У Львові народний спів допомагає жінкам впоратися з втратою близьких [ Редагувати ]
У Львові народний спів допомагає опанувати емоції жінкам, які втратили близьких на фронті. У тихому місці вони збираються разом і виконують фольклорні матеріали з усієї країни. Частина учасниць співали тільки в дитинстві, інші – взагалі ніколи цього не робили. Втім, найголовніше в процесі не вміння, а життєдайна сила творчості, яка наснажує цих жінок впоратися з втратою чи довгим очікуванням. Роман Гаврилів продовжить.
Узимку - колядки та щедрівки, а нині – гаївки. Щомісяця жінки, які чекають або втратили близьких на фронті, збираються разом, щоб виконувати народні пісні.
Відволіктися від тривожних думок прийшла й Марія. Вона родом з-під Покровська. Її чоловік уже четвертий рік боронить від окупантів зокрема й рідний Донбас.
Марія, дружина військовослужбовця:
Я в постійному очікуванні, ми чекаємо на чоловіка разом із донечкою і старшим сином. Це дуже важко, бо ми не маємо зв’язку іноді з ним.
Допомагає створити відповідну атмосферу вбрання - всі у вишиванках, а зібратися вирішили в етнохаті. Пісні з різних куточків країни. Ця з Сумщини.
Посаджу я грушечку, гай буде, гай. Нічка ж моя темная і ти, зоре ясная, грай, море, грай.
Під час зустрічей учасниці діляться своїми історіями. Чоловік Олени зник безвісти восени 2023 року.
Олена Холявка, дружина військовослужбовця:
Там була така важка ситуація, це вже Авдіївка, коли їх накривали всім, чим можна. З попереднього завдання, він казав, що вони ледве вийшли, було дуже багато втрат, і на це вони пішли набагато швидше, і так сталося.
Разом із мамою чекає й 12-річна донька.
Олена Холявка, дружина військовослужбовця:
Ти мусиш знаходити натхнення, особливо в даній ситуації, я дитині за маму і за тата. Власне, що я заради неї тримаюсь. Чекаємо чоловіка разом. І треба десь шукати ту підтримку серед тих, хто розуміє. Тільки так, бо по-іншому не вийде.
Наталія Рибка-Пархоменко, яка викладає жінкам, до того ж актриса Львівського театру імені Леся Курбаса. Вона вірить, що народний спів насправді допомагає відновити сили.
Наталія Рибка-Пархоменко, актриса Львівського театру ім. Леся Курбаса, співачка:
Вони дуже змінюються, вони починають більше усміхатися. Вони спішать на цю зустріч, поспішають для того, щоби виспіватися, виговоритися, щоби побути в колі таких самих, як і вони. І я бачу, що ці зустрічі є дуже зцілюючими.
Терапію співом організовує Офіс підтримки родин військових. Потрапити на заняття можуть усі охочі, кому потрібна психологічна підтримка.
Ольга Піліщук, кейс-менеджерка Офісу підтримки родин військових:
Потрібно написати на сторінку Офісу підтримки родин військових про те, що "я б хотіла спробувати себе у співочому ретриті" і написати, чому вам це потрібно, чому для вас це важливо. Тоді з цією жінкою чи дівчиною контактую я, ми з нею спілкуємося. І вона розказує, що хотіла б змінити у своєму внутрішньому я.
У спільноті вже 60 учасниць. Багато жінок із регіонів, де ведуться бойові дії.