рф вербує через TikTok та бреше: шокуючі зізнання китайських полонених в Україні [ Редагувати ]
З Китаю на заробітки в окопи російської армії. Нещодавно взяті в полон китайці, що воювали на боці рф, в деталях розповіли, як опинилися на фронті в Україні.
Що слугувало мотивом та як росія вербує іноземців, у тому числі через тікток? На пресконференції з полоненими побувала моя колега Ярина Марків. Більше у її матеріалі.
На початку квітня українські військові вперше полонили двох громадян Китаю, які воювали в складі російської армії. Тоді офіційний Китай заявив, що не відправляв своїх військових для війни проти України. Напередодні ж самі полонені дали пресконференцію. Підтвердили: не мають стосунку до уряду КНР, в армії теж не служили. Чжан Ренбо і Ван Гуанцзюнь запевняють: не очікували опинитися в зоні бойових дій в Україні. Їх завербувала росія. Іноземцям через посередників пропонують роботу, не пов'язану зі службою.
Ван Гуанцзюнь, військовополонений, громадянин КНР:
У липні минулого року я втратив роботу. Не те щоб сім'я змушувала шукати нову. Втім я переглядав тікток і натрапив на відео російської армії, які зняті дуже добре і привертають увагу людей. І я почав розпитувати детальніше, в чому полягає служба в російській армії.
Ван Гуанцзюнь втратив роботу під час пандемії коронавірусу. У пошуках підробітку зв'язався з російським рекрутером щодо роботи реабілітологом для поранених військових.
Ван Гуанцзюнь, військовополонений, громадянин КНР:
Коли я почав більше спілкуватися з рекрутером щодо служби, то було дуже багато пропозицій стосовно служби в тилу. І оскільки в Китаї вважається дуже престижним служити в армії, то такі пропозиції є дуже цікавими. Я зацікавився саме такими видами роботи.
Втім, як каже Ван, потрапивши в москву, зрозумів: в нього немає іншого вибору, окрім як іти воювати. А також повідомив, що під час підписання контракту з російськими військовими йому буцімто не надали чіткої інформації про умови служби та обов'язки.
26-річний Чжан Ренбо заявив, що "спершу вирушив до росії подорожувати, а потім вирішив підзаробити грошей". Він зазначив, що домовлявся працювати на будівництві. А потім росіяни нібито змусили його вирушити на фронт.
Полонені кажуть, росіяни приховували від них інформацію, в навчальних таборах долучали до важкої роботи, забирали телефони. А гроші, які вони отримали за підписання контракту, окупанти використовували у власних цілях, для оплати пального і павербанків.
Чжан Ренбо, військовополонений, громадянин КНР:
У перший день, коли я опинився в таборі навчальному, у мене забрали телефон. Потім на наступний день інструктор сказав, що цей телефон належить йому, і якщо ти хочеш ним користуватися, показував жестами, що за це треба платити. Весь час у таборі була ситуація, що треба було витрачати особисті гроші на зарядні пристрої. Якщо ти відмовлявся давати гроші - погрожували відправити на фронт.
У Китаї пропагується дружнє ставлення до росії, і, можливо, саме це спонукає людей довіряти рф, припускають полонені.
Ван Гуанцзюнь, військовополонений, громадянин КНР:
Для тих наших співгромадян в Китаї, які захочуть взяти участь в цій війні, ми хочемо сказати, що не варто цього робити, тому що все, що ми почули від росіян - це була неправда. І виявилося, що росія не така сильна, а Україна не така слабка. І взагалі, краще не брати участь у війнах.
Військовополонені стверджують, що не вбивали українських військових на фронті. Один із них навіть не встиг взяти участь у боях. І додали: хочуть повернутися на Батьківщину, до Китаю. Тим часом президент України наголосив: будь-яких полонених можна міняти тільки на українських воїнів.
Чжан Ренбо, військовополонений, громадянин КНР:
Я дуже шкодую про те, що поїхав сюди, тому що зрештою, жодної користі від цього не отримав. Єдине, я сподіваюся, що зможу шляхом телебачення сказати своїм рідним, що мені дуже пощастило. І ставлення в Україні до мене було дуже хорошим.