Творимо майбутнє: як відновлюють Україну попри обстріли [ Редагувати ]
Понад 200 тисяч об'єктів в Україні пошкодила або повністю зруйнувала росія своїми ракетами та дронами. Такі цифри озвучили напередодні учасники форуму "Творимо майбутнє", що відбувся у Києві.
Основна мета заходу - згуртувати українців та світ довкола питання відновлення нашої держави. Цей процес уже розпочато. Але в умовах, коли ворог не припиняє обстрілювати мирні міста, нам потрібна допомога міжнародних партнерів. Більше деталей у сюжеті Валерії Глущенко.
Скрізь уламки скла, знищені вогнем машини та розбитий громадський транспорт. Ці кадри зроблені цьогоріч 8 січня. Потужними керованими авіабомбами росія вдарила по середмістю Запоріжжя. Загинули 13 людей, ще 120 отримали поранення.
Прифронтове Запоріжжя під прицілом ворога від початку повномасштабного вторгнення. Зруйнованих та пошкоджених будівель у місті лише більшає.
Регіна Харченко, в. о. міського голови Запоріжжя:
Кожен четвертий багатоповерховий будинок у Запоріжжі пошкоджено так чи інакше. Це можуть бути незначні ушкодження - просто вибиті вікна чи повилітали шибки, а може бути повне руйнування.
Водночас до Запоріжжя продовжують переїжджати люди з прифронтових територій. За різними підрахунками, до 200 тисяч вимушених переселенців нині потребують житла.
Регіна Харченко, в. о. міського голови Запоріжжя:
Тому нам потрібно відновлюватися. Але є і потреба в побудові зовсім нового соціального житла для внутрішньо переміщених осіб. Але все це можливе лише тоді, коли вийде на перше місце питання безпеки для людей.
Понад три роки росія руйнує в Україні об'єкти енергетики та виробничі підприємства, школи та лікарні, житлові багатоповерхівки та приватні будинки. Загальну суму шкоди від російської агресії оцінюють уже в сотні мільярдів гривень.
Олексій Кулеба, віцепрем'єр-міністр із відновлення, міністр розвитку громад та територій України:
Кожного року ведеться підрахунок тих руйнувань, які на сьогодні є. І говоримо про те, що у лютому була в нас остання сесія, на якій ми вийшли на суму 534 мільярди доларів. Ця тема потребує певної експертності та зануреності, і тут ми говоримо про прямі втрати, все те, що було зруйновано і втрачено на всій території України.
Утім, зволікати з відновленням, чекаючи на завершення війни, значить гаяти час. Попри постійні обстріли в Україні вже триває процес відбудови. З фінансами нерідко допомагають міжнародні партнери.
Олексій Рябикін, заступник міністра розвитку громад та територій України:
Якщо ми говоримо про досвід Франції, то вони взяли на себе конкретні громади і допомагають їм. Ми знаємо, що Чернігівщина - це регіон із найменшою щільністю населення, і однак Франція взялася і конкретно допомагає. Така сама історія і з урядом Японії. Долучився до відновлення критичної інфраструктури, енергетичної.
Стратегічно важливі теми, зокрема й питання міжнародної підтримки та залучення інвестицій, обговорювали напередодні у Києві - тут відбувся Міжнародний форум згуртованості "Творимо майбутнє".
Олексій Кулеба, віцепрем'єр-міністр із відновлення України, міністр розвитку громад та територій України:
Форум про наші громади, про нашу регіональну владу, про те, як ми маємо взаємодіяти під час повномасштабного вторгнення. Коли після трьох років жахливих бойових дій громади мають співпрацювати одна з одною.
Міжнародний форум організували за підтримки Програми розвитку ООН та уряду Японії. Партнери висловили готовність до співпраці у питаннях відновлення України. Представники державної влади зі свого боку напрацювали певний алгоритм дій.
Віктор Микита, заступник керівника Офісу Президента України:
Треба буде вживати оперативних заходів: по-перше, на тих територіях, де здійснювались обстріли, потрібно буде надавати оперативну допомогу людям. Також ми знаємо, що енергетики наші не могли сьогодні працювати під обстрілами й взагалі в зоні обстрілів та допомагати відновлювати енергетику. Також комунальні служби. Тому є такі першочергові, послідовні дії, які ми будемо фактично здійснювати.
Під час Форуму представники територіальних громад прифронтових регіонів підписали меморандуми про співпрацю з громадами західних та центральних регіонів країни. А отже, відновлення триватиме як за рахунок підтримки міжнародних партнерів, так і за рахунок плідної взаємодії всередині країни.