Українські військові взяли участь у параді до Дня Перемоги в Лондоні [ Редагувати ]
Український військовий контингент на параді у Лондоні. У Великій Британії розпочали святкування перемоги у Другій світовій війні. Зазвичай урочистості проводять 8 травня.
Але оскільки цього року дата ювілейна - 80 років з Дня перемоги, то святкування в країні триватимуть 4 дні. Більше розповість наша лондонська кореспондентка Світлана Чернецька.
Рівно о 12 годині дня звучить бій Біг-Бена, а услід за ним лунає легендарна промова 80-річної давнини. Після прийняття капітуляції Німеччини до людей у Лондоні вийшов тодішній премʼєр-міністр Вінстон Черчилль. На цих урочистостях його звернення зачитує актор Тімоті Сполл.
Тімоті Сполл, британський актор:
Ще протягом довгих років не лише люди на цьому острові, а й в усьому світі, усюди, де птах свободи співає у людських серцях, згадуватимуть про те, що ми зробили, і говоритимуть: "Не впадайте у відчай, не піддавайтеся насильству та тиранії, йдіть вперед і помріть, якщо необхідно, але непереможними".
Така жадана подія після майже 6 років битв. Це стало Днем перемоги у Європі. Адже Друга світова тривала в Тихоокеанському регіоні. І ось 80 років потому у святковому параді в Лондоні беруть участь військовики країни, де у ці хвилини триває велика війна.
Це одна з найбільших трагедій і нагадування про крихкість порядку, в якому ми живемо. Тому ми маємо цінувати його та святкувати, як ми це сьогодні й робимо.
11 українських бійців і бійчинь марширують із державним прапором в руках. У Британії вони не випадково. Якраз проходять навчання в рамках програми "Інтерфлекс". Її випускниками вже стало понад 50 тисяч українців. У британському міноборони пояснили, що запросили ЗСУ, щоби висловити глобальну підтримку України у її боротьбі за свободу проти неспровокованого російського вторгнення. По всьому маршруту параду наших захисників та захисниць вітали гучними оплесками.
Я чую, як натовп аплодує українському загонові. Ось подивіться на цей відрізок вулиці Мелл.
Сьюзен Мейден-Далтон, відвідувачка військового параду:
У нашій країні панує мир, але ми насправді це сприймаємо за належне, хоча мали б святкувати щодня, бо нам дуже пощастило. Адже є багато країн, які мають багато проблем.
Так само як і усі інші війська, стоячи та військовим салютом, українців вітає Його Величність король. Сам Чарльз Третій народився через три роки після закінчення війни. І застав час, коли навіть королівській родині доводилося купувати їжу і товари за талони.
Дуже зворушливо бачити присутність українських військ, я думаю, це точно важливо для короля, адже він публічно підкреслив стійкість українського народу, говорив про його рішучість та силу. І він, і королева дуже підтримували президента Зеленського та його дружину, і всю націю, вони провели чимало спільних зустрічей, тому я думаю, що це дуже зворушливе видовище для короля Чарльза, і, власне, для Королеви.
Поруч із британським військом на параді також кілька іноземних контингентів. Під прапором НАТО пройшли вояки з Польщі, Литви, Швеції. Марширують також представники США, Німеччини, Франції та країн Співдружності націй. Загалом у параді бере участь 1300 військовиків.
У VIP-ложі три покоління королівської родини. Поруч із королем та королевою принц Вільям з дружиною Кейт та трьома дітьми. Після параду вони усі разом вийшли на балкон Букінгемського палацу привітати вірнопідданих та подивитися на проліт знаменитих Червоних стріл та історичних військових літаків, зокрема бомбардувальника Ланкастер часів Другої світової.
У цей день на захід до Букінгемського палацу запросили 50 ветеранів разом із сімʼями. А по всій країні прокотилася хвиля вуличних вечірок.
Відзначатимуть День перемоги у Великій Британії протягом 4 днів. Завершиться у четвер службами у церквах та соборах. Молитимуться за загиблих, а також за мир і вдома, і за кордоном. А рівно о 6:30 вечора 8 травня по всій країні почнуть бити у церковні дзвони, так само як робили це 80 років тому, коли дізналися про закінчення війни.