометує будь-яку країну чи кандидата на вступ до ЄС, каже польський міністр Радослав Сікорський. Натомість, він вважає чудовою ідеєю приїхати на 9-те травня у Львів, аби показати: Європа поруч з Україною, а не москвою.