Удар по москві під час візиту Сі Цзіньпіна: ППО не врятувала навіть перед парадом [ Редагувати ]
Китай - головний помічник росії у війні проти України. Такої думки європейські союзники, і про це нещодавно знову заговорили у Єврокомісії. Не заперечують такої ймовірності і в Україні. Хоча б з тих міркувань, що у полоні вже сидять двоє громадян КНР. А лідер Піднебесної, усупереч посиленій загрозі атак БпЛА, таки полетів до москви, ще й затримається там на 4 дні.
Чого слід нам чекати від поглиблення співпраці москви та Пекіна і чи залишилося у диктаторів поле для маневрів? Спробувала розібратися Анна Басова.
Один із найжаданіших гостей на путінському параді 9-го травня. Щоб прийняти літак Сі Цзіньпіна у столичному Внуково, до москви стягнули ледь не всі наявні системи ППО. Втім, усе не завадило українським дронам пробити цей щит, через що сотні тисяч росіян на кілька годин, а то й діб, позастрягали в аеропортах. З цієї ж причини, вочевидь, путін побоявся зустрічати китайського лідера особисто. За нього це зробила віцепрем'єр Тетяна Голікова.
У кремлі натомість путін демонструє всі грані власного пафосу. Тут і червоні килимові доріжки, і військовий оркестр, і прапори у людський зріст. На тлі цього торжества гігантоманії обидва виголошують: боротимуться проти світової гегемонії заходу.
Сі Цзіньпін, лідер Китаю:
Сьогодні, коли світ лихоманить від політики однобічності та демонстративного силового залякування, Китай співпрацюватиме з росією. Та на праві великої держави і постійного члена Радбезу ООН рішуче відстоюватиме історичну правду про Другу світову війну й підтримуватиме авторитет і ключову роль Організації Об'єднаних Націй.
Втім, головні події розвиватимуться поза об'єктивами камер. Численні світові медіа відзначили: на відміну від більшості лідерів, Сі Цзіньпін прилетів до москви аж на 4 дні. І парад - геть не головна мета його візиту. Перші переговори між лідерами вже відбулися і матимуть місце й після 9-го травня. Одну з тем начебто з'ясували журналісти агенції "Блумберг". І це - майбутнє газогону "Сила Сибіру-2".
Москва давно прагне досягти домовленостей щодо проєкту "Сила Сибіру-2", щоб зміцнити зв'язки, а також збільшити потоки газу до найбільшого у світі імпортера енергії. Для Пекіна, який має інші варіанти постачання та політику диверсифікації імпорту, угода не настільки важлива. Однак, економічна напруга з обох боків може наблизити обидві сторони на крок ближче до компромісу - росія перебуває під суворими західними санкціями, а власні промислові та торгівельні труднощі Китаю роблять дешевший газ привабливим.
Те, що Пекін і москва можуть домовитися щодо нарощування взаємної торгівлі, припускає і директор Програми російських і білоруських студій Ради зовнішньої політики "Українська призма" Ярослав Чорногор. Мовляв, Сі не побоявся відсутності гарантій безпеки від України, ще й терміни візиту розширив. Однак за будь-якого сценарію сприймати цю зустріч легковажно аж ніяк не варто.
Ярослав Чорногор, директор Програми російських і білоруських студій Ради зовнішньої політики "Українська призма":
Економічна і військово-технічна співпраця - це те, що становить для України серйозну загрозу, тому що росія наразі перебуває в дуже складній економічній ситуації. Ми часто акцентуємо на людському ресурсі росіян, але насправді у них бракує всіх ресурсів для ведення війни - технічних, технологічних, озброєння... Сприяння Китаю російській економіці – це вже для нас небезпека.
На запити преси щодо ймовірних тем переговорів не відповіли ані в кремлі, ані в Пекіні. Та у тому, що Китай - головний помічник путінського режиму, одностайно заявляють і в Україні, і в Євросоюзі. Днями про це знову заговорили у Єврокомісії. А президент України Володимир Зеленський нагадав: на Донеччині бійці ЗСУ взяли в полон двох громадян КНР. Які своєю чергою засвідчили: росія пообіцяла не відправляти їх на фронт. Офіційний Пекін свою причетність до цього спростовує.